DigitalizaceDigitální vysíláníIBC 2008Téma

Digitální televize v Evropě

31. 1. 2009

Přechod z analogového televizního vysílání na digitální se rozjíždí nejen u nás, probíhá také v celé Evropě. Vydejte se s námi na stánky velké mezinárodní výstavy televizní techniky IBC 2008 v Amsterodamu. Sledovali jsme, jaké jsou v této oblasti trendy na evropském kontinentu, který se vydal do nové éry televize s vysokým rozlišením. Jak tuto kvalitu dostat co nejrychleji do našich domovů? Jak je na tento nápor připravena největší satelitní společnost Astra? Bude na oběžné dráze místo i pro signál České televize? Postřehy z Amsterdamu doplní další technické zajímavosti z IBC.

Je to konečně tady. I u nás se po delším váhání rozjela v posledních měsících roku 2008 dlouho očekávaná operace - „přechod na digitální vysílání“. Nejen ze satelitů, ale teď už z našich pozemních vysílačů můžeme sledovat stále víc televizních kanálů. Jenže za většinou Evropy, ke které se tak hrdě a hlasitě hlásíme, opět pokulháváme. Jinde totiž bez váhání nastupuje další velká inovace – televize s vysokým rozlišením. V HD se vysílá i mnoho kanálů o vědě a technice. Jaké jsou tedy trendy dalšího vývoje? A jaké jsou v této souvislosti šance a perspektivy u nás?

Kanály místo ulic a zvonkohra. Ano, Amsterdam. Ovšem s mnoha dalšími typickými projevy svého koloritu … A na to vše kolem z podstavce klidně shlíží královna Juliana. Právě nám jede čtyřka. Tak jako vždy – do Ráje. Tedy na konečnou. Neboť zde se nachází známý komplex výstavních hal RAI. A jako vždy v půlce září, tu probíhá IBC – velká mezinárodní výstava filmové a hlavně televizní techniky.

Hitem loňského ročníku se bezesporu stala televize s prostorovým obrazem. A protože jejím nezbytným předpokladem je obraz s vysokým rozlišením, všude jsme naráželi na typickou zkratku – 3D HD. Může nás potěšit, že ve všeobecném úsilí po co nejdokonalejším prostorovém obrazu si nevedli špatně ani Češi. Naše firma Visual Connection tu předváděla prostorovou digitalizovanou verzi slavného Langweilova modelu Prahy.

Ale vraťme se k našemu hlavnímu dnešnímu zájmu: jak je na tom „u nás v Evropě“ televize s vysokým rozlišením?

David Wood, vedoucí odd. nových technologií, EBU, Švýcarsko: Televize s vysokým rozlišením v Evropě postupuje vpřed. Možná pomaleji, než jsme se před pár lety domnívali. Ale postupuje. Teď je k dispozici asi osmdesát televizních kanálů v High Definition z družic.

A na těchto kanálech stejně jako na dalších, které jsou k dispozici v pozemním vysílání a na kabelových televizích, je pestrá nabídka pořadů nejrůznějších témat a žánrů. Ač se vám to bude zdát divné, technici už dnes řeší otázku, jak dále zlepšit obraz u High Definition. David Wood nám předvedl přijímač, který má ne 1080 ale 2000 řádků.

David Wood, vedoucí odd. nových technologií, EBU, Švýcarsko: Teď stojí asi desetkrát víc než běžný přijímač HD, protože je to laboratorní vzorek. Jak veřejnost projeví zájem, jeho cena půjde dolů. Musíme sledovat vývoj těchto přijímačů v příštích letech a možná právě tento mnohem vyšší počet řádků bude budoucností televizorů s vysokým rozlišením.

Nezbytným předpokladem pro HD je přechod na digitální vysílání. Západní Evropa už na Digitál téměř celá přešla. Zbývající tři země – Řecko, Portugalsko a Irsko – startují digitalizaci v roce 2009.

Natalie Mouyal, Digitag, Švýcarsko: Ve střední a východní Evropě už mnohé země digitální vysílání spustily a další oznámily, že s ním začnou. Myslím, že je tu snaha s digitálním vysíláním začít, protože vlády dnes pociťují tlak z Evropské komise, aby dodržely termín ukončení analogového vysílání v roce 2012.

Digitální vysílání umožnilo rychlý nárůst kanálů s vysokým rozlišením. Dokonce i v pozemním vysílání – například ve Francii nebo v Británii.

Natalie Mouyal, Digitag, Švýcarsko: Požadavky diváků na zahájení vysílání ve vysokém rozlišení souvisejí s tím, že si kupují velké displeje, které jsou „HD ready“. A teď chtějí toto vysílání sledovat jakkoli – z družice, po kabelu, na internetu anebo z pozemního vysílání.

Televizní stanice ve Spojených státech a Japonsku hromadně přešly na vysoké rozlišení. Evropa se zatím soustředila na rozšíření nabídky programů a doplňkových, interaktivních služeb. Teď musí i ona svou nabídku s využitím nových technologií převést do vysokého rozlišení.

Natalie Mouyal, Digitag, Švýcarsko: Jak diváci sledují stále víc programy s vysokým rozlišením, a to nejen z playerů Blue-ray, ale i z herních konzolí a třeba i z domácího videa, protože mají už kamery v HD, nebudou se už chtít dívat na dnešní standardní rozlišení. Je to, jako byl přechod od černobílé televize k barevné. Je to prostě výběr. Myslím, že je to pokrok, vývoj televize, který už k návratu ke standardnímu rozlišení nepovede.

