Nezaměstnaných je na trhu práce opět méně. Pracovníky do firem shánějí manažeři třeba i mezi vězni. Společnost Moravia Steel musí svým bývalým menšinovým akcionářům doplatit více než sto milionů korun. Rozhodl tak Krajský soud v Ostravě. Školní statek Masarykovy střední zemědělské školy v Opavě prochází rozsáhlou modernizací. Stát bude až 200 milionů.

Obsah dílu

Vězňů na práci je málo

Nezaměstnaných je na trhu práce opět méně. Pracovníky do firem shánějí manažeři třeba i u bran českých věznic. Ani mezi odsouzenými už ale nejsou volné kapacity. Heřmanická věznice posílá mimo areál stovku vězňů. Ostatní pracují z bezpečnostních důvodů v areálu věznice.

Vězňů na práci je málo

Živě Lukáš Kovanda, ekonomický analytik, Cyrrus.

Most v Ropici se bude opravovat

Havarijní. Tak hodnotí řidiči stav mostu v Ropici na Frýdecko-Místecku, je na důležité rychlostní cestě 1/11. Generální opravou prošel před 13 lety. Od té doby už jej museli ale silničáři několikrát opravovat. O tom, kdo udělal poslední opravu špatně, se teď pře vedení Ředitelství silnic a dálnic s firmami, které ji provedly. Ani jedna vinu zatím neuznává. Silničáři proto oslovili soudního znalce.

10. června se změní jízdní řády

Integrovanou dopravu v Olomouckém kraji čekají drobné změny. Od 10. června začne na autobusových a vlakových linkách v kraji platit nový jízdní řád. Připravil ho Koordinátor integrovaného dopravního systému. S úpravami jízdní doby musejí počítat například cestující z Konicka, kde byly problémy v dopravě po změně jízdních řádů v prosinci 2017 největší. Odjezdy se tak musely na začátku letošního roku několikrát upravovat.

Moravskoslezskou Vesnicí roku je Úvalno

Vítězem moravskoslezského kola soutěže Vesnice roku se v kraji stalo Úvalno na Bruntálsku, kde žije zhruba tisíc obyvatel. Podle komise zaujalo hlavně originalitou, ale třeba i tvořivým přístupem k rozvoji obce. Soutěž, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj, se koná už po čtyřicáté. Letos se jí v regionu zúčastnilo 17 obcí. Celostátní kolo pak proběhne počátkem září.

Bývalí akcionáři by mohli dostat více peněz

Krajský soud v Ostravě rozhodl ve sporu bývalých menšinových akcionářů Třineckých železáren a společnosti Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka. Ten je od roku 2013 jediným vlastníkem hutí. Soud se přiklonil na stranu drobných akcionářů, podle nichž byla částka, kterou jim Moravia Steel vyplatila, příliš nízká. Společnost jim má doplatit víc než 100 milionů korun. Rozsudek není pravomocný.

Modernizace školního statku v Opavě

Školní statek Masarykovy střední zemědělské školy v Opavě prochází rozsáhlou modernizací. Ještě v 80. a 90. letech minulého století patřil mezi nejmodernější vzdělávací instituce svého druhu v Česku. Teď se opět po letech může na tento post vrátit.

220 let od narození Františka Palackého

V Hodslavicích na Novojičínsku si připomínají dvou-sté-dvacáté výročí narození tamního rodáka - historika a národního buditele Františka Palackého. Kompletní opravou za pět milionů korun prošel jeho rodný dům, ve kterém vznikla nová stálá expozice. Lidé se tam poprvé podívají zítra.

Švýcarská tramvaj vyjela do zkušebního provozu

Tramvaj Stadler nOVA, kterou švýcarská firma vyvinula přímo pro Dopravní podnik Ostrava, dnes vyjela do zkušebního provozu poté, co získala průkaz způsobilosti, jenž jí dosud chyběl. Tramvaj bude cestující vozit v průběhu prázdnin. Ostravský dopravní podnik si objednal 40 těchto tramvají. Jedna stojí zhruba 28 a půl milionu korun, celková hodnota zakázky je tak přes miliardu.

Začíná festival Cirkulum

Živě Václav Pokorný, ředitel festivalu.

Originální deskové hry Jiřího Šebesty

Vlastní společenské hry vymýšlel už jako dítě. Teď pod rukama Jiřího Šebesty vznikají fantaskní a zcela ojedinělé světy deskových her. Celý soubor, který vznikal posledních pět let, je k vidění ve frýdecké galerii Věž.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST