Chat

biologové

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška

Eduardo Lugo je také fotograf, žurnalista, a prezident Wildlife Connection, rovněž je autorem prokazatelně nejrozsáhlejšího archivu fotografií mořských savců v Mexiku. Strávil více než osm tisíc hodin pozorováním delfínů v jejich přirozeném prostředí. Petr Myška absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Je bývalým pracovníkem Akademie věd České republiky a korespondentem rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org. Před několika lety se připojil k výzkumu sociálního chování delfíního společenstva. Více v reportáži Delfín - tvor společenský, z cyklu PORT. Upozornění: Eduardo Lugo odpovídá pouze na otázky položené v angličtině.

Záznam chatu ze středy 28. ledna 2009

Ivan Kostal, Brno: „sledujete i jiné kytovce? Vyskytují se v oblasti i jiní delfíni? nebo kosatky...“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Zdravim vsechny divaky Portu z Mexika a preji dobre rano. Rad bych take vyridil pozdravy od meho kolegy Eduarda, ktery zde mel sedet se mnou, ale prave ted se nachazi u narozeni sveho prvniho potomka. Vitam na svet novou adeptku na vyzkumnici delfinu. Jmenuje se Diana Aisha. Felicidades! V odpovedi Ivanovi Kostalovi z Brna: Ano, venujeme se take pravidelne studiu keporkaku (Megaptera novaeangliae), kteri k nam migruji kazdou zimu. Krome nich a jiz zmineneho druhu delfinu bylo ve vodach zatoky Banderas zaznamenano jeste dalsich 12 druhu morskych savcu, vcetne kosatek, ktere se u nas objevuji nepravidelne po cely rok.“

z.d.: „Padesát vorvaňů uvízlo u břehů Tasmánie. Měli jste někdy podobnou situaci u vás?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Masova uviznuti morskych savcu jsme jeste v teto oblasti nezaznamenali. Kazdorocne zde vsak mame pripady delfinu a velryb, kteri z nejakeho duvodu na plazi, nebo v jeji blizkosti uvizli. Casto se jedna o jedince, kterym jiz neni pomoci. Napriklad minuly tyden zde byl pripad mladete keporkaka, ktere se zapletlo do rybarskych siti a utonulo.“

Adéla: „dobrý den, chtěla bych se zeptat.. když je delfín savec, čím své mládě samice kojí???“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Delfin, stejne jako ostatni savci, krmi sve mlade materskym mlekem. Samice ma kolem mlecnych zlaz zvlastni svaly, kterym huste mleko vystrikuje primo to tlamy mladete.“

Ivo: „Hello. Thanks for your film - fascinating job you have. I'm interested in dolphins and I was lucky to had a chance to swimm with them in a water park at Malta last year to experinece a close contact with these cool animals (even being pulled by a couple of dolpins by flippers). This would not be possible in wild environment, am I right? Or did you have moments when wild dolphins let you "play" with them, touch them and interact? (instead of only protecting their females, babies and pack agins "strangers with funny fins"). Good luck to you and Peter Myska in future! ;-)“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Dobry den, tesi nas, ze se vam dnesni Port libil. Ve volne prirode je prakticky nemozne se delfina dotknout. A my se o to ani nesnazime. Delfinaria predstavuji neprirozenou situaci, coz je hezky dokumentovano i tim, ze tam k telesnemu kontaktu s lidmi skutecne dochazi. Nas tym radeji vidi delfiny na svobode.“

Ondra Ságner, Jihlava: „Dobry den uz jsem posilal 2x zpravu a stale se mi neobjevila v on-line chatu:-((( Prisli Vam ci ne?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Dobry den Ondreji. Vasi otazku tady mam, ale jeste jsem se nedostal k jeji odpovedi. Omlouvam se - tady je brzy po pate rano a tak mi to jde pomalu. Ptal jste se na chov delfinu. Tomu my se nevenujeme, pracujeme zasadne s divokymi zviraty a to v jejich prirozenem prostredi.“

