Chalupa je hra → 18. 8. 2017

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Jak vylepšit břizolitovou fasádu

8. 9. 2009 17:30 ČT1

Když se řekne Třeboňsko, každému se určitě vybaví rybníky, hluboké lesy a malebné vesničky s typickými jihočeskými usedlostmi. V malé vesničce Ponědrážka mají chalupu manželé Michaela a Rudolf z Prahy, ale jejich stavení…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 15561

Mohli jste vidět

18. 8.
2017

Jak zvítězit nad popraskaným betonem? (prázdninová repríza)

Tentokrát vás pozveme na Valašsko, do jedné z nejmladších obcí na Vsetínsku, která nese půvabný název Huslenky. V Huslenkách navštívíme chalupu pana Filipa. Tu postavil jeho dědeček už před více než čtyřiceti lety a od té doby prošlo stavení několika úpravami. Tou zatím poslední by měla být rekonstrukce betonové terasy a venkovního schodiště. Popraskaný beton zacelí vrstva speciální směsi přírodního kameniva a pryskyřice. Tato kombinace zaručuje vysokou pevnost povrchu a jeho maximální odolnost vůči zevním vlivům.

Tipy na výlet

Sklárna Karolinka

Malinká vesnička Karolinka byla od nepaměti známá výrobou skla. Nenechali jsme si tedy ujít malou skleněnou exkurzi. První sklárna Karolinina huť byla založena už v roce 1861 panem Salomonem Reichem, ten ji pojmenoval po své nevlastní matce. Leptání skla je v současné době jakousi dekorační raritou. A jistě stojí za zmínku, že Česko je v této technologii považováno za světovou špičku. Sklenice ozdobené v Karolince putují běžně do obchodů po celé Evropě, a výjimkou není ani distribuce do Ruska nebo dokonce do Japonska. Celý proces má tři základní fáze. Očištěná sklenička se namočí do vosku. Potom se do vosku vyryje dekorativní vzor, dnes už samozřejmě pod dohledem počítače. Dále přijde na řadu kyselina chlorovodíková, která vyrytý vzor vyleptá. Pak ji stačí očistit od zbylého vosku a krásná nová sklenička je na světě. Tak na zdraví!

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Dnes zamíříme na Valašsko ke břehům Bečvy. Leží zde jedna z nejmladších obcí Vsetínského kraje, která nese půvabný název Huslenky. Chalupu pana majitele, kterou jsme navštívili, postavil jeho otec v 60. letech minulého století. Kameny na stavbu chaty použil z řeky Bečvy a také je sám otesával. Stavba je původní, v průběhu let přibyl akorát elektrický proud.

Pusťte si pořad

iVysílání