Komentovaný pohled na dění u našich sousedů

Adresa: střední Evropa 15.3.2008: o největším pasivním sídlišti, konci koncesionářských poplatků a dunajském protipovodňovém systému

Německo a Rakousko jsou rájem pasivních domů. Ekologické příbytky, ve kterých je teplo celý rok i bez radiátorů, jsou u germánských středoevropanů velice oblíbené. Ve Vídni teď vzniká největší pasivní sídliště v Evropě. Pasivní domov už tedy nebude ztělesňovat jen rozlehlá vilka za nekřesťanské peníze ale i zástupy ekologických paneláků. Redaktorka Lenka Drmotová se byla na zbrusu nový projekt podívat.
Slováci nechtějí platit za veřejnoprávní média! Počet podpisů pod peticí proti koncesionářským poplatkům roste ze dne na den. Reportér Petr Kotrla zjišťoval, proč se tak najednou zvedla protipoplatková vlna odporu. S publicistou Janem Potůčkem promluvíme o spravedlnosti ?zásuvkových? zákonů a o polské a maďarské bezpoplatkové politice.
Když se příště Dunaj rozhodne opustit svoje koryto, středoevropané budou připraveni. Od tohoto týdne ve Vídni funguje mezinárodní automatický systém včasného varování před záplavami v povodí Dunaje. Členka expertní skupiny na ochranu před povodněmi z Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje Eva Soukalová vysvětlí, jak meteorologové a vodohospodáři předpovídají, co si řeka usmyslí.

Zpravodajský magazín, který mapuje aktuální události většího i menšího významu v zemích střední Evropy. Komentovaný pohled na dění u našich sousedů, jehož cílem je hledat společný kontext a jmenovatele pro témata, kterými v daném týdnu žijí lidé v zemích střední Evropy. Hlavní cíl týdeníku? Přinést od našich sousedů informace, které se nedostanou do velkých zpráv. Přinést zprávy z regionu, který má historicky, kulturně i politicky mnoho společného. Moderují Eva Hanzlová a Michal Fila.

Premiéra v sobotu v 10:32 na ČT24

E-mail: cem@ceskatelevize.cz

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3