Chat

chirurg, palepatolog; antropolog

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka

Václav Smrčka po absolvování LF UK v Praze v roce 1976 pracoval na chirurgickém oddělení OÚNZ v Příbrami, kde také v roce 1980 atestoval z chirurgie. V témže roce byl na základě konkurzního řízení přijat na Kliniku plastické chirurgie v Brně. Vědecky pracuje v několika směrech. Od roku 1985 je členem Světové paleopatologické asociace se sídlem v Detroitu. S rehabilitačními pracovníky kliniky vypracoval konzervativní metody v léčbě poranění ruky. V letech 1993 až 1998 zastával funkci prezidenta České a Slovenské společnosti chirurgie ruky. V roce 2001 habilitoval na 1. LF UK v Praze. V současné době vyučuje paleopatologii na 1. LF UK a chirurgii ruky v doškolovacím institutu pro lékaře. Doc. Smrčka je autorem přibližně padesáti vědeckých publikací a spoluautorem pěti monografií – v zahraničí je uznávaná jeho kniha Trace Elements in Bone Tissue, která zahrnuje dvacetiletý výzkum stopových prvků v kostní tkáni a rekonstrukce stravy z kostí za 7000 let ve střední Evropě.

Vítězslav Kuželka maturoval v roce 1969 na Střední všeobecně vzdělávací škole v Mariánských Lázních a v roce 1971 na Střední zdravotnické škole v Chebu. Od roku 1971 až do roku 1975 pracoval v OÚNZ Cheb na patologicko-anatomickém oddělení jako histologický a pitevní laborant. V letech 1975 až 1980 studoval na přírodovědecké fakultě UK obor antropologii. V roce 1980 nastoupil do Národního muzea, kde zůstal až dosud. Zpočátku pracoval v Antropologickém referátu pro výzkum historických osobností a fylogeneze člověka pod vedením prof. Vlčka, později jako kurátor v antropologickém oddělení. Zaměřuje se na historickou antropologii, paleopatologii a historii medicíny. V těchto oborech je spoluautorem několika publikací a řady výstav.

více v reportáži Čtení v kostech z cyklu PORT

Záznam chatu ze středy 14. dubna 2010

Lenka, Praha 8: „Mají ke sbírce přístup i laici, nebo je vyhrazena jen odborníkům?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Laici mají ke sbírce přístup především na výstavách. Rád bych nejprve pozdravil všechny přihlášené a zároveň je poprosil o benevolenci, chatuji totiž poprvé v životě.“

Marcela O.: „Dobrý den, je případ Karlínky ojedinělý, nebo jste ještě na základě kostí ze sbírky pomohli i někomu jinému?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Zatím je to první případ. Na sbírce se ale naučilo vrlké množství lékařů už od 19.století, kteří pak zachránili mnoho pacientů.“

Pavel Balog: „Dobry den, mam dotaz na crohnovou chorobu. Mam podstoupit operaci pri niz my bude odstraneno kus tenkeho a kus tlusteho strevo v oblasti ilea, dale se mi vytvorila pistel do mocoveho mechyre a do konecniku z toho streva. Jak tato operace je zavazna? jaky je postup operace a jake jsou pooperacni komplikace? Dekuji za odpoved.“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Na váš dotaz odpovědět nemohu, v medicíně je specializace, to vyžaduje hodnocení příslušného odborníka.“

Karel, Nová Paka: „Je sbírka kostí, které je v Národním muzeu, ojedinělá, nebo jsou podobné i v jiných zemích?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Podobná sbírka má být v Evropě, podle prof.Vlčka, jen v Londýně, Vídni a Paříži.“

Pavel, Olomouc: „Jaké jiné zajímavé projevy nemocí na kostech jste odhalili, kromě syfilis a tuberkulózy, o kterých se mluví v příspěvku?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Všechny choroby, týkající se přímo kostí, nebo choroby měkkých orgánů, které na kostech zanechávají stopy. V 19.století, z kterého především sbírka pochází, se nejčastěji nacházejí: tuberkuloza, syfilis, křivice, dětská obrna.“

Věnek, Benešov: „Dobrý den, kolik kostí obsahuje Jedličkova sbírka? Jsou to kosti rukou a nohou, nebo i jiné?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Sbírka obsahuje asi 3000 kostních preparátů, jsou zastoupené celé kostry i všechny kosti.“

Zuzana, JM Praha 11: „Dobrý den, jak se dostala Jedličkova sbírka do NM ?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Byla předána ve dvou etapách(1969, 2008) z druhé patologicko-anatomické kliniky, kde nemohla zůstat pro nedostatek prostoru.“

Jan Křiklán: „Bude Jedličkova sbírka dále doplňovaná nebo se jedná o uzavřenou kolekci?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Jde o historickou sbírku, která je ucelená. V současnosti se podrobná dokumentace provádí již na živých, tak konkrétní preparáty nejsou potřeba. Chceme-li ale úspěšně bojovat s jakoukoliv chorobou, musíme se zajímat i o její minulost, protože choroby, stejně jako vše ostatní, se neustále mění. Řada chorob, které považujeme za civilizační, ve skutečnosti trápila i naše předky.“

Zbyně, Teplice: „Jestli jsem dobře viděl v připsěvku tak zde máte i genetické deformace, tak jsem se chtěl zepat jaká kost ve Vaší sbírce je nejvíce geneticky změněna?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Dobrý den. Je zde i skelet s mnohočetnými vrozenými vadami, které když jsme prezentovali na mezinárodnním kongresu- tak nám bylo řečeno jedním význačným kolegou, že podobné kosterní zbytky vyhazovali v domnění, že jde o zviřecí zbytky.“

Jan Křiklán: „Jsou exponáty ze sbírky nyní nějak znovu zkoumány současnými moderními metodami?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Ano, snažíme se při revizi sbírek používat nejmodernější metody(metodu počítačové tomografie, kterou jste viděli ve filmu).“

Jitka: „Čím se přesně zabýváte?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Václav je chirurg, se specializací na ruku, Vítězslav je antropolog. Oba se zajímáme o paleopatologii, což je věda o chorobách minulých populací. Pokud již nebudou další dotazy, chtěli bychom všem tazatelům poděkovat za zájem.“

Jan Křiklán: „nedokážu si představit, kolik taková sbírka zabírá (objemově) prostoru..Pojmou takový přírůstek už nyní jistě plné depozitáže historické budovy?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Nové depozitáře přírodovědeckého muzea NM byly vybudovány v Horních Počernicích, odkud byly i záběry z filmu. Po rekonstrukci historické budovy, se již do ní nevrátí. Všechny sbírky, jen antropologického oddělení, jsou uloženy v několika velkých depozitářích, ve kterých máme prostor i pro budoucí výzkumy.“

Hana K. Praha 5: „Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jaké bude konkrétně pokračování vaší poslední knihy? Na jakou část těla (kostry) se zaměříte tentokrát?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Dobrý večer, Hani, Vaše otázka je pro nás velice aktuální, nemůžeme ji však zodpovědět- nejsme úplně rozhodnuti. Na jedné straně je tlak kolegů ze spolupracujících odborností, na druhé straně musíme zvážit i časové možnosti.Na skeletu končetin jsme dělali přes 4 roky, přestože to byl pilotní výzkum s nejmenším počtem kostí.“

Jan Křiklán: „Plánuje NM sbírku nebo její časti vystavit veřenosti?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Exponáty ze sbírky se vystavují velmi často při tematických výstavách, kterými byly například: Člověk proti nemocem, Člověk nepřítel a samaritán, Evropa-kolébka vědeckého porodnictví a další.“

Jan Křiklán: „jsou exponáty ve sbírce nějak konzervovány nebo jinak ošetřeny?“

doc. MUDr. Václav Smrčka, CSc. a RNDr. Vítězslav Kuželka: „Kostní preparáty které byly zbaveny měkkých tkání ošetřeny nejsou, preparáty měkkých tkání jsou ve skleněných dózach vnořeny v alkoholovém roztoku, přesné složení by Vám řekl kolega Kuželka, který již musel některé preparáty opravovat a tekutinu doplňovat/ preparáty jsou z r. 1830-1950/“