Chat

elektrotechnik

Ing. Karel Trpák

Po studiu televizní techniky na elektrotechnické fakultě ČVUT nastoupil do Československé televize, kde pracoval jako záznamový technik, vedoucí směny víceúčelových režií a v letech 1991 až 1998 jako hlavní inženýr. V letech 1999 až 2003 byl nezávislým konzultantem a ředitelem techniky televize TV3. V roce 2003 se vrátil do České televize, tentokrát jako vedoucí vysílací techniky. V 90. letech se podílel na digitalizaci studiových komplexů a rekonstrukci odbavování České televize. Zkušenosti sbíral na mezinárodním poli jako člen konsorcia Digital Video Broadcasting (DVB), člen technické komise EBU i jako člen SMPTE. Nyní pracuje ve státní zkušební komisi na FEL ČVUT a publikuje v řadě odborných časopisů. více v reportáži Digitální televize v Evropě z cyklu PORT

Záznam chatu ze středy 4. února 2009

pavel /hlubočepy: „pane inženýre. Hrajeme si na HD vysílání a přitim to digitální je i v současné SD podobě neskutečně chybové. Stále se to seká. neustále není signál. každá rada vede k silnějším anténám , k nějakým zesilovačům. Proč se vše neudělalo nějak pro všechny přijatelněji. Stejně kvalitně všude. Tohle je zkrátka špatně. Co teprv HD:). To si neumím ani představit. Díky.“

Ing. Karel Trpák: „Dobrý den, zdravím všechny tazatele a zkusím hned na začátek odpovědět na zapeklitou otázku. Pavle z Hlubočep, zkušenosti z posledního roku a půl skutečně ukazují, že víc než 95% problémů s příjmem digitálního vysílání je způsobeno nevhodnými anténami, jejich nastavením nebo anténními svody. Prostě u "digitálu" je všechno jinak. A musím přiznat, že praxe trochu zaskočila i leckterého odborníka. Paradoxně mnohdy anténní zesilovač situaci s příjmem ještě zhorší. Ale firmy zabývající se montáží antén již mají osvědčená řešení a jsem přesvědčen, že zvládnou vyřešit i váš problém.“

Dana krausová: „Jak dlouho vydrzi ten sexbox digital.Prosim odpovězte mi.Děkuji“

Ing. Karel Trpák: „Jak dlouho vydrží sexbox, opravdu nevím. A digitální set-top-box? Záleží na tom, zda máte na mysli "fyzicky" či "morálně", ale ani to neumím předpovědět. Jediné co mohu říct, že je třeba počítat s tím, že už to nebudou desítky let, jako vydržel černobílý televizor z 60. let.“

Průšek: „Bude , prosím, po ukončení digitalizace, signál všude v ČR? Případně kde nebude? Děkuji Vám za upřímnou odpověď.“

Ing. Karel Trpák: „Upřímně je třeba říct, že ani dnes nebyl analogový signál všude, a tak to nelze čekat ani u digitálního vysílání. Vše vychází z fyzikálních vlastností šížení elektromagnetických vln, které jsou v obou případech stejné.“

Filip: „Da se z normalniho setoboxu dat do tv HD obraz? Dekuji“

Ing. Karel Trpák: „Ne, to bohužel nejde.“

Jana: „Dobrý den,pochopila-li jsem dobře,jste odborník na digitalizaci televizního vysílání,zajímalo by mne,proč nám nejde nova,tedy vůbec nezachytíme vysílání,pokud chceme sledovat primu,musíme vypnout setbox.Ostatní programy čt1,čt2,čt4,čt24 můžeme sledovat,jedničku a dvojku také sledujeme,zbytek bychom ani nemuseli.I přes to,že jsme pořídili anténu,nový kabel nenaladíme novu,primu jen s obtížemi,bydlíme 7km od Příbrami.Možná řeknete,že takhle na dálku to nelze jednoznačně říci,ale mám pocit,že počátkem digitalizece skončili seriály a vše ostatní.Děkuji“

Ing. Karel Trpák: „Ano, na dálku skutečně vám skutečně poradit nemůžu. Myslím, že by vám pomohla odborná montážní firma, ale se zárukou to říct nemohu, protože Příbramsko dosud není digitálním signálem zcela pokryto.“

absolvent ČVUT: „Pane inženýre, troufnete si říci, že digitalizace je pro televizní diváky pozitivum?“

Ing. Karel Trpák: „Určitě ano. Vím, že narážíte na problémy s příjmem a na kvalitu obrázku a zvuku při nízkých datových tocích, ale ani jedno ani druhé nemá nic společného s principy digitálního vysílání, které přináší jednoznačné výhody. Kdybych je všechny měl znovu vyjmenovávat, nedostalo by se na ostatní otázky, a tak odkazuji na články, které se digitálním vysíláním zabývaly.“

Marek Bouček: „Jak zužitkuje Česká televize výhod digitalizace? Na co se její diváci můžou připravit? Děkuji.“

Ing. Karel Trpák: „Výhod digitalizace vysílání Česká televize již plně využívá. Jinak by nemohla zdvojnásobit počet vysílaných programů. No a samozřejmě nás čeká televize s vysokým rozlišením, s ním bycho na satelitu chtěli začít již letos a v pozemním vysílání pak po úplném ukončení analogového vysílání.“

Václav Suchopár: „Nebylo by možné vysílat v ČT nějaké návodné pořady, které by lidemukázaly, jak na jejich problémy se set-top-boxy a anténami? Žádné vtípky, ale kvalitní pořady, které by se třeba mohly opakovat na webové stránce. Zatím jsem se díval na Digitalizace od a-Z, a teď by to chtělo vychytávat konkrétní problémy, ne? Zdraví“

Ing. Karel Trpák: „Máte pravdu, také jsme si to uvědomili, a mám dobrou zprávu - první pořad tohoto typu se již chystá na přelom února a března.“

Václav: „V jakých odborných časopisech publikujete?“

Ing. Karel Trpák: „V poslední době jsem psal pro Stereo & Video a popularizující články pro ČT+.“

dr. Mamula: „Dobrý den. Co musí mít kvalitní set-top-box podle Vás?“

Ing. Karel Trpák: „Napadá mě namátkou několik vlastností, které nebývají úplně samozřejmé u všech modelů. Pokud máte televizor se vstupem HDMI, pak by měl být set-top-box vybaven tímto rozhraním, měl by být plně lokalizován do češtiny (menu, EPG, teletext), měl by být dostatečně citlivý a měl by si bezproblémově poradit se zpracováním signálů v jednofrekvenčních sítích. Problém je, že některé tyto vlastnosti nezjistíte z žádného prospektu, ale jedině speciálním měřením v dobře vybavené laboratoři.“

Jana: „Ještě tedy prosím o sdělení, zda Příbramsko bude pokryto!? a kdy ? Děkuji Vám, pane inženýre za upřímné sdělení.“

Ing. Karel Trpák: „Nevím, jaký vysílač či převaděč přijímáte teď u analogového vysílání, ale mohl by vám pomoci vysílač Votice/Mezivrata, který bude uveden do provozu tuším v druhé polovině letošního roku. V opačném případě však bude nutné vyčkat na digitalizaci některého z místních převaděčů, ale tam ještě termíny nejsou stanoveny.“

jerry: „jak je možné, že tam kde jsem chytil analogový tv signál(i když nekvalitní,síto, zesilovač) není po přechodu na dvb-t signál vůbec žádný?“

Ing. Karel Trpák: „Opět na dálku těžko poradit, ale na vině může být anténní zesilovač, který má pro DVB-T nevhodné vlastnosti. Víme např. o levných polských "sítech" se zesilovači, které jsou pro DVB-T absolutně nepoužitelné. Opět stejná rada, jako v jedné z předchozích odpovědí - obraťte se na montážní firmu a jsem přesvědčen, že vám pomůže.“

babička: „Je možné připojit s.t.b. na televizor Tesla ze 80 - 90 let min. st. ?“

Ing. Karel Trpák: „Pokud má televizor nějaký videovstup (např. konektor SCART), tak to je možné bez problémů. Je to jen otázka vhodného propojovacího kabelu. Pokud takovým vstupem vybaven není, je potřeba vybrat set-top-box, který je vybaven modulátorem. Pak je možné připojit set-top-box přes anténní vstup stejně, jako se dříve připojovaly videorekordéry VHS. Je třeba však zdůraznit, že se jedná spíše o nouzové řešení a v každém případě bych pro digitální příjem doporučoval i nový televizor.“

Vybíral: „Když se to nedá zjistit z prospektu, tak podle čeho má laik kvalitu a vlastnost (možnosti) set t.b. řešit? Podle ceny...? To asi taky ne. Měli byste tedy poradit značky a nenechat lidi, kteří mají dost jiných starostí, ještě dumat nad takovými problémy. Přeji ČT chytré nápady a dobrou službu veřejnosti.“

Ing. Karel Trpák: „Dobrým zdrojem informací bývají recenze v časopisech a snad nejlepší možností je půjčit si přístroj od souseda, který je s ním spokojen, vyzkoušet si ho, a pak koupit ten samý. Moc děkuju za milé přání, věřte, že se upřímně snažíme.“

gympl Praha: „Mohl byste prozradit, jaký televizor, příp. set-top - box máte doma vy ? Děkujeme“

Ing. Karel Trpák: „To bohužel nemůžu, aniž bych dělal reklamu některému výrobci. Ale obecně - před dvěma lety jsem si koupil menší LCD televizor s úhlopříčkou 26 palců a s vestavěným digitálním tunerem. V ložnici mám pak stařičký televizor Tesla s jedním z nejlacinějších set-top-boxů.“

Ing. Skalička: „Nechystá se nějaká vzdělávací a informační kampaň před vyvrcholením digitalizace? Děkuji .“

Ing. Karel Trpák: „Určitě ano, ale podrobnosti nevím, protože takovou kampaň nechystá Česká televize, ale Národní koordinační skupina pro digitalizaci vedená panem Duspivou.“

Jan Kočárník, Brno: „reportáž mi přišla jakási přeplácaná, nic moc jsem se nedozvěděl. Bylo to o všem a o ničem. Můžete technicky blíže vysvětlit jaký bude rozdíl mezi HD a běžným přenosem.“

Ing. Karel Trpák: „Zatímco běžný televizní obrázek se skládá ze 720 bodů a 576 řádek, tak HD obraz je složen z 1920 bodů na 1080 řádcích. Tomu je přizpůsobena komprese signálu i jeho přenos. V praxi to znamená, že schopností příjmu a zobrazení takového signálu musí být vybaven jak set-top-box, tak televizor, což u dnes prodávaných přístrojů není běžné.“

Věra , Praha 4: „Bylo by nějak možné propojit jeden set t. box tak, aby v bytě fungovaly dva televizory na jeden stb ? Děkuji za radu.“

Ing. Karel Trpák: „Jedině, že byste se smířila s tím, že na obou televizorech se budete dívat na ten samý program. Ale to byste asi nechtěla, takže odpověď zní: ne, nejde to. Každý přístroj (televizor, videorekordér, apod.) musí být vybaven buď vestavěným digitálním tunerem nebo k němu musí být připojen samostatný set-top-box. Pro pořádek, existují i dvojité set-top-boxy, ale i to jsou vlastně dva přístroje v jedné krabičce.“

Anton: „HD nás asi v příštích 20letech nečeká viďte? nebo kdy to plánujete. díky“

Ing. Karel Trpák: „Už jsem se o tom u jedné otázky zmínil - letos chce Česká televize začít experimentálně vysílat HD program na satelitu a v pozemním vysílání pak po vypnutí všech analogových vysílačů.“

J. Vaško, Praha: „Takže, když chci být na HD připraven, co mám dělat ? (viz Vaše odpověď p. Kočárníkovi). Děkuji.“

Ing. Karel Trpák: „Upřímná rada zní - ještě počkat. Vývoj standardů v digitálním vysílání je tak překotný, že vám dnes nikdo nezaručí, že přístroj dnes v dobré víře vyrobený a zakoupený bude plně funkční, až začne pravidelné HD vysílání. Snad jedině u satelitního vysílání je situace jasnější. Když si koupíte přijímač, který umí přijímat všechny varianty podle standardu DVB-S2 a umí dekódovat signál H264 a připojíte ho k televizoru s označemím Full HD, tak vám tato sestava určiitě několik let bude plně vyhovovat.“

Honza T., Praha: „O dvojitém s.t.b. jsem dosud neslyšel. Můžete o něm říci více? Zdravím do ČT a pořad Port.“