Jiří Kos: „Zdravím, mají delfíni také své nálady, jako člověk?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „To si piste! Jejich nalada se meni den ode dne a hodinu od hodiny. Ja bych rekl, ze to jsou velmi naladova zvirata. Nekdy jsou v dobrem rozpolozeni, hravi a lze se k nim jednoduse priblizit, jindy se je to temer nemozne.“

Hana: „Velice mě zajímají delfíni vždy jsem si přála s nimi pracovat ve volné přírodě ,měl jste k nim nějaké pouto od mládí???“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Ja osobne jsem vyrostl v Ceske republice a prvniho divokeho delfina jsem videl az pri moji navsteve Skotska a to mi bylo jiz pres 20 let. Tato zvirata me samozrejme pritahovala, ale na blizsi seznameni jsem si musel pockat az tady do Mexika.“

Jiří Kopřivnice: „Vadí vám lov velryb Japonskými" vědci"“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „No, ani se neptejete! To se mi zacne varit krev v zilach. Je neuveritelne, ze neco takoveho v soucasne dobe existuje. Pevne verim, ze se mineni svetove verejnosti zasadi o zruseni tohoto barbarstvi.“

Honza: „Zdravime Te, Petre ze Z., prispevek se nam moc libil. Zajimalo by nas, zda mate nejake negativni zkusenosti s delfiny, ublizili, byt nechtene, nekdy lidem?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Zdravim do Z! Tato otazka se mi zde objevila hned nekolikrat a tak bych zde rad odpovedel vsem, kteri se na neco podobneho ptali. Nas tym s delfiny nikdy zadnou vypjatou situaci nezazil. To ja ale jiste i proto,ze za prirozenych podminek ma delfin moznost udrzet si od cloveka odstup. My jsme take na delfiny velmi pomali a neohrabani tvorove a kdyz s nimi plaveme ve vode, tezko je muzeme ohrozit. Pripady zabiti cloveka delfinem vsak existuji. Nezapominejme, ze delfin je velmi velke a silne zvire, ktere nezavaha pouzit sve zbrane - rychlost, silu a inteligenci - na svoji obranu. K mnoha nestestim dochazi prave v delfinariich, kde jsou zvirata pod ohromnym stresem, ale doslo k nim i ve volne prirode.“

magdalena: „zdravím. chci se zeptat, jestli i vy jste měl podobně dramatický zážitek s delfíny na moři, jako líčil pan Lugo? ten dokument byl skvělý v tom, že neukazoval delfíny jako ochočené pejsky! Gratuluji a díky. magda“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Delfini ochoceni pejskove skutecne nejsou. My se ale snazime udrzovat odstup a k zadnymm problemum zde tak nedochazi. Ta situace, kterou lici Eduardo je patrne ta nejzassi situace, ke ktere tady muze dojit. I to se vsak stava skutecne zridka. Delfiny uz dobre zname a vime, jak se chovat. Vzajemny respekt zde, zda se, funguje.“

Ondra Ságner, Jihlava: „Aha tak to jo:) to se omlouvam. K delfinum me to zkratka laka, bohuzel jsem mel moznost ho videt jen jednou v delfinarium v Norimberku, ale prave jeste vic me zaujala moznost ho prostudovat ve volne prirode. Neustale u nas ve skole chteji neco zpracovavat na diplomove prace a dalsi veci a tak jsem mel namysli ze jestli byste nechteli pomoct v tomhle smeru. Moc rad bych se zaclenil a pomahal a konecne delal neco uzitecneho:-) Diky za odpoved“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Ondreji, tezko muzu neco takoveho slibit, ale poslete mi svuj email na adresu pert.myska@gmail.com Treba se neco v budoucnosti naskytne.“

karla: „dobrý den!gratuluji panu kolegovi eduardovi k narození potomka!můj dotaz zní, zda se setkáváte i s pytláctvím?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Pozdravy vyridim! S pytlactvim morskych savcu jako takovym se zde nesetkavame. Vsichni morsti savci jsou v Mexiku chraneni a predevsim namornictvo se zasazuje o jejich primou ochranu na mori. Mnoho zvirat zde ale trpi predevsim kvuli ilegalnim sitim, do kterych se mohou zamotat a utopit se.“

zemcak stefan: „napada zralok delfiny a jestli se delfin dokaze ubranit“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Delfini dokazou velmi efektivne zraloky likvidovat a predevsim, kdyz maji delfini mladata, nejsou ke zralokum prilis snasenlivi. V pripade, ze by se citili ohrozeni, napadnou ho ve skupine a zrani, nebo i zabiji udery svych cumaku. Predstavte si beranidlo 250 kg tezke hnane silou 50 km v hodine s hlavici velokosti tenisoveho micku.“

Boleslav Mlady: „Dobre brzke rano do Mexika,koukam ze jste si kvuli tomuto chatu museli dost privstat.Chtel bych se zeptat, v kolik hodin vlastne vstavaji delfini?Gracias“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Mily Boleslave, mas pravdu, tady je jeste cernocerna tma! Vyzkum delfiniho spanku je velmi zajimava disciplina. Delfini totiz vlastne nespi v pravem slova smyslu, ale dokazi "uspat" nejprve jednu mozkovou hemisferu, ktera si tak odpocine a potom zase druhou. Tak vzdy castecne odpocivaji, ale neztraci schopnost reagovat na okoli.“

Pytlák říha: „Jedí se někde na světě delfíni? Slyšel jsem , že při lovu tuňáků se občas rozporcuje i chudák delfín.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Bohuzel ano. Typickym pripadem je Japonsko, kde se kazdorocne zabije nekolik set delfinu a to ne kvuli tomu, ze by se zapletli do siti, ale systematicky a zamerne se odrizne velka skupina delfinu v zatoce, ohranici se sitemi a pak se systematicky harpunuje z lodek a ze brehu. Je to silena podivana a naproste barbarstvi. Pokud na to mate zaludek, podivejte se na You tube. Hledejte "Taiji" - tak se tato osudna zatoka jmenuje.“

Jan novak: „viděli jste někdy narození delfína ve volné přírodě?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Bohuzel ne - a ani si nemyslim, ze to bude mozne. Delfini jsou velmi citlivi kdyz maji ve skupine mladata a tak i dkybychom bylo nahodou blizko, myslim, ze by nas nenechali priblizit se.“

tomas n.: „Hi guys, when dolphins are close to you can you feel the waves that they are producing to scan humans ?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Asi mate na mysli jejich echolokacni system. Ten sice necitime, ale zato slysime. Casto jeste chvili pred tim, nez delfiny spatrime. Neketere frekvence jsou tak slysitelne, ze je mozno je zaslechnout i primo z lodi.“

hugo: „je nebezpečné plavat ve vodách pacifiku? jsou tam také žraloci? díky“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Mily Hugo, ja jsem naprosto presvedcen, ze Vaclavske namesti muze byt nebezpecnejsi nez Pacifik. Zraloci tu sice jsou, ale ti nejsou zdaleka tak nebezpecni jako treba tramvaj. Nemejte tedy obavy a pokud se vam prilezitost naskytne, urcite ji vyuzijte a plavani v Pacifiku si radne vychutnejte! Treba uvidite i delfiny!“

tomas n.: „cauky, zkoumate krome zpusobu zivota taky dorozumivani ? a jestli jo mate zachycene vyznamy slov, vet, nebo sekvenci ? Jak je to vubec s vyzkumem reci delfinu a jinych vodnich savcu ??“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Komunikace mezi delfiny se zatim studovala predevsim v zajeti. Jiste by bylo zajimave se do neceho takoveho pustit i zde, ale zatim na tom nepracujeme. Vime, ze delfini maji zvlastni zvuky, ktere pouzivaji jako "jmena" a temi na sebe "volaji" nebo zminuji i treba tretiho, nepritomneho jedince. Tyto poznatky ale zname z literatury.“

