Napojování obcí na veřejný vodovod. Rekonstrukce Pernštejnské zahrady. Omezení provozu ve FN Brno vlivem covid-19. Otevírá se Lapidárium na Špilberku

Obsah dílu

Napojení obcí na vodovod

Vodohospodáři začali napojovat obce v okolí Jedovnic na páteřní blanenský vodovod. Investice skoro za 350 milionů korun má pomoct s dopady sucha.

Málo vody v řekách

Tolik tedy dopady sucha na domácnosti. Teď pohled ještě do přírody. Tam pomohl deštivý květen ale jen někde - zlepšil třeba stav řek v Beskydech. Na některých místech teď teče i dvojnásobek průměrného množství.

Nákaza ve FN Brno

A nákazu mezi zaměstnanci i pacienty teď řeší i Fakultní nemocnice Brno. Konkrétně je to sedm zaměstnanců a 6 pacientů, kteří onemocněli covidem-19. Kolegyně Kateřina Beranová má další informace.

Obnova pernštejnské zahrady

U hradu Pernštejn dělníci dokončují obnovu historické zahrady. Ta se tak vrací do podoby z roku 1806. Tehdy podle dobového tisku patřila mezi 15 nejkrásnějších zahrad na Moravě.

Opatření pro břeclavský obchvat

Se stavbou obchvatu Břeclavi by mohli silničáři začít už za dva roky. V okolním chráněném území dokončili poslední kompenzace, které po nich požadovali ekologičtí aktivisté. Můžou tak usilovat o stavební povolení.

Začala sklizeň třešní

Na Brněnsku začala sklizeň třešní. Letošní úrodu poznamenal jarní mráz i sucho. Cenu tak ovocnáři očekávají vyšší než loni. Odhad celkové sklizně a vyčíslení škod budou mít až za tři týdny.

Přesun armádního velitelství

Velitelství pozemních sil se stěhuje do Olomouce. Kvůli změnám na vícestupňový systém velení české armády má totiž od letoška více zaměstnanců a do pražské budovy Generálního štábu se už nevejde.

Hedvábná výšivka zámeckého obrazu

Má zhruba 200 let a restaurovat ji už kvůli špatnému stavu není možné. Hedvábná výšivka z rosického zámku se přesto do jeho komnat vrátí. A to díky místní rodačce Jaromíře Buchtové.

Otevření lapidária na Špilberku

Přípravy lapidária v bývalých vodojemech na Špilberku jsou u konce. Zítra se prostory stálé expozice pod názvem Chrám kamene otevřou veřejnosti. Městské muzeum do nich instalovalo přes třicet kamenných artefaktů.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST