Vyhledávání
Archiv chatů
V letech 1977 až 1986 vystudoval obory fyziologie buňky a fyziologie živočichů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Do roku 1991 se věnoval molekulární imunologii na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a na Lékařské fakultě Tokijské Univerzity, od roku 1991 se věnuje evoluční biologii a evoluční parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Dlouhodobě se zabývá studiem vlivu parazitů na lidské chování a rozvíjením evolučních teorií. Zatím publikoval osmdesát odborných studií a čtyři knihy včetně téměř 600 stránkové Evoluční biologie a popularizační knihy Zamrzlá evoluce aneb Je to jinak, pane Darwin, oceněné v roce 2007 cenou Magnesia Litera v kategorii odborná literatura.
více v reportáži K čemu máme Rh faktor z cyklu PORT
Ve středu 21. dubna 2010
Václav Smrčka po absolvování LF UK v Praze v roce 1976 pracoval na chirurgickém oddělení OÚNZ v Příbrami, kde také v roce 1980 atestoval z chirurgie. V témže roce byl na základě konkurzního řízení přijat na Kliniku plastické chirurgie v Brně. Vědecky pracuje v několika směrech. Od roku 1985 je členem Světové paleopatologické asociace se sídlem v Detroitu. S rehabilitačními pracovníky kliniky vypracoval konzervativní metody v léčbě poranění ruky. V letech 1993 až 1998 zastával funkci prezidenta České a Slovenské společnosti chirurgie ruky. V roce 2001 habilitoval na 1. LF UK v Praze. V současné době vyučuje paleopatologii na 1. LF UK a chirurgii ruky v doškolovacím institutu pro lékaře. Doc. Smrčka je autorem přibližně padesáti vědeckých publikací a spoluautorem pěti monografií – v zahraničí je uznávaná jeho kniha Trace Elements in Bone Tissue, která zahrnuje dvacetiletý výzkum stopových prvků v kostní tkáni a rekonstrukce stravy z kostí za 7000 let ve střední Evropě.
Vítězslav Kuželka maturoval v roce 1969 na Střední všeobecně vzdělávací škole v Mariánských Lázních a v roce 1971 na Střední zdravotnické škole v Chebu. Od roku 1971 až do roku 1975 pracoval v OÚNZ Cheb na patologicko-anatomickém oddělení jako histologický a pitevní laborant. V letech 1975 až 1980 studoval na přírodovědecké fakultě UK obor antropologii. V roce 1980 nastoupil do Národního muzea, kde zůstal až dosud. Zpočátku pracoval v Antropologickém referátu pro výzkum historických osobností a fylogeneze člověka pod vedením prof. Vlčka, později jako kurátor v antropologickém oddělení. Zaměřuje se na historickou antropologii, paleopatologii a historii medicíny. V těchto oborech je spoluautorem několika publikací a řady výstav.
více v reportáži Čtení v kostech z cyklu PORT
Ve středu 14. dubna 2010
Vystudoval Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně a v roce 1986 absolvoval vědeckou přípravu v oboru botanika. Působí v Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, kde je vedoucím oddělení půdní mikrobiologie a chemie, rovnež vede výzkumný tým zabývající se ekofyziologií půdních mikroorganizmů. Dlouhodobě se věnuje problematice tvorby skleníkových plynů v půdách a jejich emisí z půd. Pracuje také jako vysokoškolský pedagog a proděkan pro vědu a doktorské studium na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Je autorem více než 160 vědeckých a odborných prací z oblasti půdní mikrobiologie a ekologie mikroorganizmů.
více v reportáži Život v půdě z cyklu PORT
Ve středu 7. dubna 2010
Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK v Praze, kombinaci matematika-tělesná výchova. Vědeckou aspiranturu absolvoval na katedře biomechaniky FTVU UK, je docentem v oboru kinantropologie (1993), profesorem v oboru bezpečnostní vědy (2001) a doktorem věd v oboru policejní vědy (2002). Nyní zastává funkce prorektora pro vědu a výzkum Policejní akademie ČR Praha, kde je také vedoucím katedry kriminalistiky.
Patří k členům mnoha vědeckých společností (European Academy of Forensic Science), stal se autorem jedenácti učebnic a publikoval kolem 550 odborných článků v tuzemských i mezinárodních odborných časopisech. Je soudním znalcem v oboru kriminalistika – specializace forenzní biomechanika. Zabývá se kriminalistikou, expertizním zkoumáním a forenzní biomechanikou, rozvíjí výzkum ve forenzní biomechanice.
více v reportáži Syndrom třeseného dítěte z cyklu PORT
Ve středu 31. března 2010
Vystudoval pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci, obor fyzika a informatika. V roce 1998 stál u zrodu projektu Počítač pro každého. Od roku 2001 pracoval na zahraničních IT projektech vydavatelství Vogel v Itálii a Turecku. V současné době pracuje jako redaktor časopisu Chip.
více v reportáži Elektronické knihy z cyklu PORT
Ve středu 17. března 2010
Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor odborná fyzika se zaměřením na jemnou mechaniku a optiku. V rámci postgraduálního studia na Vysokém učení technickém v Brně se zabýval numerickými metodami v inženýrské praxi. Pracoval mimo jiné ve Společné laboratoři optiky ČSAV a UP Olomouc, nyní je jednatelem společnosti NanoTrade, jejímž posláním je transfer špičkových technologií a komercializace výsledků výzkumu a vývoje. Více v reportáži Nanotechnologie se šíří z cyklu PORT
Ve středu 10. března 2010
Vystudoval Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 2002 získal titul Ph.D. V roce 2004 absolvoval také inženýrské studium na Ekonomicko-správní fakultě MU. V roce 1999 působil ve výzkumném ústavu Ubilab v Zurichu a v letech 2004 až 2008 pracoval jako národní expert ve Společném výzkumném středisku Evropské komise v italské Ispře. V současné době působí jako odborný asistent na Fakultě informatiky MU.
více v reportáži Elektronický svět v ohrožení z cyklu PORT
Ve středu 3. března 2010
Vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a skladbu na hudební fakultě AMU v Praze u prof. Ivana Kurze. Muzikologii a kompozici studoval dále na Royal Holloway University of London, Humboldt Universität zu Berlin, Musikhoschule Hans Eisler a Universität der Künste zu Berlin. Doktorské studium skladby a teorie skladby se zaměřením na elektroakustickou hudbu a radioart absolvoval na HAMU u prof. Milana Slavického. V roce 2007 až 2008 byl stipendistou Fulbrightovy nadace v Centre For New Music and Technology na University of California, Berkeley v USA. Pracuje jako hudební režisér a producent Českého rozhlasu pro oblast radioartu, je členem mezinárodní producentské skupiny EBU Ars Acustica. Na pražské HAMU vyučuje elektroakustickou hudbu, jeho kompozice jsou prováděny v řadě zemí po celém světě.
více v reportáži Co je hudba z cyklu PORT
Ve středu 24. února 2010
Bakalářský a později inženýrský titul získal na Českém vysokém učení technickém v Praze. Vystudoval obor inteligentní robotika a biokybernetika na Katedře kybernetiky. Během svého působení na Fakultě elektrotechnické se aktivně podílel na výzkumných projektech skupin počítačové grafiky (CGG) a počítačového vidění (CMP). Účastnil se studijních stáží na zahraničních universitách jako například University of Paderborn (DE), Technical University of Delft (NL), Milwaukee School of Engineering (USA) nebo University of Surrey (UK). Je autorem řady vědeckých publikací zaměřených na pokročilé zpracování obrazu a napsal více než sto článků do populárně naučných technických časopisů. Externě vyučuje na ČVUT FEL na Katedře počítačové grafiky a interakce (DCGI). Pracoval na nejrůznějších internetových projektech, například www.i-legalne.cz, www.metoo.cz, www.videopujcovnaCT.cz, www.sazkaarena.cz, www.upp.cz, www.langweil.cz.
více v reportáži Laboratoř chůze z cyklu PORT
Ve středu 17. února 2010
V roce 1991 vystudoval Fakultu architektury ČVUT, v roce 1995 absolvoval Školu architektury prof. Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění diplomním projektem Keltská akropole, Muzeum keltské kultury Závist u Prahy. Do roku 2002 spolupracoval s architekty R. Netíkem, V. Králíčkem a dalšími, poté spolu s kolegy založil společnost Projektil architekti. Tento ateliér tvoří architekturu znalou tradice, inovativní typologie a technologie. Razí spojení současného umění, designu, architektury a krajiny místa. Ke spolupráci vždy zve zkušené i mladé a perspektivní tvůrce.
více v reportáži Pohrávání s energií z cyklu PORT
Ve středu 10. února 2010