Amálka: „jsou delfíni chytřejší než lidé? děkuji“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Amalko, to bychom museli tu chytrost nejak definovat. Ja bych ale rekl, ze jejim meritkem by mela byt i schopnost zit v rovnovaze se svym prostredim a tam jsme skutecne daleko za delfiny!“

Jindra H.: „Jak to, že nikdo nic proti těm japonským vraždám neudělá či nemůže udělat?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Jindro - samozrejme existuje mnoho lidi, kteri parve tomuto venuji svuj zivot. Podivejet se na nasledujici stranky http://www.seashepherd.org/ Na praktiky teto organizace muze existovat mnoho ruznych nazoru, faktem je, ze treba tato posadka to se zastavenim velrybareni mysli vazne. Ja jim fandim - jenom doufam, ze nekdo z nich neprijde k uhone.“

Míra: „Dobrý den, chci se zeptat, jak se člověk, z malé zemičky na druhém konci světa, dostane do vědeckého týmu v Mexiku? Port se mi moc líbil a děkuji, že jste si na nás udělal čas tak brzy ráno.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Dobry den - jsem rad, ze se Vam porad libil. Ja jsem se do Mexika dostal jiz behem mojich studii na UK. Po jejich ukonceni jsem se pak rozhodl zde zkusit stesti a vypravil jsem se se dvema taskami pres ocean. To bylo pred 8 lety. Dnes je Mexiko mojim domovem.“

Bocca: „jak se tam uvás snášejí delfíni a keporkaci?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Delfini casto keporkaky doprovazeji. Velryby diky sve velikosti vytvareji pri plavani kolem sveho tela silne proudeni, a to delfini vyuzivaji jako surfari vlny. Proste se radi svezou.“

Adelka: „Hallo, Eduardo. I would like to ask you. If delphine is mammale how can she suck her baby? Thank you for your answer.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Mlade delfina nema zadne rty, kterymi by mohlo sat, proto ma samice zvlastni svaly, kterymi mleko vyztrikuje primo do jeho tlamy. Mleko je navic velmi huste, nebot cela operace probiha pod vodou.“

tomas kadlec, sedlec: „Co delfíni v noci? Spí? Díky moc za zajímavý dokument.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Tomasi, jsem rad, ze se Vam prispevek libil. Co se tyce delfinu, bylo zjisteno, ze maji takzvany "jednohemisfericky" spanek. To znamena, ze nechaji odpocinout jednu cast mozku, zatimco druha sleduje okoli. Potom si obe strany mozku zase role vymeni. Vyzkum tohoto femomenu nadale pokracuje.“

Goran: „Znáte tady v čechách nějaké vědce? S kterými jste v nějakém bližším kontaktu? Díky“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Samozrejme, stale mam v Cecham mnoho kontaktu. Bohuzel nikoho, kdo by studoval delfiny :) Moji kolegove ale pracuji na rade zajimavych projektu, ktere zase pripadaji exoticke me.“

Petruška: „Proč kytovci uvíznou - třeba v Tasmánii? Je to skutečně hromadná sebevražda, či co? Děkuji a zdravím“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Petrusko, odpoved na tuto otaku stale jeste neni jednoznacna. Cela otazka hromadnych uviznuti je patrne daleko slozitejsi a nelze ji vzdy vysvetlit stejnym zpusobem. Ja osobne si nemyslim, ze by slo k sebevrazdam. Spise zde hraje roli ztrata orientace, nemoc, nebo snaha neopustit clena skupiny, ktery treba na plazi uvizl kvuli zraneni, nebo onemocneni. Doufejme, ze dalsi vyzkum nam pomuze tyto otazky objasnit.“

Jura Klásek: „Chci se zeptat do Mexika. halóo:) Jak dlouho vydrží delfín pod vodou. Díky.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Delfini, ktere zde studujeme vydrzi pod vodou nekolik minut. Za normalni situace se na hladine objevuje celkem casto, ale obcas se potopi treba na 5 - 10 minut. Jine druhy morskych savcu vsak vydrzi por vodou mnohem dele a dokazi se ponorit do fantastickych hloubek. Napriklad vorvani se ponori az do 4 km a vydrzi por vodou temer jednu hodinu.“

Ondra Ságner, Jihlava: „Dobry den, jsem studentem vysoke skoly v Praze z oborem Specialni chovy zvirat. Chtel jsem se zeptat jestli existuje nejaka moznost jak se zaclenit do vaseho projektu ci nejak aktivne pomoci? Reportaz me velice zaujala a tak bych rad pomohl. dekuji za odpoved orix@email.cz“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Ondro. Vas email jsem obdezel. Dekuji za Vas zajem a slibuji, ze se Vam ozvu.“

holobil, jarek: „myslíte si, že delfíni vnímají člověka jako přítele? Vnímají ho podle vás nějak jinak, než třeba medůzu, nebo menší velrybu. díky za úvahu.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Urcite ano - z nasi zkusenosti vime, ze delfini cleny tymu poznaji. Musime priznat, ze nejvice maji "radi" Maru - novopecenou maminku prave narozene holcicky Aishi. Predevsim nektere samice k ni maji urcite zvlastni pouto, nebot ji casto privedou ukazat i velmi cerstva mladata, ktera jinak zarlive chrani pred vsemi ostatnimi. Uvidime, jestli jim to Maru oplati a predstavi jim brzy i svoji ratolest :)“

Emil: „jak jste se vůbec dostal k pořadu PORT?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Porad PORT me oslovil na zaklade mojich prispevku pro BBC. Behem minuleho roku jsme spolecne pracovali na 4 reportazich a verime, ze nase spoluprace bude zdarne pokracovat. Take doufame, ze vas tyto Mexicke kapitolky zaujaly.“

Pilný Josef, aš: „Zajímalo by mě, jestli delfín někdy zabil člověka..“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Ano - k takovym pripadum skutecne dochazi. Delfini jsou silna zvirata a dokazi se efektivne branit. Predevsim v zajeti, kde jsou vystaveni velke mire stresu k takovym nehodam muze dojit. Zname jsou pripady napadeni treneru kosatek (kosatky jsou delfini), nektere skoncily bohuzel tragicky. I ve volne prirode k takovym situacim dojit muze. Je ale jiste mozne se jim vyhnout. Respekt k divokym zviratum je vzdy dobrou politikou, at se jedna o delfiny, nebo jesterky.“

Antonín vezekmínský: „povězte ještě něco zajímavého o delfínech. Co nikdo neví. je něco takového..?... A jinak proč vlastně všechna ta zvířata studovat? k čemu nám to je? neotravuje je to spíše. díky“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Delfina pozna kazde male dite. Presto se jedna o zvire, ktere jsme jeste zdaleka nebyli schopni pochopit a poznat. Studiem zvirat v zajeti se nase znalosti jiste rozsirily, ale jiste aspekty jejich zivota v zajeti sledovat nelze. Jenom ve volne prirode, kde je skladba delfini skupiny vysledkem prirozenych procesu, se muzeme dozvedet o jejich socialnich vazbach. Nevime napriklad kdo vlastne delfini skupinu vede. Jsou to samci, nebo samice? Nebo svym zpusobem obe pohlavi hraji roli. Jsou aliance samcu zalozene na geneticke pribuznosti, nebo ne? Jakym zpusobem dochazi k vymene geneticke informace mezi skupinami? Opousteji samice, nebo mladi samci skupinu dobrovolne, nebo jsou vypuzeni x uneseni nasilim. Vedi samci, ktera mladata jsou jejich potomci? Otazek je mnoho a my se budeme nadale snazit pracovat na jejich zodpovezeni.“

Jahoda Václav: „Jakými nemocemi velryby, delfíni atp. trpí? Děkuji a zdravím po ránu do exika. Jistě tam je lépe než tady, i když dnes začalo trochu svítit slunce.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Velryby a delfini trpi celou radou nemoci - stejne jako clovek. Bakterie, viry, dokonce i rakovinna bujeni. Mnoho nemoci je i prenosnych na cloveka, coz je treba mit na pameti pri jakemkoliv blizsim kontaktu se zviraty.“

Zdeněk Hromádko: „Dobré ráno, máte nějakou nepříjemnou zkušenost ze styku s delfíny? Děkuji za odpověď“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Nastesti ne, nase setkani s delfiny ve volne prirode zatim vzdy byla velmi prijemna. Verime, ze tomu tak bude i nadale.“

jjd: „Jaké tam teď máte počasí? a moře je klidné ? Když bylo zemětřesení vKostarice, v Mexiku nebylo nic ? Jaké ryby žijí v Karibiku z těch velkých, které máte v hledáčku?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Tady na pobrezi Ticheho oceanu mame na pocasi stesti - slunce nam sviti 350 dni v roce a teploty nikdy neklesaji hluboko pod 20 stupnu C. Ja bych rekl, ze jsme jiz radne zhyckani. Zemetreseni v Kostarice nas samozrejme jiz nezasahne. Cele tichomorske pobrezi je ale tektonicky aktivni a Mexiko ma dost svych vlastnich otresu pudy.“

Anna: „Jak jste se ktéto práci dostal??“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Pote, co jsem se v Mexiku usadil, hledal jsem intenzivne lidi a skupiny, kteri pracovali na zajimavych vyzkumnych a ochranarskcyh projektech. Tak jsem se v roce 2001 seznamil i s Eduardem. Pracujeme spolecne na nekolika projektech zamerenych predevsim na more. Jsem ale ve stalem kontaktu i s dalsimi vedeckymi tymy, ktere studuji jina zajimava zvirata. V sekci Expedice PORT tak chceme publiku predstavit i dalsi tvory, mista a zahady Mexika. Muzete se tesit na morske zelvy i krokodyly.“

Martin Kondrac: „Pane Myško. Záběry v dokumentu se sice nevyrovnají záběrům BBC. Přesto má ta vaše expedice něco do sebe. Chcete se BBC nějak vyrovnat nebo jakou jdete cestou? Točíte si to sami?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Martine, mate pravdu, ze zabery BBC jsou casto neuveritelne a je tezko jim konkurovat (jejich rozpoctu stejne tak!). My se samozrejme snazime nabidnout zabery co nejkvalitnejsi, ale nasim cilem je predevsim autenticita. Expedice PORT chce predstavit unikatni vyzkumy a ochranarske projekty a pracovat v tesnem kontaktu s lidmi, kteri na nich pracuji. Zabery delfinu, ktere jste meli moznost v minulem prispevku videt byly v mnoha smerech unikatni.“

Jiří Kopřivnice: „Velice sympatizuji s vaší prací.Jak to chodí u vás co se tyká financování takového výzkumu? Delfín je velmi inteligentní tvor a myslím si že se máme od něho co učit.Příjde mi hloupé věnovat nemalé prostředky a úsili ve výzkumu vesmíru jak to dělá např. NASA, když ani nevíme kolik neoběvených druhů živočichů máme na zemi.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Mate samozrejme pravdu. Ja proti vyzkumu vesmiru v zasade nic nemam. Jeho poznatky a zavery mi pripadaji fascinujici, ale jiste bychom se meli predevsim soustredit na poznani nasi planety a zivota na ni. Je obecne uznavanym faktem, ze vime vice o povrchu Mesice, nez o oceanskych hlubinach. Vice lidi navstivilo Mesic, nez Mariansky prikop. Nejdulezitejsi ale jiste je zasadit se o to, aby nase poznatky o teto planete prispely k jejimu zachovani a ne destrukci. Pevne verim, ze telvizni programy jako napriklad PORT k tomuto usili tim, ze informuji verejnost, jiste prispivaji.“

Peda: „Dobrý den,co vlastně dělate nejčastěji?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Muj program je velmi pestry a je tezke na Vasi otazku jednoduse odpovedet. Krome spoluprace na zminenych projektech se snazim o nich publikovat. Pripravuji druhe vydani pruvodce faunou zapadniho Mexika a pravidelne prispivam do Mexickych i mezinarodnich casopisu. Take vedu internetove stranky Viva Natura (www.vivanatura.org) o Mexicke prirode. Internet je skvely nastroj a diky jemu mam moznost i tady z Mexika PORT sledovat. I ja se budu tesit na dalsi vydani Expedice PORT. Pan reziser Tomaides, ktery natocil a sestrihal prispevek o delfinech mi prozradil, ze se PORT v blizke budoucnosti vyda do Egypta, Indonesie a dokonce i Arktidy. Budu se tesit!“

Ivan: „Hi , are u also doing some tours to see dolphins? Thank you“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Hello Ivan. Good morning from Mexico. Yes we do, it is actually an important means of financing our research. We also use the opportunity to educate tourists about the marine mammals and teach them importance of their conservation. If you are interested in knowing more about this activity, you can visit our website www.wildlifeconnection.com.“

Jindrich palný / Most: „How will continue your research? Do u know everything.. you wanted? Thank you from Most /Cz“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Our work with the dolphins will ceratinly continue. Do not forget that a lot of what we would like to observe happens underwater. That sometimes makes our research time consuming. Also, new questions arise whenever we find something new. Dolphins are very complex animals and to understand them well will certainly take many, many more years of work.“

martin: „Prosím jak si delfíni mohou krást samice? Vždyt nemusí plavat kam nechce. díky“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Prave z tohoto duvodu spolupracuji samci ve zminene alianci. Navzajem si tak pomahaji a samici mezi sebou jistym zpusobem sevrou. Jsou vetsi, silnejsi, agresivnejsi a rychlejsi nez samice.“

Michal z Ostravy: „Hezké záběry z podvodního světa, kde jsou delfíni doma. Díky“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Jsme radi, ze se vam zabery pod vodou libily. Situace tady u nas na Mexickem tichomorskem pobrezi je v tomto smeru slozita, nebot nemame pod vodou velkou viditelnost jak jsou divaci zvykli napriklad z Karibskeho more. Casto delfiny pod vodou vidime az kdyz jsou v bezprostredni blizkosti a to nas vyzkum samozrejme ztezuje. O to cennejsi a unikatnejsi jsou pak takove zabery, jake se zde Portu poradilo poridit. Pokud vime, podobne zabery divokych delfinu z Tichomorskeho pobrezi Mexika neexistuji.“

Martina Kišelová: „Also, another question. I'm still opposer of captivity (especially in case of killer whales). Do you recognize any obvious differences in behaviour between wild and captive dolphins? Can you call it harrasment of dolphins? I'm talking with dozens of people with different opinions but I just wanna hear something from expert. Thank you very much and good luck in your research!“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Hello Martina. Thank you for your positive comments on the report and our research. We are also against dolphins being kept in captivity. As for your question. The most obvious difference in between captivity and wildlife is the space doplhins have. Also in captivity they are forced to a whole set of unnatural behavioral patterns, such as being fed, instead of hunting. Also their usage of echolocation in captivity deteriorates because if dolphins employ it they continuously receive a bounce back from the ever present walls. The result is, they stop using it. In the wild, this is a very important tool to them. You might have noticed that we also swim with dophins just as people do in dolphinarium, but the crucial difference is that in captivity the dolphins will perform this on basis of a prize (fish = food). When they swim with us in the wild, they do so according to their own rules and with their free will.“

Martina Kišelová: „Moc děkuju za krásnou reportáž! A mám otázku: Uvažujete o zveřejnění ID katalogu delfínů, které studujete?“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Ano, chteli bychom zverejnit nas katalog na nasich internetovych strankach. V soucasne dobe na jeho kompilaci pracujeme.“

Martina Kišelová: „Thank you for your answers! Is it possible to earn living by research of wild cetaceans? Also thank you very much for ID catalogue, it's great to see single animals and their life. Thank you once again for your research and familiarization it to public!“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „You are welcome. As for the financial side - the reserach itself rather consumes our resources than generates them. We need to be mostly self-sufficient. We achieve this by taking tourists on tours to see wildlife. This not only brings us financies we need to run our reserach, but also gives us the opportunity to educate the public. We also applied for a grant to Mexican government and received some additional help this way.“

jiří: „co ještě nevíme o delfínech? díky“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Napriklad nevime, proc tento delfini druh je v nekterych situacich rezidentni (zije jenom na jednom miste), jako tady u nas v zatoce Banderas a v jinych situacich se chova nomadicky. Nevime na jakou vzdalenost a jak presne se delfini dorozumivaji. Nevime, jestli samci poznaji svoje vlastni mladata a pokud ano, jakym zpusobem. Jejich presna role v ekosystemu = co by se stalo, kdyby najednou vsichni zmizeli. Atd. Otazek je jeste velmi mnoho.“

kamila, brno: „what is the relationship between dolphins and killer whales? did you see some fight? thanx“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Both species are dolphins. A more appropriate english name for killer whales would be whale-killers, but they are the biggest species of dolphins actually. Killer whales are known to kill and feed on smaller dolphin species. Such a situation was never observed by us here though.“

Irena Hejnová: „Vážený a trpělivý Petře,přečetla jsem si snad všechny otázky a odpovědi.Delfíni jsou úžasní.V Dominkánské rep. jsem měla možnost se s nimi polaskat v delfináriu a byl to nádherný zážitek.Bylo by možné vidět je a zaplavat si s nimi ve volné přírodě a přitom vám být užitečná ve vašem výzkumu?Přeji mnoho úspěchů.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Ireno, nas vyzkum v zatoce Banderas bude samozrejme pokracovat a moznost se s "nasimi" delfiny seznamit nadale existuje. Pokud se do Mexika vydate, samzorejme se muzete nasich expedici zucastnit. Jsou to prave tyto vylety s turisty, ktere nam pomahaji hradit naklady na vyzkum.“

Irena Hejnová: „Moc ráda bych se někdy takové expedice zůčastnila a do Mexika se vydala. Na koho se mám obrátit konkrétně?Děkuji za odpověď.“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Muzete se obratit primo na me na petr.myska@gmail.com. Zaslu vam prislusne informace.“

Martina Kišelová: „Do you think about taking DNA samples and try to appoint the fathers of the babies? It would be very interesting to see results. Thank you!“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „The DNA testing would certaily be conclusive on this issue. Taking the samples however would be by all means an unpleasant experience for the dolphins and we fear that after such an intervention they could start avoiding us, ruining our research altogether. We would need to find a non-invasive method of getting some tissue samples from the animals.“

Martina Kišelová: „Oh, thank you. I'm pretty sure that it will be easy to lost contact with wild dolphins when you'll start to be disturbing to them. I'm just very interested in wild research in killer whales, so I know their procedures. They've taken samples of their breath and boo, do you practise this too? And do you have some information about toxic stress of your dolphins? Thank you and sorry for my neverending questions!“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Where did you participate in the killer whale research? That sounds very interesting. As for taking samples in the manner you describe, it would be propbably very hard with the dolphis as they are too fast moving for us to approach closely. As for the toxic substances, we are currebtly working with the local university on sampeling the water in the bay and hope to use the data in our research.“

Martina Kišelová: „I'm observing orcas only via internet. Thanksfully Center for whale research in British Columbia share a lot of information about their research and incorporate the public to their studies. I'm still in Czech republic but I study biology, so I hope I'll be part of some research in a future. It's very interesting to see differences between these two species in their constitution of pods. Have a nice day and lots of luck in you work!“

Eduardo Lugo a Mgr. Petr Myška: „Thank you, the same to you and all viewers of PORT. It was a pleasure to be able to communicate with you all here. Buen dia de Mexico. Eduardo Lugo y Petr Myska. Nashledanou.“