Nahrávám video
Události v regionech (Brno)

Události v regionech

Část: Výzkum v Sudetech

Obsah dílu

Tetanus na jižní Moravě — Odlévání pamětní desky — Výzkum v Sudetech — Srovnání obcí v Sudetech — Noc vědců — Výročí návštěvy papeže — Pat a Mat v divadle

Části dílu

00:34
Tetanus na jižní Moravě
  Rodičům nenaočkovaného chlapce, který se nakazil tetanem, nehrozí žádný postih. Přestupek za nedodržení povinnosti očkovat, je už promlčený.
  07:27
  Odlévání pamětní desky
   Moravský Velehrad, stejně jako další kláštery, si příští rok připomene 70 let od Akce K . Už dnes si násilné internování stovek kněžích a řeholníků připomenul ve velehradském ateliéru výtvarník Otmar Oliva s přáteli.
   09:57
   Výzkum v Sudetech
    70 let starý odsun Němců z pohraničí má dopad na život současníků. Zjistili to vědci z Masarykovy univerzity. Zkoumali obce s kdysi dominantně německým obyvatelstvem a porovnávali je s vesnicemi ryze českými.
    11:52
    Srovnání obcí v Sudetech
     Teď konkrétní příklad rozdílu, který vědci pojmenovali. Jde o obce na Znojemsku. Vedrovice jako kdysi poslední česky mluvící obec, Kubšice kdysi německé.
     15:33
     Noc vědců
      Po celém Česku se veřejnosti otevřely vysoké školy a vědecká pracoviště. Začala Noc vědců. Třeba Masarykova univerzita svou práci představuje mimo jiné v prostorách Mendelova muzea, kde je i Michal Cagala.
      19:07
      Výročí návštěvy papeže
       Uplynulo deset let od návštěvy papeže Benedikta 16tého v Brně. Slavnostní bohoslužbu tehdy sloužil na letišti v Tuřanech. V brněnské diecézi byl Svatý otec vůbec poprvé od jejího založení v 18. století.
       21:47
       Pat a Mat v divadle
        Patří k nejslavnějším animovaným postavám. Kutilská dvojice Pat a Mat teď ožívá, tvoří i ničí na jevišti.
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        Události v regionech

        Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

        Napište nám