Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nízkoemisní zóny

Omezit znečištění vzduchu by v lázeňských Klimkovicích mohla nízkoemisní zóna. Přesně před pěti lety město oznámilo, že zónu vyhlásí vyhlásit. Jenže dodnes k tomu nedošlo. Překážkou jsou podle tamních představitelů hlavně prováděcí předpisy nařizující řidičům, aby si složitým způsobem opatřovali nízkoemisní plakety na auta. Možnost vyhlašovat nízkoemisní zóny mají města a obce od roku 2011, zatím toho ale žádné nevyužilo.

Smogový limit překročen

První místa v Moravskoslezském kraji mají takzvaně "vydýcháno". Dní, po které mohou lidé ze zákona dýchat znečištěný vzduch, je 35. Limity na měřících stanicích jsou v těchto dnech postupně překračovány.

Nízkoemisní zóny

Živě s Jakubem Unuckou, místostarostou Klimkovic.

Soud Dědic

Výslechy předních politiků sociálních demokratů MS kraje, kteří jsou v postavení svědků, pokračoval u ostravského krajského soudu proces s lobbistou Martinem Dědicem. V údajné korupční aféře, kterou začal řešit soud, čelí obžalobě 8 lidí a 4 firmy.

FÚ kontroluje EET

Kontroloři z finančního úřadu od začátku letošního roku prověřili v MS kraji téměř dvě stovky podniků, které musí od prosince elektronicky evidovat své tržby. Za nedodržení povinnosti hrozí podnikatelům pokuty. Pochybení se podle kontrolorů počítají v řádu desítek. Na jednu z kontrol s nimi vyrazil i štáb České televize.

300 let od narození generála Laudona

Živě s redaktorem Petrem Mecnerem.

Nové vědecké centrum

V Olomouci vzniká první biologická aplikační laboratoř v Česku. Propojí práci vědců společně se šlechtiteli zemědělských plodin. V novém zařízení se šlechtitelé budou moci seznamovat s novinkami ve výzkumu a nové metody používat při šlechtění odolnějších odrůd. Spolupracovat s olomouckými vědci by chtělo na sedm desítek českých šlechtitelských společností.

Odkup těžební společnosti OKD

Vláda ve středu projedná návrh ministerstva průmyslu a obchodu na odkup těžební společnosti OKD státním podnikem Diamo. K podání nabídky odkupu OKD dnes vládu vyzvali odboráři těžební společnosti. Odboráři to uvedli v otevřeném dopise adresovaném premiéru Bohuslavu Sobotkovi.

Vrchní soud zamítl odvolání

Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání tří zaměstnankyň chráněné dílny Třezalka Candle v Ostravě. Ženy měly od státu vylákat více než 64 milionů korun na výplaty handicapovaným zaměstnancům. Ti ale dostali jenom část peněz. Krajský soud za to ženám vyměřil tresty od pěti a půl do sedmi let. Vrchní soud tak dnes tresty potvrdil.

Zneuctění Lukrécie

Legenda, která inspirovala světové malíře i spisovatele na jevišti Národního divadla moravskoslezského. Příběh zneuctěné Lukrécie napsal jako operu Britský skladatel Benjamin Britten. Jeho komorní opera měla premiéru hned rok po válce a muži jako dobyvatelé v ní hrají důležitou roli.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST HD