Chalupa je hra → 5. 1. 2019

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Z verandy zimní zahrada

27. 1. 2009 17:30 ČT1

Ve valašské vesničce Hovězí, která leží nedaleko Vsetína, koupil před 30 lety pan Jaroslav dřevěnou víkendovou chatu. Dnes, v důchodovém věku, přesídlil i se svou ženou na Valašsko natrvalo. Ve svém venkovském stavení chovají…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16606

Mohli jste vidět

5. 1.
2019

Rekonstrukce dřevěnice krok za krokem

Valašské městečko Štramberk bylo založeno roku 1359, ale území mezi kopci bylo osídleno již před čtyřiceti tisíci lety. Díky množství zachovaných staveb podbeskydské architektury byl Štramberk roku 1969 vyhlášen Městskou památkovou rezervací a často bývá označován jako Moravský Betlém. Některé dřevěné chalupy se ovšem v posledních letech díky necitlivým přestavbám změnily k nepoznání. My budeme krok po kroku sledovat rekonstrukci jedné takové dřevěnice a její uvedení do původního stavu.

Tipy na výlet

Štramberská Trúba

Dominantu města tvoří kruhová věž, která se hrdě tyčí nad starobylým náměstím. Spolu se zbytky hradeb je součástí někdejšího gotického strážního hradu z první poloviny 14. století. Ve druhé polovině 16. století přestal být hrad obýván svými majiteli a chátral. Roku 1783 se zřítila přední část hradu a po čase z něj zůstala pouze původní válcová věž a její nejbližší okolí. Ta byla později podle projektu architekta Kamila Hilberta opravena a zastřešena a od roku 1903 slouží jako rozhledna. Pohledem z Trúby se na pár měsíců rozloučíme s roubenkou na Ostrově a do Štramberka se vrátíme až bude rekonstrukce dokončena.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Do městečka Štramberk jsme s kamerou přijeli poprvé loni v létě, abychom krok za krokem sledovali rekonstrukci jedné z místních dřevěných staveb, které se ve Štramberku říká na Ostrově. Chalupa s malinkou zahrádkou totiž stojí na malém ostrůvku,ze všech stran obklíčená silnicemi.

Pusťte si pořad

iVysílání