Chat

molekulární genetik

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Dlouhodobě se zabývá studiem regulačních mechanizmů specifické imunity, zvláště na modelech transplantační imunity. V posledních letech se věnuje studiu imunity v oku a kmenových buněk i možnostem jejich využití k léčbě poškozeného povrchu oka.

více v reportáži Kmenové buňky v lidském oku z cyklu PORT

Záznam chatu ze soboty 7. března 2009

Marie A.: „Dobrý den. Pane docente, vyskytují se v oku kmenové buňky také jinde, než v limbu?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Ano, v limbu jsou kmenové buňky, které zajišťují hojení poškozeného povrchu oka. Pro jiné části oka jsou kmenové buňky v jiných oblastech oka, např. v sítnici.“

Jitka, Ostrava: „Jak daleko je, pane docente, od vyléčení oka myši k vyléčení oka člověka? Jaké zkoušky musí proběhnout? Už máte tipy na vhodné pacienty?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Experimentální modely nám umožňují výzkum, který není zatím možné provádět u pacientů. Zkušenosti nám ukázaly, že nálezy na experimentálních modelech je možné časem aplikovat do praxe. Dále budou pokračovat preklinické studie a první ověřovací pokusy u pacientů u kterých jiný způsob léčby selhal.“

Zdeněk, Praha 2: „Myslíte, že bude jednou možné vypěstovat z kmenových buněk celé oko?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Celé oko asi ne, ale části určitě ano.“

Živ: „Má to nějaký přínos pro nás ostatní?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Určitě. Kmenové buňky jsou perspektivou pro léčbu celé řady jiných vrozených nebo získaných onemocnění.“

Živ: „a proč se tím zabíváte? jak jste se k tomu dostal? baví vás to?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Za svým základním výzkumem vidíme pacienta s poškozeným zrakem a možnost zlepšení kvality jeho života. Ke kmenovým buňkám jsem se dostal přes transplantace rohovky, které jsem prováděl více než 10 let. Samozřejmě, že mě to baví. Výzkum má své kouzlo a každý pokrok přináší dobrý pocit.“

Peter: „Dobry den pan docent, ako zabezpecite regulacne mechanizmy potrebne na specializaciu kmenovych buniek k bunkam rohovky“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Již nyní víme, že poškozená rohovka produkuje faktory, které podporují diferenciaci kmenových buněk v buňky rohovky. Je to také jeden ze směrů našeho výzkumu.“

Živ: „dobrý den co je to ta molekulární genetika?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Je to vědecký obor, který studuje genetické jevy (dědičnost) na molekulární úrovni.“

Jan: „Dobrý den, jaké to je vrtat se někomu v oku?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „My se nikomu v oku nevrtáme, hledáme cesty ke zlepšení vidění a pomoci pacientům.“

Petr: „Dobry den, ac to neni hlavnim predmetem Vaseho zajmu, chtel bych se zeptat v jakem casovem horizontu vidite moznosti vyuziti kmenovych bunek pri lecbe sitnice. Ta se mi diky urazu odchlipla na terci a ac mam oko hypotonicke (kvuli svrasteni je riziko ho nyni vubec otevirat kvuli drobnejsimu zakroku typu lecba sediveho zakalu), tak snad tlak neznicil tkan vzivujici sitnici, ta je pravdepodobne uz na odpis, pravdepodobne jiz odumrela, protoze nebyla dlouho vyzivovana. Nyni na oko vubec nevidim, hlavne diky sedivemu zakalu, ktery vznikl po vymene silikonoveho oleje za sklivec. Nevim jestli to vubec kdy bude lecitelne a vubec nevim, jestli se necim takovym vubec nekdo zabyva (sam nevim, zda jsem popsal situaci tak, abyste mi porozumel), ale pokud o tomto neco vite, tak budu rad za jakoukoliv konkretnejsi informaci, ktera by mi dala aspon nadeji, ze casem, trebas za deset let, by mi neco mohlo pomoci. Dekuji mnohokrat PH.“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „My provádíme základní výzkum v oblasti kmenových buněk pro přední segment oka. Samozřejmě jiné laboratoře ve světě sledují možnosti léčby poškozené sítnice s využitím kmenových buněk. Tento výzkum je zatím v počátcích a je těžko hovořit o časových horizontech klinického využití. Nicméně Váš případ bych konzultoval s odborným očním pracovištěm.“

