Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Projekt chce podpořit rodiče dětí s autismem

Informovat, vzdělávat ale hlavně podpořit rodiče dětí s poruchou autistického spektra. To je hlavní náplň projektu, který rozjíždí s podporou MS kraje speciální pedagogové ze ZŠ U Lesa v Karviné. Právě tady mají tyto děti svou třídu. Problémovým chováním trpí až třetina autistů a jejich rodiče ve většině případů nejsou schopni kritické situace svých dětí zvládat.

Projekt chce podpořit rodiče dětí s autismem

Živě Kateřina Panáčková, dětská psycholožka.

Kraj hledá firmu na odstranění lagun

MS kraj dnes vyhlásil veřejnou zakázku na odstranění zhruba 7 tisíc tun materiálu z lagun po chemičce Ostramo, který je už 6 let uskladněn v areálu bývalých papíren ve Vratimově u Ostravy. Odvezení a likvidace hmoty bude stát přes 40 mil. Kč.

Miliardová investice v Havířově

Nová pracovní místa a příležitosti. V Horní Suché u Havířova začne za 14 dní výstavba továrny na výrobu nejmodernějších baterií na světě. Investice bude ve výši 1 mld. Kč. Výstavbu zaplatí fond, za kterým stojí skupina českých investorů.

Protipovodňová opatření v Olomouci

Kácením stromů a keřů začala v Olomouci stavba části druhé etapy protipovodňových opatření. Ruch motorových pil bude nedaleko centra města slyšet asi 3 týdny. V okolí řeky Moravy žije několik druhů živočichů, i proto je v plánu náhradní výsadba stromů. Kácení dočasně zkomplikuje Olomoučanům především parkování před jejich domy.

Guty obsadili archeologové

Místo, kde stával unikátní vyhořelý dřevěný kostel v Třinci-Gutech, zkoumají archeologové. Pomocí sond zjišťují, jestli jsou základy stavby dostatečně pevné i pro budoucí repliku kostela a zda se v zemi skrývají zbytky ještě starší stavby. Výsledky by měly přispět k vyšší přesnosti stavební dokumentace pro nový kostel.

Den se sociálním pracovníkem

Slezská diakonie tento týden ve svých sociálních střediscích pořádá Den se sociálním pracovníkem. Žáci i studenti středních a vysokých škol tak mají možnost přímo v praxi vidět, co práce sociálního pracovníka znamená, a lépe se tak rozhodnout, jestli to je právě obor, kterému by se chtěli v budoucnu věnovat. Stejně tak jako přibývá sociálních služeb, stoupá i poptávka po nových sociálních pracovnících.

Oprava silnice v Karviné-Ráji

V Karviné-Ráji začaly opravy frekventované Ciolkovského ulice. Stavba je rozdělena do 2 etap, ta první potrvá až do konce roku. Řidiči ulicí neprojedou, uzavírku musí objet po připravených objízdných trasách. Původně měla vyjít rekonstrukce na 20 milionů, město opravy vysoutěžilo za 13 mil. Kč, i tak se jedná o letošní nejnákladnější opravy v Karviné. Denně touto trasou projedou tisíce aut.

Městská nemocnice opraví chirurgii

Budovu chirurgie v areálu Městské nemocnice Ostrava čeká modernizace za zhruba 150 mil. Kč. Magistrát ještě tento týden vyhlásí veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace. S přestavbou by se mělo začít příští rok na podzim.

Začal loutkový festival

Tři siláci, kteří dokáží pohnout s kamionem a přitom měří sotva půl metru a holandský loutkář a tanečník, který hraje o své slepotě. Tak vypadalo v Ostravě zahájení mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse. Do města se sjedou loutkáři z třinácti zemí světa.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST