Vakcína


Informační technologieMedicínaŠkolstvíMateriályEnergetické úsporyTextiliewikiskriptaZprávy Portu

Textilie proti zemětřesení - Wikiskripta - Vakcína do nosu - Danube House

3. 2. 2010

Nové textilie z uhlíkových nebo skleněných vláken by mohly stabilizovat budovy před zemětřesením, nebo i po něm. - Studenty a pedagogy už omrzelo neustále psát nová skripta, proto vytvořili kyberprostor pro „věčná skripta“. - Nosním sprejem chtějí vědci nahradit injekce, které dostáváme proti chřipce. - Studenti ČVUT se rozhodli ověřit energetickou úspornost budovy, která byla nedávno postavena v Karlíně.

» Číst více


MedicínaGenetické modifikaceRostlinyTéma

Vakcíny z rostlin

3. 2. 2010

Účinnými složkami vakcín jsou bílkoviny. Jejich výroba ve farmaceutických továrnách je drahá a komplikovaná. Vědci se proto snaží vnést geny pro tvorbu příslušných bílkovin do rostlin. Výsledkem by mělo být „pěstování“ vakcín ve skleníku nebo na poli. Tím by se jejich produkce podstatně zlevnila. Navíc by se mohly pěstovat přímo tam, kde je jich zapotřebí. Odpadly by tedy komplikace s dopravou do těžko přístupných oblastí. Obojí by usnadnilo přístup k očkování lidem z chudých rozvojových zemí. Tým z Ústavu experimentální botaniky AV ČR nyní pracuje hlavně na vývoji takovéto vakcíny proti viru, který způsobuje rakovinu děložního čípku.

» Číst více


MedicínaHantavirusNorník rudýImpact – ze zahraničí

Hantavirus – zákeřná nákaza

21. 2. 2009

Horečka, bolesti hlavy a zad, silná únava. Příznaky onemocnění se podobají chřipce, ale chřipka to není. Tuto nemoc způsobuje hantavirus – vir objevený teprve nedávno. Podařilo se ho identifikovat až v roce 1976 v Koreji, kdy jej Ho Wang Lee izoloval z myšice temnopásé, odchycené u řeky Hantaan (odtud také název viru). Vir způsobuje nemoc, která se nazývá hemoragická horečka s ledvinovým syndromem. Ročně jí onemocní na dvě stě tisíc lidí a až dvacet tisíc lidí na ni umírá – hlavně na Dálném východě. Další viry téhož rodu však byly nalezeny i v Evropě. Například v Belgii je přenáší norník rudý – a biologové předpokládají, že v parcích samotného Bruselu pobíhá na 25 tisíc těchto nakažených hlodavců, kteří infikují na čtyři sta lidí za rok. Existuje způsob, jak se této nemoci bránit?

» Číst více