k.boucek@email.cz: „Pěkně prosím o jednoznačné vyjádření. V tomto čase proběhla vize pana Darvina o původu člověka z opice. Akademie věd přešla tuto zprávu zdvořilým mlčením. Je snad jediný člověk ve společnosti, který má odvahu toto nejapné tvrzení dementovat? Zdraví Vás Bouček.“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „O původu člověka existuje celá řada odborné literatury. Současný trend říká, že člověk se nevyvinul z opice, ale že člověk a opice mají společného předka. Studie molekulární genetiky k tomu přinášejí neustále nové důkazy.“

Peter: „aka je imunitna odpoved na prijatie tychto kmenovych buniek?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Můžeme přenášet k léčbě kmenové buňky ze zdravého oka na poškozené oko téhož jedince a v takovém případě k imunitní reakci nedochází. Při přenosech kmenových buněk mezi různými jedinci však musíme očekávat odhojovací imunitní reakci a pak úspěšná léčba bude vyžadovat účinnou lokální nebo systémovou imunosupresi. Výzkumy v této oblasti probíhají i v naší laboratoři.“

Jana: „Blahopreji ke skvelemu vysledku! Take bych chtela izolovat kmenove b., ale z kultury fibroblastu:mohu poprosit o strucny popis one metody,kterou pouzivate a jiz jste autorem?(ci aspon odkaz) Diky a mnoho zdaru! Jo a ty barevne obrazky bunek z fluorescencniho mikroskopu to jsou prave kmenove bunky?:-) A jeste jak potom overite,ze jsou to prave ony? :-) Tesim se na odpoved! Jana“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Metodu izolace limbálních kmenových buněk jsme nedávno popsali v časopise IOVS. Ty barevné obrázky ukazovaly buňky vznikající z kmenových buněk v různých stádiích vývoje. Dnes už známe celou řadu fenotypových znaků, které jsou typické pro kmenové buňky, jejich potomky a nebo finální diferencované buňky.“

Mirka,olomouc: „Pan docent, kedy sa zistilo, ze sa kmenove bunky nachadzaju v limbe?a dokazu sa diferencovat do vsetkych casti rohovky,myslim i na nedotel, bb bowm.memb. atd?“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Již více než 10 let je známo, že po zničení limbu se rohovka nehojí. A transplantace limbu pak hojení obnoví. Právě limbus obsahuje kmenové buňky pro regeneraci rohovkového epitelu. Kmenové buňky pro endotel rohovky sídlí pravděpodobně jinde.“

Jana: „Mate muj obdiv a doufam, ze preklinicke zkousky budou brzy zahajeny. :-) Dovolim si jeste jeden odborny dotaz:pry existuje jakysi specialni separacni podklad na nemz lze kmenove bunky izolovat,pry ostatni odpadnou? A co jde,resp. mate s tim nejake zkusenosti? Predem diky za odpoved-mozna na mejl,jestli uz chat konci? mnoho zdaru preje Jana : jsladkova@centrum.cz“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Isolace ruznych typu kmenovych bunek vyzaduje specificke pristupy. Netere vyuzivaji vlastnost kmenovych bunek s ruznou intenzitou adherovat na ruzne povrchy. I toho se v nekterych modelech vyuziva. Mate-li o problematiku kmenovych bunek blizsi zajem, muzete mne navstivit na nasem pracovisti, kde muzeme podrobneji diskutovat.“

Jirka: „Pane docente, jak jsme na tom v léčbě očí ve srovnání se zahraničím.“

Doc. RNDr. Vladimír Holáň, DrSc.: „Oftalmologie je široky obor zahrnujicí rozmanité vrozené a získané poruchy vidění. V mnoha oblastech léčby očí jsme, a to jak v základním výzkumu, tal i v klinické léčbě, na předních místech. Aktivně spolupracujeme se zahraničními pracovišti a pavidelně publikujeme nové poznatky ve světovém odborném tisku.“