Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Oběti srpna 1968

Šest lidí zahynulo na území dnešního Jihomoravského kraje v přímé souvislosti s pobytem vojsk Varšavské smlouvy. Tragické události z Brna popisují třeba vyšetřovací spisy uchované v Archivu bezpečnostních složek v Kanicích.

Jak vypadal tisk v létě 1968

Dramatickým událostem na jižní Moravě předcházelo běžné léto – alespoň podle dobových novinových článků a televizních reportáží. Ty se věnovaly podobným tématům jako dnes – stavbám, odjezdům na dovolené, psalo se taky o naftových vrtech na Kroměřížsku.

Srpen 68 ve Valašském Meziříčí

Události ze srpna 1968 si ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku připomínají výstavou unikátních snímků. Pořídil je fotograf Jiří Fojtík. Za svůj nesouhlas s okupací skončil později ve vězení.

Literatura o srpnu 1968

Kniha Brno okupované přináší i nové fotografie.

Sanace skal ve Znojmě

Na svazích v údolí řeky Dyje ve Znojmě pracují dělníci na zabezpečení skal. Jedná se už o třetí etapu prací, do které letos město investuje přibližně 3 miliony korun. V ulicích Koželužská a Napajedla se má pracovat až do konce září.

Netradiční adopce

Ode dneška je možné si adoptovat sedačku ve zlaté tramvaji, která připomíná 150. výročí zahájení kolejové dopravy v Brně – dražbu spustil brněnský dopravní podnik. Lidé si mohli na jižní Moravě v minulosti osvojit i jiné věci ve veřejném prostoru.

Rozšíření zabezpečovací detence v Brně

Ústav pro zabezpečovací detenci v Brně se rozšířil. Vězeňská služba přistavěla ložnice pro dalších 15 lidí. Samostatný objekt uvnitř brněnské věznice slouží od roku 2009 pro duševně nemocné pachatele těch nejzávažnějších činů.

Sanace rybníku Nesyt

Se sanací břehů rybníka Nesyt na Břeclavsku začali rybáři. Okolí nádrže i hladina už jsou čisté - rybáři odtamtud čtyři dny vytahovali ryby, které uhynuly kvůli dlouhotrvajícímu suchu a nedostatku kyslíku. Živě s Veronikou Gecovou.

Kino Art otevře až v prosinci

Nejdřív v prosinci začne ve svých prostorách promítat brněnské Kino Art. Termín jeho otevření po rekonstrukci se posunul už podruhé. Ve zdech budovy byl azbest, ten už dělníci odstranili a teď pracují na interiérech. Kino mezitím pořádá třeba akce pod šir

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST