Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přijímací zkoušky na střední školy

Studenti dnes skládali jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Plošně se letos konají druhým rokem. Testy byly z matematiky a češtiny. Většina uchazečů si přihlášku podala na dvě školy. Největší zájem je stejně jako vloni o studium na víceletých gymnáziích.

Přijímací zkoušky na střední školy

Živě Jan Netolička, ředitel, Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba.

Konkurzy na ředitele základních škol

Hned 8 ředitelů školských zařízení v Krnově bude muset letos obhájit své pozice v konkurzu. Rozhodla o tom Rada města. Právě v těchto dnech odborné komise otevírají obálky uchazečů. Noví ředitelé by pak měli být vybráni do konce května.

NCOZ zasahovala na olomoucké radnici

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu včera pozdě večer ukončili zásah, který se týkal stavby protipovodňových opatření. Dnes už žádné prohlídky neprováděli, České televizi to potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Policisté včera zasahovali souběžně hned na několika místech. Potvrzeny jsou jen některé adresy: centrála Povodí Vltavy v Praze, sídlo Povodí Moravy v Brně, olomoucká stavební firma Insta, ale i olomoucká radnice. Policisté byli v kanceláři investičního náměstka Filipa Žáčka, odnesli si s sebou některé dokumenty, které jim mají sloužit při vyšetřování.

Celníci zabavili kvízomaty

29 nelegálně provozovaných kvízomatů zabavili celníci při kontrole pěti provozoven v Moravskoslezském kraji. Zátah na herny, jejichž majitelé nemají povolení na hazardní hry, proběhl v minulých dnech v celém Česku. Při akci s krycím názvem „STAR“ celníci celkem zabavili přes 300 kvízomatů. Kvízomaty jsou výherní automaty, které provozovatelé maskují jako vědomostní soutěže.

TJ může získat pozemky pod můstky

Živě redaktorka Markéta Radová.

Vzpomínka na oběti holocaustu

Lidé si připomínali oběti holocaustu. Jména těch, kteří nepřežili nacistický režim, četli na náměstích.

Odpadky zaplavily Odru

Zaměstnanci z povodí Odry vyrazili do terénu. V chráněné krajinné oblasti Poodří nedaleko Bartošovického rybníku řeku čistí od obrovského množství odpadu. Upozornil je na to Vladan Mácha. Majitel tamního unikátního mlýna.

Vlčí smečka v Beskydech

Do CHKO Beskydy se po letech vrátila vlčí smečka. Zachytily ji fotopasti a stopy tří vlků, hlavně kolem Javorníků, potvrdily také takzvané vlčí hlídky. V posledních dvaceti letech se v Beskydech pohybovaly spíše jednotliví vlci.

Tradiční výroba z ovčí vlny

Rozvíjet tradiční řemeslo a zároveň nepodlehnout síle velkých obchodních řetězců - o to se snaží malá palkovická manufaktura zpracovávající ovčí vlnu. I když před osmi lety byla firma těsně před krachem, s novou majitelkou ztrojnásobila počet zaměstnanců i obrat. A s výrobky z vlny beskydských ovcí z malochovů se chystá prorazit i za hranicemi.

Výstava architektky Odile Decq

V ostravském Domě umění vystavuje francouzská architektka Odile Decq. Pařížanka, která prolíná urbanismus s uměním a designem, získala za svůj originální rukopis řadu ocenění. Například Zlatého lva v rámci benátského bienále architektury. Svým projektům, které české veřejnosti představuje v rámci festivalu Archikultura, říká Horizonty.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST