25 minut
Události v regionech (Brno)

Události v regionech

Část: Kůrovec na Olomoucku

Obsah dílu

Poplatky za odpad — Re-Use — Volby do Senátu — Přípravy výstavy Re:publika — Kůrovec na Olomoucku — Zvyšování kapacit hřbitovů — Muzejní noc — Jihomoravský přístroj do vesmíru

Části dílu

00:34
Poplatky za odpad
  Už jen dva týdny zbývají Brňanům na zaplacení poplatku za svoz komunálního odpadu. Částka zůstává stejná jako loni, tedy 670 korun. Děti do čtyř let a senioři nad 70 let platí o 170 korun míň.
  04:51
  Re-Use
   Do zaplacení poplatku za komunální odpad zbývají ve většině měst dva týdny. Toho směsného každoročně ubývá. Naopak množství tříděného roste. A ten se nemusí jen recyklovat. Třeba v Brně funguje už dva roky úspěšně projekt Re-Use.
   08:56
   Volby do Senátu
    Doplňovací senátní volby začaly na Zlínsku. Lidé tam vybírají nástupce Františka Čuby, který rezignoval koncem února. V horní komoře parlamentu předtím ze zdravotních důvodů chyběl půldruhého roku. Živě s Lubošem Dostálem.
    11:20
    Přípravy výstavy Re:publika
     Devět pláten z cyklu Slovanská epopej už je v Brně. Restaurátoři je připravují na výstavu pořádanou městem v rámci oslav sta let od založení Československa. Dílo Alfonse Muchy se vrátilo na jižní Moravu po šesti a půl letech.
     13:54
     Kůrovec na Olomoucku
      Hluboké lesy teď vystřídaly rozsáhlé holiny. Kvůli kůrovcové kalamitě lesníci vykáceli vloni jen ve státních lesích pět milionů kubíků dřeva. Podobný počet zmizí i letos. Nej-zasaženější jsou lokality Šternbersko a Olomoucko.
      16:18
      Zvyšování kapacit hřbitovů
       Nový hřbitov s kapacitou 350 hrobových míst dokončili ve Vavřinci na Blanensku. Desítky let museli místní své příbuzné pochovávat v okolních obcích. Tamní pohřebiště už ale kapacitně nestačí. S nedostatkem míst pro hroby se potýkají i větší města v kraji.
       18:23
       Muzejní noc
        Po celém Česku dnes startuje Festival muzejních nocí. Už 14. ročník nabízí během několika týdnů nevšední zážitky spojené s večerní a noční prohlídkou muzeí, hradů a zámků. Živě s Kristýnou Březovskou.
        20:39
        Jihomoravský přístroj do vesmíru
         Přístroj FluorPen od vývojářů jihomoravské firmy z Drásova v neděli vynese raketa na mezinárodní vesmírnou stanici. Dokáže změřit, jak prospívají tamní rostliny a jak jejich zdraví ovlivňují podmínky ve vesmíru. Podobné měření je u rostlin zatím první.
         Přehrát celé video
         Stopáž25 minut
         Další díl
         Události v regionech

         Události v regionech (Brno) na sociálních sítích

         Napište nám