21. duben 2022

Část: Začal stavební veletrh v Brně

Obsah dílu

Začal stavební veletrh v Brně — Soutěž učňů — Plagiátorství na Mendelově univerzitě — Oprava domu na náměstí ve Zlíně — Vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny — Zákaz napouštění bazénů pitnou vodou — Recyklace vody z bazénů — Obnova zeleně po tornádu — Začala jarní Flora Olomouc — Muzikál Devět křížů

Části dílu

01:16
Začal stavební veletrh v Brně
  Úspory energií - to je hlavní téma Stavebního veletrhu Brno, který dnes začal na brněnském výstavišti. Veletrh se uskutečnil po roční pauze a je o něco menší než před epidemií. Zároveň je taky o den kratší.
  04:52
  Soutěž učňů
   Součástí stavebních veletrhů je znovu i soutěž odborných dovedností učňů z celé republiky. Jde o přehlídku různých řemeslných oborů v projektu České ručičky. Má popularizovat právě učňovské školství. Zájem o něj totiž - podle statistik - pořád klesá.
   07:27
   Plagiátorství na Mendelově univerzitě
    Kontrola odhalila na brněnské Mendelově univerzitě případy plagiátorství. Na případ jako první upozornil týdeník Hrot. Národní akreditační úřad pro vysoké školství zjistil, že 2 absolventi doktorského studia z Rakouska podváděli v závěrečných pracích a u zkoušek. Zjištění jsou - podle úřadu - závažná a můžou vést až k omezení akreditace doktorských oborů na univerzitě.
    08:17
    Oprava domu na náměstí ve Zlíně
     Město Zlín vyhlásilo architektonickou soutěž na dostavbu souboru objektů radnice v centru města. V první etapě investice přesáhne 100 milionů korun. Soutěž se týká i památkově chráněné a už šest let uzavřené budovy číslo deset na náměstí Míru. Má špatnou statiku. Dřív v ní sídlily odbory radnice i kavárna.
     09:14
     Vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny
      Nový web v ukrajinštině pro zájemce o studium na středních školách ale i pro stávající studenty spustil Jihomoravský kraj. Má jim pomoct líp se začlenit v tuzemském školském systému. Jedním z těch uprchlíků, kterým se to už podařilo, je šestnáctiletý Denis z Kyjeva. Na jedno z brněnských gymnázií se dostal v podstatě náhodou, ředitel ho ale i přes nedostatek míst ihned přijal.
      11:51
      Zákaz napouštění bazénů pitnou vodou
       Obyvatelé sedmi obcí na Uherskohradišťsku musí začít šetřit vodou. Provozovatel veřejného vodovodu se obává sucha. S okamžitou platností proto zakázal napouštění bazénů z vodovodní sítě.
       13:38
       Recyklace vody z bazénů
        Velké množství vody spotřebovávají i sportovní a relaxační bazény. Některá centra se proto snaží za pomocí moderních technologií znečištěnou vodu znovu využít.
        16:44
        Obnova zeleně po tornádu
         Živý vstup Dominiky Řebíkové
         19:59
         Začala jarní Flora Olomouc
          Po dvouleté odmlce začíná jedna z největších květinových výstav v Česku - jarní Flora Olomouc. Desítky tisíc květin budou k vidění do neděle. V prvních hodinách výstavy byl zájem obrovský.
          21:29
          Muzikál Devět křížů
           Stará moravská legenda o původu devíti křížů nedaleko dálnice D1 se stala předlohou autorského muzikálu Městského divadla Brno. Příběh nešťastné lásky dcery sedláka a koňského handlíře z Uher, který skončí devítinásobnou vraždou sepsali dramaturg Miroslav Ondra a herec Petr Štěpán. Vycházeli přitom z kronik i z novinových článků.
           Přehrát celé video
           Stopáž25 minut
           Další díl
           22. duben 2022

           Přehled dílů

            
           Stopáž26 minut

           29. květen

           Stavba horkovodu — Regionální onkologické centrum — První den na Riviéře — Bourání stánků — Kauza lihové mafie — Likvidace kolejí — Záchrana chrtů

           29. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž26 minut

           26. květen

           Dopady úsporného balíčku — Omezení na dálnici D1 — Ostraha ve vsetínské nemocnici — Opravená kolonáda v Kroměříži — Rozvoj bezobslužných prodejen — Nové hořáky v teplárně — Živý vstup reportéra Josefa Kvasničky — Výstava v Jurkovičově vile

           26. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž25 minut

           25. květen

           25. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž25 minut

           24. květen

           Výroba ve Vrběticích — Nová hala v Olomouci — Rozhodnutí Krajského soudu o Bauhausu — Investice Jihomoravské kraje do výzkumu — Následky bouřek — Cena Františka Kriegla — Poplatky za komunální odpad — Kandidáti na ústavní soudce — Končí demolice Prunéřova — Změny u státních zástupců — Oprava varhan ve Křtinách — Vzácné rukopisy v Brně

           24. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž26 minut

           23. květen

           Kontroly antimonopolního úřadu — Ceny potravin — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Referendum rozbouřilo Vysočinu — Digitalizace školství — Odpolední bouřky — Obtěžování nebylo trestným činem — Zdravotnické pomůcky — 100 let Moravské zemské knihovny — Ocenění za tradiční řemesla

           23. 5. 2023 na ČT1
           Stopáž25 minut

           22. květen

           Zdražování nájmů v Kroměříži — Zdražování nájmů — Změny na ministerstvu školství — Tragická nehoda u Hulína — Otevření koupališť — Poškození kanalizace v Moravské Nové Vsi — Festival Divadelní svět — Ověřování statiky vistué lávky

           22. 5. 2023 na ČT1

           Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

           Napište nám