Chalupa je hra → 16. 1. 2021

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 17840

Mohli jste vidět

16. 1.
2021

Co by jiní zbourali, chalupáři zachrání.

V oblasti Těšínské pahorkatiny leží malinká obec Dolní Datyně, která je sice městskou částí Havířova, ale těsně sousedí s chráněnou oblastí, ve které najdete meandry, lužní porosty a řadu chráněných živočichů. Štáb magazínu Chalupa je hra tam našel i pana Rosťu. Člověka, který je také tak trochu ohroženým druhem. Proč? Protože zachraňuje zdánlivě nezachranitelné. Momentálně ruinu přes sto let staré chalupy.

Tipy na výlet

kostel svatého Petra z Alkantary na Karvinsku

Stejně jako zachraňuje Rosťa před zánikem své staré stavení, jen kousek odsud zachraňují odborníci už pár let kostel svatého Petra z Alkantary, který byl postaven roku 1736 v barokním slohu. Jedinečnost tohoto chrámu spočívá nejen v jeho historické hodnotě, ale zejména v okolnostech, které stavbu postihly a natrvalo poznamenaly. Tato oblastní rarita stojí v místě, kde došlo během 40 let minulého století k poklesu půdy o 36 m, pokles způsobil úklon kostela o 6,8° na jih od svislé osy. Tento sklon je velmi zřetelný. Na Karvinsku, kde se kostel nachází, se totiž už desetiletí těží uhlí. Kostel se stále propadá, pravidelně zde dochází k měření. Ví se, že se propadne ještě o několik cm. V kostele se konají bohoslužby, každou neděli přichází asi 100 lidí. V kostele jsou v rovině jen lustry, které visí gravitací rovně dolů. Stěny kostela jsou křivé. Hlava se vám možná zatočí i z informace, že od zahájení těžby černého uhlí, tedy od roku 1854 bylo pod kostelem vytěženo 27 slojí. Kostel se naklonil oproti svislé ose doprava o 6,8 stupně a k věhlasu šikmé věže v Pise mu chybí tedy chybí 0,2 stupně.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Pan Rosťa z obce Dolní Datyně zachraňuje zdánlivě nezachranitelné. Původní roubenku v roce 1950 majitel vyzdil. Z roubené stavby mnoho nezbylo a to byl důvod, proč dal pan Rosťa domu podobu dřeva.

Pusťte si pořad

iVysílání