Chat

Mgr. Akad. arch. Roman Brychta
V roce 1991 vystudoval Fakultu architektury ČVUT, v roce 1995 absolvoval Školu architektury prof. Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění diplomním projektem Keltská akropole, Muzeum keltské kultury Závist u Prahy. Do roku 2002 spolupracoval s architekty R. Netíkem, V. Králíčkem a dalšími, poté spolu s kolegy založil společnost Projektil architekti. Tento ateliér tvoří architekturu znalou tradice, inovativní typologie a technologie. Razí spojení současného umění, designu, architektury a krajiny místa. Ke spolupráci vždy zve zkušené i mladé a perspektivní tvůrce.
více v reportáži Pohrávání s energií z cyklu PORT
Záznam chatu ze středy 10. února 2010
Marcela O.: „Dobrý den. Budova se mi moc líbí, ale jak se letos vyrovnala s nebývalou zimou?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „pokud vím tak klima uvnitř je stábilní , vyhodnocení letošní zimi se bude teprve zpracovávat“
Jitka, Ostrava: „Pane architekte, co pro vás bylo největším problémem nebo překážkou? Neměl jste obavy z tak velkého projektu, jakým budova Národní technické knihovny zajisté je?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „projektování je týmová práce,takže záleží na týmu. My ho sestavujeme z kvalifiovaných odborníků na které se můžeme spolehnout a se kterými se navzájem inspirujeme a ovlivňujeme. velký projekt znamena velké zkušenosti. Doufám že je někdy ještě uplatním.“
Pavel, Olomouc: „Do jaké míry jste se po architektonické stránce museli přizpůsobit technologiím použitým ať již k úspoře energií, nebo k rozsáhlým manipulacím s knihami?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Již při dispozičním řešení budopvy jsme spolupracovali s kolegou Žemličkou. Vlastní umístění místností bylo v souladu s koncepcí přirozeného provětrávání budovy a minimalizace technologií na vnitřní prostředí. V NTK s knihami manipulují převážně uživatelé. Jdou do budovy a knihu si vyberou a studují. Pak ji vrací obsluha na své místo. Na nás bylo vytvořit prostor pro studium a umístění maximum knih do tohoto prostoru. Myslím, že ze skladu se knihy v NTK moc nepučují. Tam jsou takzavané ležáky.“
Blanka, Praha 6: „Dobrý den, ta budova je opravdu fascinující. Je v něčem ojedinělá či originální i ve světovém měřítku?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Težko říci. Možná řešením konstrukčního systému křížem předpínaných stropních desek a rozponem 15 x 15 m v kombinaci s aktivaci betonového jádra ( chlazení a topení systémemzalitých plastových trubek v betonové stropní desce)“
Zdeněk, Praha 2: „Pane architekte, docela by mne zajímalo srovnání vašeho pojetí knihovny s projektem knihovny Jana Kaplického.“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Studoval jsem návrh pana Kaplického. Co se týče exteriéru budovy je zřejmé že pan Kaplický je architekt designer. Co se týká vnitřního uspořádání tak myslím že otevřenost parteru a vnitřního prostoru je v obou projektech podobná. My máme v přízemí vnitřní náměstí kudy lidé procházejí pan Kaplický má ulici která budovou prochází.“
Vojtěch Burč: „co vlastně děláte v architectví? (newím jak se to říka) myslím jako no jak bych to vysvětlil prostě co děláte?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Snažíme se vymýšlet rozumné domy, veřejné prostory a pod. Naše kancelář se nespecializuje na konkrétní typy budov. Pro nás je výzvou jak autobusová zastávka tak i řešení velkých urbanistických celku. Jendoduše řečeno - dostaneme zadání, sestavíme tým z odborníků, výtvarníku, kurátoru, designerů ekologu, vědců...(záleží na typu zakázky). Přemýšlíme nad řešením, skicujeme, debatujeme, navrhujeme prověřujeme , děláme modely a nakonec poměrně složité výkresy podle kterých se staví.“
Eliška Navrátilová ,praha: „baví vás být achritekt?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Je to řehole. Není to ta představa že architek chodí a vymýšlí ty fasády a že žije s hlavou v oblacích. Architektura ovlivňuje společnost, vkus a styl života. Je to velmi zodpovědná práce. Kdyby mne nebavilo věci vymýšlet a posouvat dál asi bych to nedělal.“
anonim: „ja ka budova se vam nejvic liby“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Při každém zadání si dělám rešerši jaké budovy podobné typologie jsou postaveny a které stojí za inspiraci. Krásných budov je spousta. Mám rád Španěle jak umí řešit městské partery, domy Knihovna v Seatlu, u nás v čechách poslední dobou mne zaujal objekt vinařství Sonberg od Josefa Pleskota - dům uprostřed vinice.“
Eliška Navrátilová ,praha: „baví vás být achitekt?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Ano. Ale někdy je to opravdu náročné.“
Jiří H.: „Dobrý den. Zajímá mě, jak jste se vyrovnal s rozdílem teploty u podlahy a u stropu. Mám byt otevřený do hřebene a rozdíl teplot je obrovský... Díky PS: Vaše knihovna je opravdu krásná...“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „To můžu poradit trik kolegy Žemličky a máme to také ve vysokých prostorech - studovnách v NTK. Dát na strop vrtulku která se pomalu točí a rozvíři talačí teplý vzduch pod stropem k zemi.“
Lucie Opletalová: „Dobrý den, pane architekte, jak dlouho jste pracoval na projektu? Myslím tím od doby, kdy jste v hlavě měl nějaké vize a nápady, až po nějaké finální odsouhlasení Vámi i týmem Vašich spolupracovníků...?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Architektonickou soutěž jsme vyhráli v roce 2000, pak se 4 roky nic nedělo . V roce 2004 se začalo s projektem a v roce 2006 se začalo stavět.“
Milan: „Dobrý deň, pekná práca. Kde sa o Vás dozviem viac? Vidím na Internete Vaše ďalšie práce. Zaujímavé. Máte svoju Internetovú prezentáciu? Odkiaľ pochádzate?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Naší vebovou stránku jsme vytvořili s Danem Špačkem. V současnosti však chystíme redesign.“
Tomáš, Zábřeh: „Chtěl bych se zeptat, co přesně znamenají ty deformity desek, podle kterých jste vytvořili barevnou podlahu. Znamená to, že podlaha je křivá?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Barevná mapa je průběh deformace stropních desek. Je to výstup ze softwearu kterým statik zjistí že když vyleje strop pouze z betonu bez výzruže tak jak se mu ta deska bude hroutit. Podle toho jak se hroutí - deformuje tam statik navrhuje výztuž.“
Hovorka, Slovensko: „Dobrý večer, zaujímalo by ma, akým spôsobom sa budova vetrá, či sa vzduch dostáva do budovy z priestoru medzi plášťami budovy alebo vonkajší vzduch a na ktorom plášti sú umiestnené vetracie okná a aký veľký je priestor medzi plášťami. Dakujem za odpoveď“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „vnější plášť z profilovaného skla není uzavřený. Mezi skly jsou mezery takže vzduch je nasáván z exteriéru z mezeri mezi vnějším pláštěm z profilového skla a vnitřním pláštěm budovy.Meziprostor je široky cca 500 mm a je průlezný.“
Martin, Brno a okolí: „Jaký byl rozpočet na stavbu této fascinující budovy, byl dodržen?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „financování probáhalu formou výběru strategického partnera. To znamená že budovu postavil a zaplatil strategický partner a tomu stát tuto investici splácí. Budova stála 2,2 miardy korun včetně bankovních půjček.“
Altmann David: „Lze si knihovnu prohlédnout s průvodcem? Popřípapdě s někým,kdo se přímo na projektu podílel? Měl bych vážný zájem o takovouto lektorovanou prohlídku.“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „V knihovně oddělení PR provádi na objednávku. Kontak najdete na www.techlib.cz. Pro skupiny profesní provádíme i my.“
Johny: „Co říkáte na docela novou studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. Je tedy sice o dost menší, ale svým způsobem taky zajímavá.“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Je to krásný barák. Navrhovali jsme ho také my. A je skvělé že funguje a jsou na něj pozitiivní ohlasy.Děkuji.“
Tadeáš Řáha (12 let): „Naplňuje vás architektura? Přemýšlíte o tom, že byste jí někdy nechal, nebo jí chcete dělat pořád?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Zatím mne poměrně dost naplňuje.Hlavně hlavu. Někdy až moc.“
Lucie Opletalová: „Jinak stavba je nádherná, nadchnul mě například pohled do atria, když proskleným stropem prostupuje slunce - a na jednotlivých podlažích se pak rozprostírají stíny ... I rozmístění světel a prosklených ploch je takové, že celý ten "beton" dokonale odlehčují... Kde berete inspiraci pro takové "vizuální" nápady?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Inspirace? Myslím že jde o cit( toto slovo mnoho lůidí nerado slyší , protože se nedá spočítat) a obklopení se těmi správnými lidmi, který Vás dokážou inspirovat.“
Míla: „Vážený pane architekte, máme v Chruditmi dostatečně velkorysou radnici? Jak archikekt vnímá finanční stránku projektů? Díky.“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Mylím, že Chrudim chce vystoupit ze stínu Pardubic a objevit se v architektonických událostech vedle Litomyšle.Město díky arch. Therovi oslovuje a přitahuje kvalitní architekty z venku. Otevření se okolí - myšlenkám a názorům z venčí je pro malé město to nejlepší co může být.“
g-lobby: „Dobrý večer, dá se stejným způsobem "samoregulace" stavět i bydlení (RD, bytové domy)? V nějakém dokumentu jsem viděl, jak to napsat, domy ve skleníku pokusně postavené v Německu, je to dobrý nápad? V jednom sklení stojí několik domů, a mezi nimi je zeleň.“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „reakce kolegy žemličky (toho času v angklii ale na skypu):samozrejme, ze se stejnym zpusobem da stavet rodiny domek, stavelo se tak vzdycky a v chudcich castech sveta se tak stavi dodnes, vyuziva se zkusenosti a stavi se v souladu s klimatickymi pomery“
Tomáš B.,Č.K.: „Neuniká z NTK v noci nějak moc světla?Dobré osvětlovací tělěso okolních ulic..!“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „myslím že v noci pokud barák žije vždy osvětluje své okolí, pokud nejde o archiv a pod.“
Altmann David: „Je moznost si prohlednout budovu knihovny s odbornym pruvocem či přímo s někým kdo se na realizaci přímo podílel?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Je to možné kontakt na www.techlib.cz“
Honza: „Kolik stála ta knihovna ?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „2,2 miliardy včetně bankovních půjček“
Altmann David: „ještě by me zajimalo proč se ve stavebnictvý a obzvláště pak u staveb rodinnych domku upřednostnuje vyběr ,,archytektury z katalogu,, místo výběru archytekta? Je snad tak malo archytektů nebo archytekti nemají takovy zájem o tento tip staveb?“
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta: „Spíš je moc katalogů.Obchodníci se chytli stavebního boomu a udělai z architektury obchod. Rodinný dům je dle mého individuální proces. Intenzivní komunikace klient architekt. Takže doporučuji najděte si svého architekta.“