Televize z vesmíru. Už dávno se stala samozřejmostí pro milióny domácnosti. Největší komerční satelitní společnost světa – SES Astra vypouští své družice z kosmodromů Kourou ve Francouzské Guayaně, s ruského Bajkonuru nebo z mysu Canaveral na Floridě. Teď se právě z floridské startovací rampy odpoutala nosná raketa Atlas. Oběžná dráha kolem Země má nejprve eliptický tvar. Teprve další zážeh motorků satelit vynese na konečnou stacionární dráhu. Během roku 2008 stoupl počet kanálů, které družice Astry vysílají v HD, z 26 na nynějších 60. Bude volná kapacita i pro HD vysílání v češtině?

Alexander Oudendijk, viceprezident SES Astra, Lucembursko: Můžete si být jisti, že ano. Připravujeme se na zvýšení vysílací kapacity družic pro střední Evropu na přelomu 2009 a 2010. Bude to zcela nový typ družice Astra 3B. Nové technologie a systém kódování DVB-S dvě nám umožní lépe využívat kapacity jednotlivých transpondérů právě ke zvýšení počtu kanálů ve vysokém rozlišení.

Tento malý digitální přijímač pro družicové vysílání v HD jsme viděli na stánku německé firmy Media Broadcast.

Ing. Bernd Meinl, oddělení družicového vysílání, Media Broadcast, Německo: Naše společnost má k dispozici několik kanálů na družici Astra na poloze 23 a půl stupně, což je pozice pro přímé vysílání pro domácnosti právě pro Českou republiku. Můžeme také nabídnout kapacitu pro vysílání ve vysokém rozlišení. Naše transpondéry přepojíme do standardu DVB-S dva a získáme tak větší vysílací kapacitu.

Jak nás němečtí specialisté ujistili, prodej televizorů pro vysoké rozlišení dává předpoklady, že jakmile bude k dispozici dostatek pořadů ve vysokém rozlišení, čeští diváci budou mít zajištěno kvalitní pokrytí z družice. Spojové družice však mnohdy přenášejí signály zpravodajských štábů z horkých míst naší planety do televizních center.

Conny Erocsson, Swe-dish, Švédsko: Přenosná komunikační technologie pro vysílání na družice je stále menší a menší. Místo velkých analogových stanic jsou teď velice malé digitální. Naše firma dnes využívá úplně novou technologii zvanou CCT. Je to modulární koncepce. Velice snadno například můžete přejít ze standardní analogového vysílání na digitální, podobně snadno přejdete z vysílacího pásma Ku na pásmo Ka. Bez potíží přejdete i z malé antény s průměrem devadesát centimetrů na jeden a půlmetrovou. Systém všechny tyto změny automaticky rozpozná. Tato zpravodajské technika je velmi snadno přenosná. Jak vidíte, když například cestujete po České republice, všechno složíte do jednoho kufru a na místě tuto aparaturu sestavíte do pěti maximálně deseti minut.

Vysílač se automaticky spojí s družicí a přenosová cesta přes družici do vzdáleného televizního centra – samozřejmě i ve vysokém rozlišení – je připravena. V záplavě techniky byl příjemným zpestřením baryton švédského zpěváka Davida Bradishe, který byl spolu s jeho obrazem živě přenášen na IBC přímo ze Stockholmu. Procházet vlastní hudební knihovnou na počítači, set-top-boxu nebo někde na vzdáleném serveru pomocí internetu umožňuje velice snadno univerzální dálkové ovládání nové koncepce, nazvané jeho autory Delfín.

Chad Lucien, Hillcrestlab, Rockville, USA:
Je to kompletní a univerzální dálkové ovládání, které spojuje všechny schopnosti ovládání fungujícího na infračervené vysílání, s funkcemi reagujícími na pohyb. Je to spojení dálkového ovládání s prostorovou počítačovou myší.

V záplavě obrazové techniky všeho druhu jsme narazili i na exponáty, zaměřené na rozhlasové vysílání. Je zajímavé, že se starým tranzistorákem můžete cestovat po celé Evropě, a vždy bez potíží zachytíte místní vysílání. Už před několika lety se i rozhlas vydal cestou digitálního vysílání. Jenže vznikly tři rozdílné normy a přijímače dosud nebyly schopny zpracovat všechny.

Albert Garnier, technické oddělení EBU, Ženeva, Švýcarsko: U nás v EBU jsme se rozhodli vyvinout podobu přijímače, na který budete moci chytit vyslání kdekoli v Evropě.

A ještě něco navíc. Rádio s obrázky.

Albert Garnier, technické oddělení EBU, Ženeva, Švýcarsko: Takže váš radiopřijímač v budoucnosti bude schopen přijímat i obrazový doprovod rozhlasového vysílání. Technikům z EBU se tak podařilo spojit požadavky skalních příznivců rádia i těch, kteří tíhnou k multimédiím.

Vracíme se k našemu úvodnímu tématu: jakou podobu bude mít a kdy se dočkáme televize s vysokým rozlišením u nás?

Ing. Pavel Hanuš, manažer programu Digitalizace, Česká televize: Směřujeme k roku 2010, kdy bude Olympiáda ve Vancouveru, kterou už by Česká televize mohla přenášet v HD. No a od roku 2011 možná už budeme v takovém stavu, že budeme moci vysílat i na větší ploše pravidelně v HD vyslání České televize. Zatím předpokládáme, že tou dominantní platformou skutečně bude satelit, který momentálně poskytuje nejlepší poměr výkon – cena.
Po několika pokusech se tedy už zanedlouho dočkáme televize s vysokým rozlišením i u nás.

Autor: Vladimír Kunz

Přejít na obsah dílu