Chalupa je hra → 21. 7. 2018

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Kam s tím harampádím?

1. 9. 2009 17:30 ČT1

Není věc, aby na něco nebyla, dalo by se parafrázovat známé rčení o bylinách. Paní Frištenská se svým mužem chovají koně a dlouho hledali vhodný objekt s velkým pozemkem nejdříve k chalupaření a časem ke stálému bydlení. Nakonec…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16317

Mohli jste vidět

21. 7.
2018

Rekonstrukce chalupy s úctou k tradici

Mladí manželé Jirka s Jiřinou se před sedmi lety nastěhovali do starého statku v podbrdské vesničce Olešná. Za neuvěřitelně krátkou dobu se jim podařilo z neobyvatelné chátrající chalupy z 2. poloviny 18. století vytvořit útulné bydlení pro čtyřčlennou mladou rodinu. Náročnou rekonstrukcí nejen že zachránili chalupu před devastací, ale navíc jí vrátili její původní podobu.

Tipy na výlet

Stará Huť u Dobříše

V nedaleké Staré Huti u Dobříše můžeme navštívit Karla Čapka. Samozřejmě ne osobně, ale jeho památník, který byl zřízen v domě, kde Čapek pobýval v posledních letech svého života, v lokalitě nazývané Strž. V roce 1935 se Čapek oženil s Olgou Scheinpflugovou a jako svatební dar získal k doživotnímu užívání právě toto letní sídlo. Do Staré Huti přijížděla v létě na návštěvy nejen Čapkova rodina, ale i literáti, novináři či politikové, a samozřejmě i herečtí kolegové Olgy Scheinpflugové - Hugo Haas, Adina Mandlová nebo Lubomír Boháč. Podle Čapkova návrhu vznikl krb v tzv. Salónu v přízemí i honosná kamna v jeho pracovně.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Dnes míříme do oblasti, která leží na přirozeném rozhraní Křivoklátských lesů, Českého krasu a pohoří Brdy, do půvabné podbrdské vesničky Olešná, která je vyhlášená vesnickou památkovou zónou. Vypravíme se na statek z konce 18. století.

Pusťte si pořad

iVysílání