Chalupa je hra → 2. 10. 2016

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Vodní elektrárna ve starém mlýně

17. 2. 2009 17:30 ČT1

Tentokrát vyrazil štáb pořadu do míst, která jsou obklopena i historicky spjata s vodou, na Sedlčansko. Poblíž malinké obce Brzina stojí starý vodní mlýn, který ještě v 60. letech minulého století sloužil ke svým účelům. Přestože…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16637

Mohli jste vidět

2. 10.
2016

Co byste na chalupě nečekali

Známé rčení, "řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi", bychom mohli parafrázovat jako "ukaž mi svou chalupu a já ti řeknu, kdo jsi." Pan Vojtěch ani na chalupě nezapře svou profesi vědce, fyzika a badatele. Podle chalupy paní Dany poznáte už z dálky, že miluje keramiku a domek pana Miroslava z Mutěnic prozradí, že jeho majitel je nejen zedník, ale i vinař.

Tipy na výlet

Mutěnice

Jak říká náš animovaný hraboš Berťa, chalupa je sice hra, ale taky samý problém a pak práce a zase práce. A tak jsme na závěr posledního letošního dílu vyjeli na jižní Moravu, kde podle statistik žijí nejspokojenější lidé v republice. Ve zdánlivě nechalupářské lokalitě, uprostřed vinic, jsme zjistili, jak si tu práci na chalupě opravdu zpříjemnit. Pan Svoboda je zedník, ale také vinař. A tak spojil příjemné s užitečným a korkové zátky využívá jako netradiční stavební materiál. S tvorbou unikátní korkové fasády začal asi před půl rokem. Nápad využít zátky k obkladům dostal ve svém vinném sklepě. Na jedné ze zdí domu nechal volné místo ve tvaru kruhu. Chtěl, aby mu do něj známý nakreslil karikaturu. Když se ale přítel malíř k ničemu neměl, zaplnil pan Svoboda kruh špunty od vína. Dnes zdatně pokračuje ve svém úsilí, zátky mu nosí kamarádi, sousedé i cizí lidé z širokého okolí. On ale používá jen jeden jediný druh zátky od stejného výrobce. To proto, aby byly všechny špunty stejně velké a dokonce i proto, aby měly stejný ornament. Ty ostatní se hodí třeba k vysypání chodníčku místo kamínků nebo mulčovací kůry.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Malý domek se zahradou na okraji vesničky Bořenovice koupil pan Vojtěch v 70. letech minulého století. Původně chtěli majitelé chaloupku využívat jen k občasnému bydlení při návštěvách manželčiných rodičů, ale později se pustili do rozsáhlejší rekonstrukce a přebudovali ji na pohodlnou rekreační chalupu se vším všudy.

Pusťte si pořad

iVysílání