Komentovaný pohled na dění u našich sousedů

Střední Evropou proplouvá jedinečná vědecká výprava. Druhá největší evropská řeka Dunaj se stala předmětem největšího říčního výzkumu tohoto roku. Mezinárodní tým vědců vyplul z Německa a bude pokračovat až k samému ústí řeky do Černého moře. Cílem výpravy je získat podrobné informace o stavu a kvalitě vody v řece. Výprava po Dunaji celkem urazí 2600 kilometrů a přitom bude na desítkách míst zkoumat ryby, vodu, mikroorganismy, ale třeba i říční bahno.

21. srpna si každoročně připomínáme události z let 1968 a 1969. Vojsky Varšavské smlouvy okupovanému Československu vyjadřovali lidé z okolních zemí často solidaritu. Někteří se snažili i pomáhat. Jak přijali tehdejší Rakušané české uprchlíky? Pozvání do studia přijala Zuzana Brejchová, Češku, která roku 1968 odešla do Vídně. Také se vzpomene osud Maďara Szandora Bauera, který se v Budapešti upálil na protest proti sovětské okupaci jen den po Palachově smrti a který zůstal bez povšimnutí. Více podrobností dnes v 15:32 na ČT24.

Zpravodajský magazín, který mapuje aktuální události většího i menšího významu v zemích střední Evropy. Komentovaný pohled na dění u našich sousedů, jehož cílem je hledat společný kontext a jmenovatele pro témata, kterými v daném týdnu žijí lidé v zemích střední Evropy. Hlavní cíl týdeníku? Přinést od našich sousedů informace, které se nedostanou do velkých zpráv. Přinést zprávy z regionu, který má historicky, kulturně i politicky mnoho společného. Moderují Eva Hanzlová a Michal Fila.

Premiéra v sobotu v 10:32 na ČT24

E-mail: cem@ceskatelevize.cz

Stopáž25 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3