Ing. Karel Trpák: „Moc ne. Viděl jsem ho v krabici, protože sestra ho koupila babičce k Vánocům, aby si mohla nahrávat oblíbené seriály na véháesku. I kdych značku věděl, tak bych ji nemohl napsat. Zkuste prohledat internet, určitě na něj narazíte. Jak jsem už napsal, byly to vlastně dva set-top-boxy v jedné krabičce.“

jerry2: „ale co když nechci aby se na chybách jiných živily montážní firmy. To mají nějakou dohodu? My jako budeme vysílat špatně, tak si musíte připlatit? není to trochu podraz?“

Ing. Karel Trpák: „Především se musím ohradit - v žádném případě nevysíláme špatně, ale v souladu se všemi standardy. Problém v Čechách je trochu ten, že jsme národ kutilů. Měli bychom si ale pomalu zvyknout na to, že odborné práce je třeba svěřit odborníkům. Ke zvládnutí nových technologií jsou potřeba složité měřicí přístroje. Anténu jen víceméně náhodou nastavíte podle ukazatelů na obrazovce, když nevidíte stavový diagram signálu na analyzátoru.“

Honza: „Myslel jsem o funkcích dvojitého stb. Dík.“

Ing. Karel Trpák: „Aha, omlouvám se, to jsem nepochopil. Ale opravdu od toho nečekejte žádné zázraky. Dva SCARTy, jeden do televizoru, jeden do VHS, jeden vstup pro anténu. Přístroj se naladil na oba tunery najednou a pak jste měl možnost volit jeden program pro TV a druhý pro VHS. Úplně stejnou službu udělají dva set-top-boxy, jen si ušetříte jedno ladění a jedno dálkové ovládání.“

jerry: „Děkuji, Ale zajímá mě ,zda je to možné obecně(technika vysílání, vln...) Jinak síto je kvalitní staré české, i zesilovač.Ale signál není ani bez, ani se zesilovačem, ani na několika zařízeních. PS. poznámečka: specialisté se na tom snaží vytřískat peníze, "my k vám přijedeme a něco naměříme, ale nic nezaručujeme" cena cca 250/hod, takže po několika hodinách signál žádný a výsledná cena 875 s dph, takže nic pro chudé ,důchodce nebo nezaměstnané...“

Ing. Karel Trpák: „Rozumím vám, ale na druhou stranu, není-li místo, kde bydlíte, dostatečně pokryto signálem, pak vám opravdu nemohou nic zaručit. Nenapsal jste, kde bydlíte, ale nejspíš budete s příjmem DVB-T počkat na spuštění nějakého bližšího vysílače.“

J. Bystřický: „Dobrý den, pane inženýre. Jak daleko jsou v digitalizaci a jejích výdobytcích před námi země jako UK, Finsko, Německo, Švédsko, Francie - a v čem všem ?“

Ing. Karel Trpák: „Hezká otázka, ale tak na samostatný článek. Především tyto země začaly vysílat dřív. Na druhou stranu se dopustily řady chyb, kterým my máme možnost se vyhnout. (Mám na mysli třeba experimenty s placenou televizí ve Velké Británii a Španělsku.) Jsem přesvědčen, že až spustíme všechny plánované vysílače, budeme moci říct, že jsme tyto země dohnali. Děkuji všem tazatelům za inspirující otázky a hezké popovídání. Těším se, že to nebylo naposled.“

Hanka Kastelicová: „Zajímají mne standady HD televize. zdá se mi, že je v tom zmatek, Amerika vysílá většinou 1080 i, ve Švýcarsku jsem viděla, že vysílají 720p a četla jsem i článek z EBU, který tento standard doporučuje. Kudy půjde cesta? Sjednotí se to jednou v budoucnosti, nebo budou rozdíly? Kterou cestou se vydá ČT? Ve kterém standardu plánuje ČT to to experimentální HD vysílání? Jak se na přechod připravuje program? Už se točí v HD? A ve kterém standardu?“

Ing. Karel Trpák: „Dobrý podvečer přeji všem divákům pořadu PORT, kteří usedli k počítači a chtějí se zúčastnit dnešního chatu. Hned první otázka by vydala na samostatný článek, takže jen stručně: Máte pravdu, že ve formátech a kompresních standardech trochu zmatek je. Asi si ale budeme muset zvyknout na to, že jednotný celosvětový standard televizního vysílání se opět nepodaří zavést, jako se to nepovedlo v době analogového vysílání. ČT nejpravděpodobněji spustí svoje HD vysílání ve standardu 1080i25, resp. 50 půlsnímků, ale neberte to na 100%. Budeme totiž pečlivě sledovat, jak to dělají jinde a budeme se snažit přizpůsobit. HD pořady se již natáčejí skoro rok a to právě ve formátu 1080i25.“

Hnz: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat z jakého důvodu byl zvoleno již značně morálně zastaralé kódování MPEG-2? Nebylo by vhodnější nasadit rovnou MPEG-4 AVC (jak se například rozhodli v Irsku na Slovensku nebo Chorvatsku), které umožňuje na rozdíl od MPEG-2 HD vysílání?“

Ing. Karel Trpák: „Určitě bych kompresní standard MPEG-2 nenzval "morálně zastaralý", ale mnohem spíš "absolutně celosvětově nejrozšířenější" či "nejúspěšnější". Všechny evropské státy, v nichž se již pravidelně DVB-T vysílá, používají právě MPEG-2. Pro modernější a lepší systém MPEG-4 AVC, nebo také H264, se mohli rozhodnout pouze tam, kde dosud bylo prodáno jen minimum přijímačů. Standard H264 nás v ČR jistě také čeká, ale až v souvislosti s HD vysíláním, případně vysílánív DVB-T2. A jen na okraj, MPEG-2 umožňuje také HD rozlišení, ale k dosažení určité kvalitativní úrovně je potřeba vyšší datový tok, než u H264.“

Jiří: „Stavím RD, chci se připojit na tel. příjem přes satelit. Koupím-li si televizor s rozlišením HD, musím mít i satelit s tímto rozličením? Děkuji“

Ing. Karel Trpák: „Nemusíte, protože každý televizor s HD rozlišením zvládne zobrazit i vysílání ve standardním rozlišení. Jen nevyužijete svůj nový televizor optimálně, takže bych satelitní přijímač zvládající HD vysílání přece jen doporučil.“

vaclav skala: „nevite jak vysíla v plzni ct1 v HD mpeg2 nebo Mpeg4 na televizi mi jde jen zvuk vysílač 02“

Ing. Karel Trpák: „V multiplexu 4, který provozuje společnost O2, se program ČT1 vysílá experimentální překonvertovaný do vysokého rozlišení, tedy HD. Váš DVB-T přijímač tedy není pro HD vysílání připraven. Všechny programy České televize ale můžete pohodleně sledovat v multiplexu 1, který v Plzni vysílá na 34. kanálu.“

budajik: „Prosím vás kdy se začalo spekulovat o použití satelitů v civilu????“

Ing. Karel Trpák: „Tak to jste mě zaskočil, to opravdu nevím. Lze však říct, že éra satelitního televizního vysílání pro domácnosti začala 11. prosince 1988, kdy byl vypuštěn první výkonný satelit Astra 1A. V ČR pak éra satelitního digitálního vysílání začala 22. ledna 1997, ale již předtím byly některé programy (Kabel plus) vysílány analogově.“

Honzek: „Dobrý podvečer, chtěl bych se zeptat, kdy se vypne analog v okolí Jablonce n.N. a Liberce. Děkuji za odpověď“

Ing. Karel Trpák: „Termíny vypnutí analogového vysílání v jednotlivých oblastech stanovuje dokument s názvem Technický plán přechodu, který byl vydán vládním nařízením. Ke skutečnému vypnutí je však nutné splnit určité podmínky a o každém termínu všechny zúčastněné strany jednají. Nemohu vám tedy napsat žádné závazné datum, ale mohu odhadnout, že vysílač Liberec by měl přijít na řadu přibližně za rok.“

Tomáš Lonský: „Dobrý de, bydlím v Českých Budějovicích a chci se zeptat, jestli nevíte na jakou stranu natočit anténu, aby bylo možno zachytit digitální vysílání z Rakouska.“

Ing. Karel Trpák: „Určitě lépe než já vám poradí místní anténářská firma. Kdybych stál před tím úkolem já, zkoušel bych jihovýchod.“

Hnz: „Děkuji za odpověď. Osobně se mi zdá krátkozraké zavádět pozemní digitální vysílání za pomocí technologie, která již z principu neumožní zavedení HD vysílání. V době kdy se v ČR teprve začalo testovací vysílání, již byly k dispozici levné hardwarové H.264 obvody pro zpracování H.264 streamu. A dnes když stojí Fujitsu MB86H50 cca 60 USD tak nasazení MPEG-2 je bezpředmětné.“

