Petra Černocká najde díky vám domov pro nového člena rodiny – bolestné loučení i nová naděje pro čtyřnohého chlupatého miláčka. Režie V. Olmer

Paní Jarmila a pan Zdeněk jsou invalidní důchodci, kteří mají těžkou poruchu sluchu a celkově jsou na tom zdravotně velice špatně. Partneři využívají asistenčních služeb a v půlce září se stěhují do pečovatelského domu, kam pes nemůže. Džefa si vzali v roce 2002 z útulku v zuboženém stavu, někdo ho zavíral do stístěných prostor a tak Džef neuměl ani vykonávat potřebu na ulici. Zdravotní stav parnerů skutečně nedovoluje, aby se nadále starali o svého pejska, kterého doslova vypiplali. Džef je velice milý, hravý, milující a oddaný pes. Je zvyklý žít v bytě a být stále se svými lidmi. Nesnáší samotu. Nejlépe by mu bylo u starších manželů v bytě nebo domku se zahrádkou, kde by měl volný výběh a hlavně lásku.

Psí život je hlavně o lidech

Klikněte pro větší obrázek Na obrazovky České televize se v září vrátí pořad Psí život. Dojemné příběhy pejsků, kteří musejí z různých důvodů opustit své majitele, zaujaly už mnoho diváků. Tvůrci pořadu hledají pro psy nové páníčky a pomáhat čtyřnohým miláčkům bude i nová moderátorka, zpěvačka Petra Černocká, známá svou láskou ke zvířatům.

Klikněte pro větší obrázek Původní projekt švédské televize STRIX je zaměřen na pejsky a jejich dvounohé přátele. Až dosud tuto psí show mohli kromě ČR vidět diváci ve Švédsku, Finsku a Španělsku. U nás se Psí život setkal s takovou diváckou oblibou, že se připravuje už jeho druhá řada. Na obrazovkách České televize ji bude od září uvádět zpěvačka, a milovnice zvířat, Petra Černocká.

Psí život je dojemný televizní pořad věnovaný pejskům, kteří potřebují najít nový domov. Ale je i o lidech kolem nich, o vzájemných vztazích mezi člověkem a čtyřnohým kamarádem. Pes je přítel člověka, ovšem když zasáhne osud a my se musíme čtyřnohého miláčka zbavit, najednou nemáme mnoho řešení, jak to udělat, abychom mu příliš neublížili. V těchto chvílích přichází na řadu pořad Psí život, který hledá nové majitele. Téma je to zajímavé pro všechny, kteří mají rádi zvířata. Pomáhat druhým je záslužná věc, a my ji můžeme na obrazovkách České televize sledovat téměř v přímém přenosu celých třicet minut každou neděli v podvečer.

Klikněte pro větší obrázek Dramaturgyně pořadu Psí život Kateřina Bidlová k tomu říká: „Hlavní myšlenkou a cílem tohoto pořadu je najít nový domov pro každého pejska, který to potřebuje. Člověk se mnohdy dostane do svízelné situace, kdy nemá pro svého psa jiné řešení, než ho odložit. V těchto momentech se může obrátit na náš pořad, ve kterém děláme všechno proto, aby pes neskončil v útulku. Pes není věc, je to bytost, za kterou neseme zodpovědnost. Viděla jsem statistiky o tom, kolik lidí dokáže denně opustit svého pejska a přivázat ho třeba k popelnici, nebo ho dokonce nechat uspat. Majitelé dávají psy pryč i ze sociálních nebo finančních důvodů, ale měli by pro ně vždy najít řešení, aby nekončili v kotcích. Proto vznikl pořad Psí život. Hledá nové vhodné majitele pro opuštěné pejsky.“

