Komentovaný pohled na dění u našich sousedů

Adresa:střední Evropa o pokračování volebního seriálu, Tatranském národním parku a polském víně

První ze středoevropské volební dvojice už má odvoleno. V neděli o složení nového parlamentu rozhodli Slovinci, tento týden to v předčasných volbách čeká Rakušany. Adresa Vám ukáže, jak vypadá Slovinsko po vítězství levice a jaká atmosféra panovala na posledním zasedání rakouského parlamentu.

Slovenské Tatry možná přijdou o statut národního parku. Světová unie ochrany přírody Slovensku pohrozila, že hory přeřadí do nižší skupiny chráněných krajinných oblastí. Vadí jí totiž stavební aktivity, které jsou prý v rozporu se správou národních parků světového významu. Slovenské Ministerstvo životního prostředí ale takové tvrzení odmítá, podnikatelský boom ani nové sjezdovky podle ministerských úředníků přírodu neničí. Spor proti sobě poštval nejen stát a světovou unii, ale i ochránce přírody a podnikatele. Na novou tvář velehor se podíváme společně s Jakubem Turkem, šéfredaktorem časopisu Horydoly.

Poláky by za vinařské mistry nejspíš označil jen málokdo. My jsme se přesvědčili o tom, že i na dolnoslezských svazích nedaleko Wroclawi mohou uzrát delikátní hrozny. Vinice tu přitom mají několikaletou tradici, polský zákon však přesto prodej národního vína nedovoluje. A právě to by se mělo brzy změnit. Zákon o legálním prodeji polského vína už čeká jen na prezidentský podpis a může směle do světa. Polské vinice navštívil redaktor Petr Kotrla, nováček na vinařském trhu nenechal chladného ani komentátora Lidových novin Luboše Palatu.

Zpravodajský magazín, který mapuje aktuální události většího i menšího významu v zemích střední Evropy. Komentovaný pohled na dění u našich sousedů, jehož cílem je hledat společný kontext a jmenovatele pro témata, kterými v daném týdnu žijí lidé v zemích střední Evropy. Hlavní cíl týdeníku? Přinést od našich sousedů informace, které se nedostanou do velkých zpráv. Přinést zprávy z regionu, který má historicky, kulturně i politicky mnoho společného. Moderují Eva Hanzlová a Michal Fila.

Premiéra v sobotu v 10:32 na ČT24

E-mail: cem@ceskatelevize.cz

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P