Ing. Karel Trpák: „Obávám se, že s vámi nemůžu souhlasit. Opakuji, že MPEG-2 zvládá rozlišení HD bez sebemenších problémů. A zkuste dnes koupit set-top-box, který by uměl dekódovat H264! Obávám se, že celoevropsky buď nejsou vůbec nebo za značně vyšší ceny, než set-top-boxy pro MPEG-2.“

honza: „Na začátku digitalizace se jako jedna z výhod uvádělo,že s.t.b umí spočítat z několika odrazů výsledný koukatelný obraz.Nebo je jen míň citlivý k odrazům a vybere jen nejsilnější?“

Ing. Karel Trpák: „Principiálně se způsob modulace DVB-T umí vypořádat s odrazy. Bohužel, ne všechny přijímače však mají příslušné algoritmy implementovány na odpovídající úrovni.“

vaclav skala: „Tak už jsem to dohledal CT1 HD experimentální vysílání multiplex4 .doopravdy vysílá v mpeg4 jako nova dak doufam že zůstane jen u experimentu mám totiž 14 dní starou LCD.... :-)“

Ing. Karel Trpák: „Můžu vás ukidnit, ve standardním rozlišení se žádná změna kódování nechystá a váš LCD televizor bude bez problémů sloužit. Ve vysokém rozlišení ale samozřejmě s MPEG-4 AVC (H264) v budoucnu počítáme.“

Karel D.: „Která z forem digitálního vysílání má podle vás lepší vyhlídky do budoucna satelit nebo pozemní vysílání? (např. s ohledem na kvalitu obrazu, nabídku programů, dostupnost...)“

Ing. Karel Trpák: „Myslím, že lze říci, že s nástupem digitálního vysílání se ztrácí dominance jednoho distribučního systému. Vedle sebe budou existovat a vzájemně se doplňovat jak distribuce satelitní, tak pozemní či kabelová, poroste význam IPTV (tedy televize přes internet), své příznivce si možná najde i televizní vysílání pro mobilní zařízení. Každý systém má totiž svoje výhody a nevýhody. Na satelitu je k dispozici větší šířka pásma, takže je možné používat vyšší datové toky a tudíž je možné snadněji dosáhnout lepší kvalitu. K příjmu DVB-T zase stačí jednodušeji nainstalovatelná anténa, často jen pokojová. Na velkém sídlišti si asi necháte zavést kabelovou digitální televizi, v rodinném domku pak asi nainstalujete satelit. Aneb, "každému, co jeho jest".“

vaclav skala: „Ještě bych chtel poradit posluchačům s výběrem nové TV tak jedině FULLHD mpeg2 a Mpeg4 ready a nemusí si kupovat za rok zase novou bednu“

Ing. Karel Trpák: „Ale pozor, ani full HD televizor s dekódováním MPEG-4 není zárukou, že v budoucnu budete tímto přístrojem HD vysílání přijímat. Na dveře totiž klepe standard DVB-T2 a je dost pravděpodobné, že pozemní HD vysílání bude právě v tomto standardu. Televizory a set-top-boxy pro tento standard však zatím na trhu nejsou... Osobně bych si v tuto chvíli koupil televizor full HD, protože ten se set-top-boxem pro DVB-T2 využiju i v budoucnu a nyní mi bude sloužit hlavně pro přehrávání záznamů z HD kamer a blu-ray disků, ale netrval bych asi na dekódování MPEG-4, protože to bude jistě umět set-top-box pro DVB-T2.“

Jan Zatloukal,Krnov,Jesenicka 12: „Prijimal jsem digitalni signal z ostravy 32,39,54 k pred mesicem nahle zmizel v miste bydliste o par ulic ale jde,nesnizili vykon,nebo jde o umele vytvorenou prekazku ve smeru primu.zdravim mechanik TV anten“

Ing. Karel Trpák: „Nemám žádnou informaci o tom, že by byl nějak snížen vysílací výkon DVB-T v Ostravě. Spíš jde opravdu o nějakou místní překážku či o problém na anténě. To ale vy, jako odborník, jistě snadno odhalíte.“

.: „.“

Ing. Karel Trpák: „I dnes při repríze pořadu PORT děkuji tazatelům a přeji všem příjemné a ničím nerušené zážitky při sledování digitálního vysílání České televize.“