25 minut
Události v regionech (Brno)

Události v regionech

Obsah dílu

Vývoj léčby vzácných onemocnění pokračuje — Míra nezaměstnanost — Modernizace dálnice D1 — Čekací lhůty na očkování — Dopravní komplikace — Měsíc od rozvolnění opatření — Snížení podpory od státu — Úpravy vládních opatření — Sečení trávy

Části dílu

03:58
Vývoj léčby vzácných onemocnění pokračuje
  Zatímco investice epidemie koronaviru pozastavila, vývoj léčby vzácných onemocnění nezbrzdila. Lékaři Fakultní nemocnice Brno přišli s alternativní možností léčby cévních malformací u dětí - jde o vrozenou poruchu buněk, kterou na světě trpí jen procento lidí. Pacienti začali dostávat přípravky, které se běžně používají při onkologické léčbě. Reakce na ně jsou zatím velmi pozitivní.
  06:46
  Míra nezaměstnanost
   Míra nezaměstnanosti v Jihomoravském kraji v květnu klesla na čtyři celá dvě procenta. Bez práce bylo v regionu na konci měsíce přes 34 tisíc lidí, tedy o necelých 1800 méně než před měsícem. Ve Zlínském kraji v květnu nezaměstnanost klesla na tři celá jednu desetinu procenta, to je zatím nejméně v letošním roce.
   07:40
   Modernizace dálnice D1
    Modernizaci dálnice D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi ve směru na Brno o víkendu dokončili silničáři. Řidiči tam ode dneška jezdí po novém povrchu, ale stále v omezeném režimu. Tedy v každém směru ve dvou zúžených jízdních pruzích. Dělníci teď pracují na druhé straně dálnice ve směru na Prahu. Úsek mezi 168. a 178. kilometrem bude hotový na podzim.
    08:23
    Čekací lhůty na očkování
     Rozdíly v naplněnosti kapacit hlásí jednotlivá očkovací centra v kraji. Zatímco na brněnském výstavišti dostane vakcínu denně až pět tisíc lidí a zájemci si musí na termín počkat, třeba v Blansku mají pořád volná místa. Ukončené očkování má v kraji zatím zhruba 20 procent lidí. A aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo skoro půl milionu zájemců.
     10:46
     Dopravní komplikace
      Zlín a Veselí nad Moravou – dvě města, která ode dneška spojují dopravní komplikace. Začaly tam uzavírky, které výrazně zasáhly do plynulosti provozu. Zatímco ve Zlíně by mohly skončit už letos na podzim, ve Veselí nad Moravou potrvá stavba dvou kruhových objezdů v centru města 14 měsíců.
      13:30
      Měsíc od rozvolnění opatření
       Před měsícem začala česká vláda poprvé výrazněji rozvolňovat protiepidemická opatření. Jako první se otevřely obchody. Zákazníci se ale vrací pozvolna. Naopak už týdny otevřené restaurační zahrádky se s teplejším počasím plní. Do počtu nově nakažených v regionu se to zatím nijak negativně nepromítlo.
       16:03
       Snížení podpory od státu
        I přes rozvolnění je pro některé firmy obtížné vrátit se k práci v plném rozsahu - třeba veletržní společnosti chystají akce několik měsíců dopředu. Brněnské veletrhy jsou zatím pořád bez hlavních příjmů - stejně jako firmy spojené s jejich činností. Podpora od státu se přitom od začátku června snížila.
        19:09
        Úpravy vládních opatření
         Úpravy opatření, které by měly sjednotit pravidla pro kulturu s ostatními odvětvími, dnes projednává vláda. Jde například o uznávání potvrzení o testech na covid-19 a o počty účastníků kulturních akcí. Ministři se zabývají taky nošením roušek ve školách. Podrobnosti doplní Aneta Beránková.
         21:41
         Sečení trávy
          Takzvanou mozaikovou seč začali využívat v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Seče se pouze tam, kde zrovna nekvetou rostliny - vytváří se tak ostrůvky zeleně uprostřed zarovnaných trávníků. Tento systém podle tamních odborníků podporuje druhovou různorodost, zadržování vody v půdě a snižuje prašnost v okolí.
          Přehrát celé video
          Stopáž25 minut
          Další díl
          Události v regionech

          Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

          Napište nám