CEITEC MUNI slaví 5 let, Nedostatek řemeslníků, Snímek Svět dnešní noci ve vile Stiassni

Obsah dílu

Výročí CEITECu

Za pět let působení v nových pavilonech si podle lidí z vedení získala instituce jméno doma i v zahraničí. Část CEITECu, kterou zaštiťuje Masarykova univerzita, je největší složkou instituce.

CEITEC láká odborníky ze zahraničí

CEITECu se za dobu svého fungování podařilo nalákat i vědce předních světových institucí. Například Masarykova univerzita získala jako jediná v republice 60 miliónů korun z prestižního evropského grantu.

Zájem o učňovské obory

Firmy cílí na studenty řemeslných oborů už od prvních dní po nastoupení na střední školu. Nabízí jim stipendia a jistá pracovní místa. Zájem o některé obory tak roste.

Nedostatek řemeslníků

A ještě jednou k zájmu firem o pracovníky - nejvíc se zajímají o zedníky a elektrikáře. Jejich nedostatek se mimo jiné projevuje i zdražováním služeb - za dva roky v průměru o čtvrtinu. A nástupci chybí.

Senioři za volantem

Řidiči senioři jsou vedle začínajících motoristů z hlediska nehodovosti nejrizikovější skupinou. Zatímco ty mladé má přimět k bezpečnější jízdě řidičský průkaz na zkoušku, u seniorů ministerstvo dopravy se snížením bodové hranice pro odnětí řidičského opr

Charita na Ukrajině

Pracovníci charity z Ukrajiny se jeli do Rakouska inspirovat na farmu, na které pracují hendikepovaní. Sami by totiž podobný statek rádi založili.

Projekce ve vile Stiassni

Film inspirovaný sny ženy, jejíž rodina z Brna utekla před holokaustem. Tou ženou je Susanne Stiassni a místem, kde se dnes koná autorská projekce novinky, pak vila Stiassni v Brně. Živě s Lucií Kučerovou.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD