25 minut
Události v regionech (Brno)

Události v regionech

Obsah dílu

Rok od tornáda — Obnova zničených domů a ulic — Pomoc dobrovolníků — Seminář Jak přežít tornádo — Připomínka tornáda v Lužicích — Poničená místa tehdy a dnes — Opravy stále pokračují — Tornádo pohledem meteorologů — Rekonstrukce poničených kostelů

Části dílu

01:27
Rok od tornáda
  Sílu vzdušného víru, který se před rokem prohnal jižní Moravou, nikdo nečekal. Do nejvíc zasažených obcí mezi Břeclaví a Hodonínem tehdy okamžitě vyjížděly všechny složky integrovaného dopravního systému. Práci jim z počátku kromě tmy a deště ztěžoval výpadek telefonního signálu. 25 kilometrů dlouhá trasa tornáda zanechala stopy v krajině i lidských sídlech dodnes.
  04:50
  Obnova zničených domů a ulic
   V ulicích po sobě tornádo nechalo spoušť a rozbořené domy. Za rok se některé z ulic změnily k nepoznání. Dobrovolníky, kteří v obcích pomáhali v prvních dnech, postupně vystřídali řemeslníci a stavební firmy. Řada lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, už díky nim bydlí v novém.
   07:01
   Pomoc dobrovolníků
    Kateřina Šikulová, redaktorka ČT; Jitka Kopuletá, koodinátorka dobrovolnické pomoci, Adra
    09:50
    Seminář Jak přežít tornádo
     Nejen koncerty nebo výstavy, ale i semináře připomínají rok staré události. Některé se konaly v základní škole v Moravské Nové Vsi. Pozvání přijala lektorka, která přijela z Ameriky, aby zájemcům předala základní rady, jak se na podobné katastrofy připravit.
     10:49
     Připomínka tornáda v Lužicích
      Živý vstup redaktora Michala Čejky
      13:28
      Poničená místa tehdy a dnes
       Domy srovnané se zemí, plechy omotané kolem stromů a převrácené auta. Takové jsou jen některé ze scén, které za sebou zanechalo tornádo. Po ročním úsilí a tisícovkách hodin dřiny se poškozeným domům vrací původní vzhled. Ty, které museli k zemi nahrazují novostavby.
       15:06
       Opravy stále pokračují
        Ne vše se ale podařilo opravit. Někde řemeslníci pořád pracují a některé budovy na opravu teprve čekají.
        17:45
        Tornádo pohledem meteorologů
         Alena Zárybnická, meteoroložka ČT
         22:16
         Rekonstrukce poničených kostelů
          Jedním ze symbolů se po řádění tornáda staly zničené věže kostelů v Moravské Nové Vsi a Hruškách. Jejich opravy právě v těchto dnech vrcholí.
          Přehrát celé video
          Stopáž25 minut
          Další díl
          Události v regionech

          Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

          Napište nám