Komentovaný pohled na dění u našich sousedů

Když se Středoevropanům něco nelíbí, tak se umí ozvat. Zvlášť v poslední době jsou stávky a demonstrace skoro na denním pořádku. Němečtí železničáři pro vyšší mzdy už několik týdnů pravidelně zastavují vlaky, Slovinci v největší demonstraci historie země volají po sociálních jistotách a Maďaři vyjadřují nesouhlas se zdravotnickými a důchodovými reformami a škrty v železniční dopravě. Právě o nejaktuálnějších železničních stávkách promluví v Adrese proděkan Dopravní fakulty ČVUT Václav Skurovec. V reportáži ukážeme také nejkurióznější stávky a demonstrace.

Středoevropské školy se bojí. Na svět naštvaní školáci, kteří své spory řeší s pistolí v ruce, se stali realitou školního dne. Uplynul právě rok od doby, co student v západoněmeckém Emsdettenu zavraždil 37 lidí. Hrozilo, že se tragédie zopakuje. V Německu byly tento týden preventivně uzavřeny hned dvě školy. O atmosféře strachu promluví živě z Berlína zpravodajka České televize, Hana Scharffová.
Slovensko se dostalo pod drobnohled organizace Amnesty International. Té se nelíbí hlavně diskriminační systém vzdělávání. Romové totiž chodí do vlastních romských škol, případně jsou posláni rovnou do škol speciálních. Slovenská vláda si za tento přístup k romské menšině vysloužila ostrou kritiku, považuje ji ale za zavádějící. Podobnou situaci přitom nedávno musela řešit i Česká republika – a to přímo před Evropským soudem ve Štrasburku. Jak spor Romové versus stát dopadl, popíše právní zástupce poškozených Romů, David Strupek.
Adresa: střední Evropa ve čtvrtek 22. listopadu od 15:32 na ČT24.

Zpravodajský magazín, který mapuje aktuální události většího i menšího významu v zemích střední Evropy. Komentovaný pohled na dění u našich sousedů, jehož cílem je hledat společný kontext a jmenovatele pro témata, kterými v daném týdnu žijí lidé v zemích střední Evropy. Hlavní cíl týdeníku? Přinést od našich sousedů informace, které se nedostanou do velkých zpráv. Přinést zprávy z regionu, který má historicky, kulturně i politicky mnoho společného. Moderují Eva Hanzlová a Michal Fila.

Premiéra v sobotu v 10:32 na ČT24

E-mail: cem@ceskatelevize.cz

Stopáž25 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3