Chalupa je hra → 23. 3. 2014

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Nedejte zlodějům šanci

8. 1. 2008 18:15 ČT1

Zazimovaná chalupa, ve které nikdo není, je tichá, smutná a opuštěná. Ale jenom na první pohled. Obvykle když jste doma ve městě, když klidně odpočíváte u televize, mohou se na vaší chaloupce dít prapodivné věci. Stačí totiž málo…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16191

Mohli jste vidět

23. 3.
2014

Záchrana rámové kolny před demolicí

Pan Jiří s manželkou a dvěma dětmi se nedávno přestěhovali do zrekonstruovaného Novákova statku ve vesnické památkové zóně Olešná nedaleko Hořovic. Pan Jiří se snaží uvést nejen statek, ale i okolní dvůr a zahradu do původního stavu. Proto před nedávnem přestěhoval na svůj pozemek starou zdevastovanou stodolu, kterou s pomocí mistrů tesařů nádherně zrekonstruoval. V dnešním díle pořadu Chalupa je hra budeme sledovat transfer a rekonstrukci rámové kolny.

Tipy na výlet

Souhradí Žebrák a Točník

Při natáčení jsme využili slunečného babího léta a vydali jsme se k unikátní dominantě zdejšího kraje. Vystavěním hradu Točníka v těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo totiž v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí. První zmínky o Žebráku se datují do druhé poloviny 13. stol. Nejvýznamnější etapou tohoto hradu bylo období, kdy zde pobýval Český král Václav. Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka, vzdáleného od místa dolního hradu sotva 500m, byl bezpochyby požár, který poškodil hrad Žebrák v roce 1395. Nedlouho poté si začal král stavět honosnější sídlo na vyvýšenějším místě. První zprávy o hradu Točník pocházejí z roku 1398. Hrad je vybudován jako reprezentativní a po renesančních proměnách pány z Lobkovic byl užíván až do třicetileté války. Od této doby byl udržován jen královský palác, který byl v 18. století přeměněn v poutní kapli sv. Bartoloměje. Na Točníku jsme si mohli prohlédnout i unikátní repliku středověkého jeřábu na lidský pohon. Jeřáb má nosnost asi jednu tunu a je plně funkční. V současnosti je využíván k opravě krovu Královského paláce. Zásluhu na sestavení dřevěného jeřábu dobovými technologiemi s použitím replik historických nástrojů mají tesařský mistr Petr Růžička a projektant Vít Mlázovský.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Již podruhé se vydáváme do oblasti, která leží na přirozeném rozhraní Křivoklátských lesů, Českého krasu a pohoří Brdy, do půvabné podbrdské vesničky Olešná, která je vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Vypravíme se na statek z konce 18. století. Tentokrát se pokusíme zrekonstruovat rámovou kolnu.

Pusťte si pořad

iVysílání