Klikněte pro větší obrázek Poznat vhodného kandidáta pro určitého hafana není jednoduchý proces. Je to zodpovědnost a akt, ve kterém hraje důležitou roli také odborník. V pořadu se spolupracuje s kynology, kteří pejska prohlédnou, určí jeho povahu a jsou v kontaktu s budoucími majiteli. Každý uchazeč o psa, kterého má v nabídce pořad Psí život, dostane od odborníka na výcvik psů úkol, který realizuje na obrazovce. Pravidla výběru jsou přísná i v tom ohledu, že splněný úkol zhodnotí majitel psa a v podstatě tím určí, kdo se stane novým páníčkem. Jak kandidáti plní úkol a jak se chovají ke svému dočasně svěřenému pejskovi, sleduje majitel pomocí videa u sebe doma spolu s moderátorkou. Divák sice nemá možnost zasáhnout do pořadu, ale jak se sami přesvědčíte, hodnocení bývá na základě natočeného materiálu a získaných informací velmi spravedlivé.

Důležité je, aby se čtyřnohý svěřenec dostal do prostředí, které koresponduje s jeho povahou a zvyklostmi. To vše sleduje tým pořadu Psí život včetně odborníků kynologů. Nezastupitelnou úlohu má také redaktor, který před vytvořením scénáře a vlastním natáčením zmapuje všechna prostředí. Osobně zajede k původním majitelům a budoucím kandidátům, všechny vyzpovídá a prostředí nafotí. Se získanými informacemi začne vznikat díl o pejskovi, který hledá nový domov.

„V září začneme dílem o Barunce, fenečce, kterou si první majitelka přinesla z útulku ve velmi zbídačeném stavu. Vypiplala si ji, jenže po osmi letech společného soužití majitelka umřela. O Barunku, křížence pudla s kníračem, se neměl kdo postarat. Našli se dva kandidáti, paní v důchodovém věku, která žije sama a Barunce se může věnovat celý den, a mladý muž, který žije v karavanu a fence chce pomoci po ztrátě paničky. Nechte se překvapit, kdo nakonec psovi vytvoří nový útulný domov“, říká Kateřina Bidlová, dramaturgyně pořadu.

„Jak bylo řečeno, na celém pořadu participují odborníci na všechna plemena psů i kříženců. Protože každý pes je jedinečný, tvůrci do pořadu zařadili ve spolupráci s kynology ještě nadstandardní rady. Například jak pečovat o pejska, který má za sebou krušnou, a často i velmi bolestnou minulost.“

V době, kdy jsme navštívili výrobní štáb, probíhaly právě kamerové zkoušky na nové moderátory. Psím životem nás bude provázet, jak jste už četli v úvodu, Petra Černocká. Je to dobrá volba, pochvalují si tvůrci pořadu. Petru velmi zaujal projekt a smysl pořadu Psí život a při natáčení je to znát. Stala se vlastně takovým průvodcem pejska po novém prostředí, což je velmi důležitá role a našim hafanům pomáhá překonávat jejich počáteční nedůvěru, a mnohdy i strach. Vlastně máme všichni podobný motiv, proč se na pořadu podílíme, říká dramaturgyně Psího života Kateřina Bidlová a dodává. „Mě doslova nadchlo, že vznikl tento nápad pomáhat pejskům a že jeho cílem je najít jim nový domov. Uvědomujeme si všichni, kteří se podílíme na tvorbě Psího života, že se člověk skutečně někdy dostane do takových problémů, že musí dát svého čtyřnohého kamaráda pryč. A proto jsme tady a to mě na tom baví. Hledáme hodné lidi a jsme v přímém kontaktu s novými páníčky, a můžeme tak alespoň trochu zasáhnout do toho, aby psí život už nebyl tak smutný. Pes má prý v životě jediný cíl. Darovat své srdce. Jaký cíl máme my, lidé?

Do projektu Psí život se mohou zapojit i diváci České televize. Bylo by dobré, kdyby se ozvali diváci, kteří z vážného důvodu nemohou být se svým psem, ale i lidé, kteří by naopak pejska chtěli. Případné zájemce vyzýváme, kontaktujte nás!

Všichni máme šanci pomoci dobré a prospěšné věci. Pořad Psí život přináší dojemný příběh přátel, které život rozdělil. Zároveň je to ale i příběh o tom, že i to nejsmutnější rozloučení může být pro všechny novým šťastným začátkem. A o to jde.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST
ŽánrMagazín