Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Tetanus na jižní Moravě

Rodičům nenaočkovaného chlapce, který se nakazil tetanem, nehrozí žádný postih. Přestupek za nedodržení povinnosti očkovat, je už promlčený.

Odlévání pamětní desky

Moravský Velehrad, stejně jako další kláštery, si příští rok připomene 70 let od Akce K . Už dnes si násilné internování stovek kněžích a řeholníků připomenul ve velehradském ateliéru výtvarník Otmar Oliva s přáteli.

Výzkum v Sudetech

70 let starý odsun Němců z pohraničí má dopad na život současníků. Zjistili to vědci z Masarykovy univerzity. Zkoumali obce s kdysi dominantně německým obyvatelstvem a porovnávali je s vesnicemi ryze českými.

Srovnání obcí v Sudetech

Teď konkrétní příklad rozdílu, který vědci pojmenovali. Jde o obce na Znojemsku. Vedrovice jako kdysi poslední česky mluvící obec, Kubšice kdysi německé.

Noc vědců

Po celém Česku se veřejnosti otevřely vysoké školy a vědecká pracoviště. Začala Noc vědců. Třeba Masarykova univerzita svou práci představuje mimo jiné v prostorách Mendelova muzea, kde je i Michal Cagala.

Výročí návštěvy papeže

Uplynulo deset let od návštěvy papeže Benedikta 16tého v Brně. Slavnostní bohoslužbu tehdy sloužil na letišti v Tuřanech. V brněnské diecézi byl Svatý otec vůbec poprvé od jejího založení v 18. století.

Pat a Mat v divadle

Patří k nejslavnějším animovaným postavám. Kutilská dvojice Pat a Mat teď ožívá, tvoří i ničí na jevišti.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD