AstronomieAdaptivní optikaLaserová hvězdaImpact – ze zahraničí

Jak zastavit mihotání hvězd

11. 11. 2011

Pokud se zadíváte na noční oblohu, uvidíte, že se hvězdy mihotají. Tento jev způsobují turbulence atmosféry Země. Procházející světlo naráží na vrstvy vzduchu s různou teplotou, světlo se odlišně ohýbá a tak vznikají deformace. Mihotání je sice krásné a romantické, ale pro vědce představuje problém. Musí se ho zbavit. Jednou z možností je odrazit světlo od zrcadla, které je deformované přesně tak, aby vlnění atmosféry anulovalo. A tomu napomůže právě umělá hvězda vytvořená laserem.

Lidová
observatoř v Algäu leží v malebné krajině na jihu Německa. Nastává noc a
tým vědců připravuje zkoušku skvělého zařízení. Jedná se o laserovou jednotku
pro vytvoření pomocné hvězdy. Po otestování bude odeslána na Evropskou jižní
observatoř v Chile, kde bude sloužit na špičkovém Velmi velkém
dalekohledu. K čemu je však laserová hvězda dobrá?

Pokud se zadíváte na noční oblohu, uvidíte, že se hvězdy mihotají. Tento jev způsobují turbulence atmosféry Země. Procházející světlo naráží na vrstvy vzduchu s různou teplotou, které světlo odlišně ohýbají a způsobují deformace. Chvění vzduchu můžete spatřit i za horkého bílého dne, když se zadíváte na vzdálenější objekt na horizontu.

Mihotání je sice krásné a romantické, ale pro vědce představuje problém. Musí se ho zbavit. Jednou z možností je odrazit světlo od zrcadla, které je deformované přesně tak, aby vlnění atmosféry anulovalo. Jak ale poznáme, jak zrcadlo deformovat? Specializovaný počítač u dalekohledu v Chile vybere jasnou hvězdu na obloze a její mihotání monitoruje několiksetkrát za vteřinu – z toho pak odvodí atmosférické podmínky. Poté posílá příkazy přístrojům, které zrcadlo dalekohledu ohýbají přesně tak, aby atmosférické turbulence vyrušily.

Jasná hvězda se však musí vyskytovat v oblasti oblohy, kterou astronomové zrovna pozorují. Pro mnohá pozorování ale v zorném poli dalekohledu žádná jasná hvězda není. Takže co teď? Vědci si vytvoří hvězdu vlastní! Devadesát kilometrů nad povrchem Země v horní části atmosféry se nachází tenká vrstva sodíku. Mocný laserový paprsek v ní vyvolá záření atomů sodíku a tak vytvoří umělou hvězdu, na kterou se může počítač zaměřit.

První takové zařízení bylo instalováno v roce 2006 na Velmi velkém dalekohledu v Chile. Systém má však svoje meze. Vytváří jen jednu umělou hvězdu, takže v daný čas koriguje jen malou část oblohy. Instalace o výkonu pěti wattů je také velmi rozměrná – musí být umístěna v oddělené laboratoři. Laserový paprsek se pak k dalekohledu přivádí optickým vláknem.

Na základě zkušeností s prvním systémem technici Evropské jižní observatoře nyní postavili mnohem menší a výkonnější jednotku. Tento dvacetiwattový laser lze připojit přímo na dalekohled. Nové zařízení je také spolehlivější a lépe se udržuje. Navíc na jediný dalekohled se mohou instalovat až čtyři lasery, takže je možné korigovat mnohem širší zorné pole.

Laserová pomocná hvězda spolu s adaptivní optikou bude nezbytná i pro budoucí Evropský extrémně velký dalekohled. Teleskop bude ještě daleko větší než ty současné největší dalekohledy – a to znamená ostřejší obrázky ze vzdálenějších oblastí vesmíru. A právě takováto zařízení značně přispějí k novým objevům budoucnosti.

Evropská příroda při testech laseru vědcům zároveň připomněla, proč jsou dalekohledy umístěné v severním Chile a nikoli zde v jižním Německu. Na poušti Atacama se bouřky prostě nevyskytují.

Autor: Šárka Speváková

Přejít na obsah dílu