Chalupa je hra → 10. 8. 2014

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2007
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Chata v železničním vagonu

2. 9. 2008 17:30 ČT1

Dnes jsme se vydali na úpatí Drahanské vysočiny, kterou z jižní strany obklopují lesy Velkého Kosíře a ze západní strany přírodní park Terezské údolí. Tady, uprostřed přírody, si nedávno postavili originální chalupu z vyřazeného…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16356

Mohli jste vidět

10. 8.
2014

Místo fasády cihličkové obklady

Manželé Šťastní sice žijí na jižní Moravě, ale chatu si pořídili už před lety na Valašsku. Po úpravách interiéru jim nezbýval čas na opravu fasády, která postupně opadávala a nebyla hezkou vizitkou majitelů. Proto se manželé rozhodli obléci chatu do zcela nového kabátu. Staré dřevěné štíty nahradily nové a místo omítek jim architekt doporučil tzv. suchý obklad. Za necelý týden byla chata k nepoznání.

Odborný poradce: Libor Hrda

Tipy na výlet

Hostýn

Jedním z hlavních vrcholů Rusavské hornatiny je Hostýn. Na nižším z vrcholů, v nadmořské výšce 718 m, stojí barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Původní stavba z let 1721–1748 byla obnovena po požáru roku 1769 a rekonstruována v letech 1841–1845. V roce 1887 zde byl dobudován jezuitský klášter. I dnes je poutní místo spravováno jezuity, kteří zde mají zřízen noviciát.Pod vrcholem se nachází pramen, podle tradice zázračně uzdravující. U něj stojí kaple z roku 1700. Jižním úbočí dvouvrší, od chrámu ke hřbitůvku, obepíná křížová cesta od Dušana Jurkoviče. Různorodé kapličky první křížové cesty byly přijaty s negativní kritikou. Proto byl přizván architekt Dušan Jurkovič a ten vypracoval projekt nové křížové cesty. Architekt Dušan Jurkovič měl k Moravě velmi silný citový vztah a vycházel z tradice valašských lidových staveb. Je zajímavá i tím, že k vyobrazení jednotlivých zastavení křížové cesty posloužila keramika, protože se hledal způsob, jak ztvárnit jednotlivé příběhy tak, aby extrémní povětrnostní podmínky, které po většinu roku na Hostýně panují, nepoškodily tato zastavení. Nakonec se zjistilo, že nejlepší bude buď barevné sklo nebo keramika. Ta zvítězila díky tomu, že byla levnější a byla s ní jednodušší manipulace, než se sklem."

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Uprostřed Hostýnských Vrchů ve vesničce Rusava najdete horskou chatu, která vyžaduje úpravu fasády. S tou majitelům pomůže architekt Libor Hrda.

Pusťte si pořad

iVysílání