25 minut
Události v regionech (Brno)

Události v regionech

Obsah dílu

Oběti srpna 1968 — Jak vypadal tisk v létě 1968 — Srpen 68 ve Valašském Meziříčí — Literatura o srpnu 1968 — Sanace skal ve Znojmě — Netradiční adopce — Rozšíření zabezpečovací detence v Brně — Sanace rybníku Nesyt — Kino Art otevře až v prosinci

Části dílu

01:00
Oběti srpna 1968
  Šest lidí zahynulo na území dnešního Jihomoravského kraje v přímé souvislosti s pobytem vojsk Varšavské smlouvy. Tragické události z Brna popisují třeba vyšetřovací spisy uchované v Archivu bezpečnostních složek v Kanicích.
  03:13
  Jak vypadal tisk v létě 1968
   Dramatickým událostem na jižní Moravě předcházelo běžné léto – alespoň podle dobových novinových článků a televizních reportáží. Ty se věnovaly podobným tématům jako dnes – stavbám, odjezdům na dovolené, psalo se taky o naftových vrtech na Kroměřížsku.
   06:23
   Srpen 68 ve Valašském Meziříčí
    Události ze srpna 1968 si ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku připomínají výstavou unikátních snímků. Pořídil je fotograf Jiří Fojtík. Za svůj nesouhlas s okupací skončil později ve vězení.
    08:10
    Literatura o srpnu 1968
     Kniha Brno okupované přináší i nové fotografie.
     10:35
     Sanace skal ve Znojmě
      Na svazích v údolí řeky Dyje ve Znojmě pracují dělníci na zabezpečení skal. Jedná se už o třetí etapu prací, do které letos město investuje přibližně 3 miliony korun. V ulicích Koželužská a Napajedla se má pracovat až do konce září.
      12:51
      Netradiční adopce
       Ode dneška je možné si adoptovat sedačku ve zlaté tramvaji, která připomíná 150. výročí zahájení kolejové dopravy v Brně – dražbu spustil brněnský dopravní podnik. Lidé si mohli na jižní Moravě v minulosti osvojit i jiné věci ve veřejném prostoru.
       15:28
       Rozšíření zabezpečovací detence v Brně
        Ústav pro zabezpečovací detenci v Brně se rozšířil. Vězeňská služba přistavěla ložnice pro dalších 15 lidí. Samostatný objekt uvnitř brněnské věznice slouží od roku 2009 pro duševně nemocné pachatele těch nejzávažnějších činů.
        17:39
        Sanace rybníku Nesyt
         Se sanací břehů rybníka Nesyt na Břeclavsku začali rybáři. Okolí nádrže i hladina už jsou čisté - rybáři odtamtud čtyři dny vytahovali ryby, které uhynuly kvůli dlouhotrvajícímu suchu a nedostatku kyslíku. Živě s Veronikou Gecovou.
         21:19
         Kino Art otevře až v prosinci
          Nejdřív v prosinci začne ve svých prostorách promítat brněnské Kino Art. Termín jeho otevření po rekonstrukci se posunul už podruhé. Ve zdech budovy byl azbest, ten už dělníci odstranili a teď pracují na interiérech. Kino mezitím pořádá třeba akce pod šir
          Přehrát celé video
          Stopáž25 minut
          Další díl
          Události v regionech

          Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

          Napište nám