Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přeregistrace v ČSSD

Členové ostravské ČSSD, kteří chtějí zůstat ve straně, se musí dnes nebo zítra přijít přeregistrovat- tedy znovu se přijít zapsat, jinak jim členství propadne. Tento krok už před časem nařídilo ústředí strany na základě návrhu krajského výkonného výboru. V Moravskoslezském kraji jde vůbec o první přeregistraci - pomoct by měla vyřešit i dlouhodobé vnitřní spory uvnitř ostravské organizace.

Přeregistrace v ČSSD

Živě redaktorka Martina Koziolová.

Ředitel městské policie a úředníci dostali podmínku

Dva vedoucí odborů frýdeckomísteckého magistrátu a ředitel městských strážníků skončili ve svých funkcích. Neuspěli totiž u odvolacího soudu, který jim potvrdil podmínky za zmanipulované veřejné zakázky a zahlazování přestupků za špatné parkování vybraným řidičům. Odvolací soud potvrdil tresty i dalším souzeným v rozsáhlé kauze. Naopak primátora města Michala Pobuckého pravomocně zprostil obžaloby.

Kamion shořel pod mostem

Požár kamionového návěsu zablokoval před polednem dálnici D46 u Prostějova ze směru od Olomouce. Před příjezdem hasičů se snažil plameny uhasit řidič nákladního auta. Lehce se přitom zranil. Požár, který vznikl zřejmě kvůli závadě na nápravě návěsu, se rychle šířil. Kamion převážel v plastových boxech sedačky pro luxusní auta.

Nehoda autobusu

Pondělní nehodu autobusu na D35 u Litovle, při které se zranilo 24 lidí, vyšetřují policisté pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Alkohol u sedmačtyřicetiletého řidiče policisté vyloučili. Proč autobus havaroval, zatím není jasné.

Spory na HGF

Volba akademického senátu byla neplatná – stanovte nový. Tak, aby mohl realizovat další nápravná opatření týkající se vědecké rady a disciplinární komise. Ministerstvo školství vyzvalo Hornicko-geologickou fakultu Vysoké školy báňské, aby si ve svých řadách zjednala pořádek. To ale nebude jednoduché, proti sobě tady od loňského roku stojí několik táborů.

Vozíčkáři se chystají na Zlatou Tretru

Ostrava se už za osm dní stane dějištěm 56. ročníku mezinárodního atletického mítinku Zlatá Tretra. Svou účast na prestičních závodech už potvrdil i jamajský sportovec a světový rekordman Usain Bolt. Kromě něj se ale letos historicky poprvé v rámci exhibičního závodu představí i sportovci s handicapem.

Teploty vystoupaly nad 30 stupňů

Kvůli extrémně teplému počasí vyrazily do ulic kropící vozy. Meteorologové na dnešní den předpovídají teploty v Moravskoslezském kraji přesahující 32 stupňů Celsia. A teplé počasí by mělo vydržet až do konce týdne. Vysoké teploty ale působí i problémy - záchranáři už evidují zvýšený počet výjezdů ke kolapsovým stavům.

Konference o modifikovaných plodinách

Vědci z celého světa, kteří se zabývají genetickými úpravami rostlin, jednají v Olomouci. Na čtyřdenní konferenci řeší třeba to, jakým způsobem zvýšit odolnost a produkci zemědělských plodin. Setkání doplňuje i doprovodný program, který má lidem ukázat, že vědecky upravené plodiny nejsou pro člověka nebezpečné.

Krnované sami určí, kam půjde část peněz

Můj nápad pro naše město, to je název akce, kterou se krnovská radnice snaží zapojit občany do rozhodování o rozvoji města. Ze svého rozpočtu vyčlenila půl milionu korun. Lidé nebo organizace pak předkládají návrhy, k čemu tyto peníze co nejlépe využít.

Další obchodní dům bude v Olomouci

Další obchodní dům má vzniknout na olomoucké Nové Ulici. Město přitom řadu let vévodí žebříčku prodejních ploch v přepočtu na obyvatele. A zatímco obchodním zónám na perifériích města se tolik finančně nedaří, prodejci velkých domů v centru mají úspěch. Už teď přitom má Olomouc na čtvrt milionu metrů čtverečních prodejních ploch. Což je více právě na počet lidí, než například v Ostravě.

Ostravsko ve fotografických publikacích

Těžní věže, rozkvetlá sídliště a tváře horníků. Tak vypadají fotografie z publikací, které visí na stěnách ostravská galerie Fiducia. Výstavu sestavili fotografové Ondřej Durczak a Dita Pepe. Odráží se v nich více než čtyřicetiletá socialistická historie města.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD