Chat

Ing. Petr Jedlička
Vystudoval Fakultu elektrotechniky ČVUT v Praze. Od roku 1977 pracuje v seizmickém oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze. Zde má na starosti seizmické observatoře české národní sítě a lokální seizmické sítě WEBNET v okolí Chebu, mobilní seizmické stanice, mobilní seizmická měření, vývoj a výrobu příslušných zařízení, zpracování dat.
Více v reportáži Zemětřesení v Čechách z cyklu PORT.
Záznam chatu ze středy 14. ledna 2009
jana.hadravska.@seznam.cz: „Nechci položit oázku, spíše mám zkušenosti z minulého silného zemětřesení na Chebsku. Vlnila se mi pod nohama betonová podlaha a kdyby mi to někdo vyprávěl, nevěřila bych. Bylo to v přízemní třídě mateřské školy v poddolované oblasti . Pokud budete mít zájem o podrobnostti, dejte mi, prosím vědět.“
Ing. Petr Jedlička: „Dobry den vsem čtenářům dnešního chatu. Asi nestačím odpovedět všem, ale pokud uvedete svoji adresu,tak odpovím dodatečně. Můžete mi také kdykoli napsat na jepe@ig.cas.cz. Nyní odpověď Janě. Ano věřím. Při silných zemětřeseních, díváte-li se z výšky, jsou vidět vlny šířící se po povrcu země. Zajímá mě to a ozvu se Vám.“
Hampejzová: „Které oblasti v Čechách jsou potencionálními místy otřesů, kdysi jsem zažila malé v Praze... Je důvod se domnívat, že se (např. s měnícími se klimatickými podmínkami) bude jak u nás, tak ve světě tato hrozba zvyšovat? Neměl by se na to ve světě brát více zřetel při stavebních pracích ?“
Ing. Petr Jedlička: „Český masív je stabilní útvar, takže k zemětřesením dochází na jeho okrajích. Nejznámější je asi oblast mezi Chebem a Kraslicemi, kde dochází k seismickým rojům, jeden právě doznívá. K zemětřesení dochází dále na Hronovsko-Poříčském zlomu (mezi Trutnovem a Úpicí) a dále v Jeseníkách. Nepředpokládá s, že by na našem území vzniklo zemětřesení silnější než něco přes 5. stupeň Richterovy stupnice. Na našem území dochází také k indukované seismicitě, tedy k otřesům, které jsou způsobeny především důlní činností (důlní otřesy). Nejsilnější zemětřesení jsou na ostravsku, slabší i jinde např. podkrušnohoří, kladensko. Vznikají i desítky let po ukončení těžby. Na našem území jsou také cítit zemětřesení, která mají epicentrum mimo naší republiku. Hlavně ve východoalpské seismicky aktivní oblasti (Rakousko, Itálie), z jihovýchodního Německa. Např. v r. 1976 způsobilo v Praze paniku silné zemětřesení ve Friuli v Itálii. Změna rozložení hmot na Zemi vlivem změn teploty bude mít vliv i na seismicitu, u nás ale asi ne.“
Zdena: „Dobrý den. Je možné, že by se u nás začalo vyskytovat zemětřesení mnohem silnější, než dosud?“
Ing. Petr Jedlička: „V Čechách se očekává max. kolem 5. st Richterovy st. V Jeseníkách by mohlo bý i o něco více. Hůře je na tom Slovensko např. V Komárně 28.6.1763 zahynulo při zemětřesení 63 lidí a 102 bylo zraněno a poničeno bylo 280 budov.“
Vybíral: „Je možné, že se v Kostarice, kde probíhá v těchto dnech silné zemětřesení. se objeví na pobřeží i tsunami, zvláště, bude-li vulcanická činnost pokračovat ? Děkuji a přeji hezký víkend.“
Ing. Petr Jedlička: „Tato zemětřesení jsou na pevmině. Tsunami mohou vzniknout při podmořských.“
Petra: „Na Novinky.cz jsem se dočetla, že včera bylo silné zemětřesení (přes 6 stupňů R. škály) na Kostarice v okolí vulcanu Poas. Máte nějaké bližší informace, zda jev pokračuje nebo zda se očekává, že bude pokračovat ? Případně šířit do Panamy? Právě do Kostariky totiž odjíždíme na turistickou cestu, a odtamtud do Panamy. Děuji Vám.“
Ing. Petr Jedlička: „Zatím zde žádný silnější otřes nebyl. Určitě ale nějaké budou, vždy po silném zemětřesení dochází k tzv. dotřesům, budou asi slabší. Předpovídat zemětřesení ještě velmi dlouho nikdo nedokáže, příroda je příliž složitá.“
R.Zálešák: „1/ Je na internetu dostupná zmiňovaná síť WEBNET s historií jednotlivých otřesů? 2/ Historicky od jaké doby jsou nějaké záznamy o otřesech na Chebsku a jaké byly nejsilnější otřesy?“
Ing. Petr Jedlička: „Síť WEBNET má v současné době 23 seismických stanic mezi Chebem , Kraslicemi a Aší. Ze 12 se data přenášejí v reálném čase na televizní vysilač Zelená Hora a dale po Internetu do nnašeho ústavu v Praze. 11 stanic je autonomních a musí se na ně jezdit pro data. První stanice zde byla vybudována v r. 1908. V moderní době se zde začalo měřit až po silném roji v r. 1985. Takže první digitální data jsou z konce r. 85 (jenom jedna stanice). V dalších letech se postupně síť WEBNET budovala. Nejsilnější otřes zde byl v listopadu 1908 (asi 5.st Richterovy st.). Další nejsilnější 21.12.1985 v 11:15 asi 4,2 Richt. st.“
zalesak@palmnet.cz: „Má na zemětřesení nějaký vliv povrchová důlní činnost?“
Ing. Petr Jedlička: „Ano značný, psal jsem o tom ve druhé odpovědi“
zalesak@palmnet.cz: „Dá se nějak rozhodnout které podloží je nevhodnější pro zástavbu vzhledem k zemětřesení? Je to spíš jílovité, kaolinové podloží nebo třeba skála? Na kterém podloží stavby lépe odolají?“
Ing. Petr Jedlička: „Nejvhodnější je pevná skála (mám názorné obrázky). Nejhorší silné vrstvy naplavenin nebo zasypané bažiny.“
Vláďa: „Dobrý den, proč je ta vyší teplota v podzemí pod Novým Kostelem? Souvisí to s pohyby těch bloků? A to unikaní CO2 z podzemí . jakou má souvislost s tou seismickou činností na Chebsku. Díky za odpověď.“
Ing. Petr Jedlička: „Vyšší teplota souvisí s nedávnou sopečnou činností (před 200 000 až 1 mil. let). Je prokázáno, že CO2 v této oblasti je magmatického původu. Pravděpodobně zásadní roli na vzniku zemětřesných rojů zde má právě tlak fluid (směs plynů a vody) nebo možná přímo pronikání magmatu v hloubkách kolem 10 km. Předpokládá se , že by zde v hloubce asi 30 km mohl být malý magmatický krb.“
zalesak@palmnet.cz: „Rozumím vazbě otřesů na podpovrchovou důlní činnost, tj. pomocí štol. Ale jestli má na zemětřesení vliv i povrchová důlní činnost, tj. formou skrývky do hloubky desítek, řeklbych max. 100m a rozměru řádově kilometr, můžete ji objasnit? V oblasti Nového kostela je totiž rozsáhlá důlní činost těžby jílů, písků a kaolinu a otvírají se zde nové důlní prostory.“
Ing. Petr Jedlička: „Povrchová důlní činnost voblasti Nového kostela určitě nená podíl na zdejších rojích. Obecně ano např. v podkrušnohorských pánvích vznikají. Zdejší rozsah je ale příliž malý.“
K. Pokorný: „Dobrý den, souvisejí nějak současná zemětřesení na Chebsku s těmi sopkami, které tam v nedávné minulosti soptily? Můžeme očekávat, že se nějaká sopka znovu probere k životu anebo že se někde v té oblasti objeví sopka nová? Díky.“
Ing. Petr Jedlička: „Ano je to postvulkanický projev, stejně jako minerální prameny a vývěry CO2. Pokud ví, tak geologové tuto možnost v dostatečném časovém horizontu zcela nevylučují.“
zalesak@palmnet.cz: „V reportáži se mluví o vertikální a horizontální složce otřesů a jejich vzájemném časovém zpoždění. Jak velké je zhruba toto zpoždění při otřesech na Chebsku?“
Ing. Petr Jedlička: „Např. v Novém Kostele při zěmětřesení je to asi 1.5 sekundy. Souvisí to s poměrem rychlostí P a S vln. S vlny jsou asi 1,7 x pomalejší. P vlny se šíří rychlostí kolem 8 km/hod“
Milan: „Podle svědectví toho pána z Nového Kostela souvisí zemětřesení v této oblasti s měsíčním úplňkem. Už jste v této souvislosti sami něco vypátrali anebo se na takový výzkum chystáte? Děkuji.“
Ing. Petr Jedlička: „Myslím si, že je to jenom náhoda a není pravda, že to tak zcela platí.“
Petr Šrámek: „Může se laik nějak zapojit do Vaší práce? A třeba podrobně informovat o svých pozorováních např. na blogu? Jsou nějaké vědecké expedice ve Vašem oboru? Případně kde? Díky a hezký den.“
Ing. Petr Jedlička: „Laik se může velmi pomoci, pokud při pocítění zemětřes. vyplní makroseismický dotazník, který je na nasich web. str. Tyto údaje pak slouží k vytvoření map seismického ohrožení ČR. Expedice se (seismická měření)samozrejme se pořádají např. do oblastí silných zemětřes., nebo na činné sopky. Mimoto se dělají různé seis. experimenty, např. my v současné době máme 5 seism. stanic za Polárním kruhem ve Finsku.“
Kláka: „bylo někdy v čechách nějaké zemnětřesení?“
Ing. Petr Jedlička: „Byla a jsou pomerně dost častá ikdyž slabá. Letos na podzim při roji u Chebu bylo za 2 měsíce asi 20 000 otřesů z nich desíkty byly pocítěny.“
Milan: „Ale v pořadu se říkalo, že je už známo, že úplněk může být startovacím momentem pro vznik zemětřesení. Asi by to chtělo stastisticky porovnat data těch otřesů na Chebsku s kalendářem, kdy byly úplňky... A nedělali třeba seismologové někde v zahraničí takové srovnávací studie o vztahu slapových sil úplňku anebo Slunce se vznikem zemětřesení? Díky.“
Ing. Petr Jedlička: „Ne úplněk, ale pohyb Měsíce. To má souvislost se slapovými pohyby. Slapové pohyby moho zemětřesení spustit to je prokázané“
Petra: „na jakém výskumu teď pracujete?“
Ing. Petr Jedlička: „Např. na zdokonalování seis. aparatur, na dalších neseismických měřeních v záp. Čechách (zvuky, elektromag. emise, měření elektrostatického pole, měření hladin ve vrtech), konstrukce rotačního seismometru a jako perličku seismickou komunikaci rypošů (to jsou malí hraboši).“
Olga: „Kdy jste se naposled podílel na nějakém velkém výskumu?“
Ing. Petr Jedlička: „Jsou to třeba roje v záp. Čechách. Tato oblast je světově významná přírodní laboratoř, s vyjímečným pokrytím seis. stanicemi a kvalitou naměřených dat.“
Pavel: „Jak se dají vysvětlit ty zvukové efekty, ty rány a hučení s přicházejícími otřesy? Máte na to už nějaké objasnění? Díky.“
Ing. Petr Jedlička: „Ano, já sy myslím toto. Jsou dva případy. Pokud jsme blízko ohniska, tak P vlna rozkmitá povrch země a ta působí jako membrána reproduktoru a a slyšíme ránu a se zpožděním max. několik sekund cítíme otřes (vlny S). Pokud jsme daleko od epicentra tak je již P slabá na vyvolání zvukového efektu a my slyšíme dunění, které se šíří vzduchem ze směru odepicentra.“
Monika: „Kdo je specialista na vesmír?“
Ing. Petr Jedlička: „Snad astronom.“
Jirka Malý: „Váš ústav má v celé oblasti Chebska spoustu měřicích stanic. Dovedete pomocí naměřených dat z nich - asi hlavně podle toho unikajícího CO2 anebo těch úplně slabých otřesů předpovědět, kdy nastanou ty silnější? Jak se vůbec daří předpovídat silná zemětřesení v těch aktivních oblastech světa? Jestli se k tomu nehodí použít třeba některá zvířata. Ta to přicházející zemětřesení prý vycítí předem. Že by to byl varovný systém jako už teď mají v jihovýchodní Asii před tsunami. Děkuji.“
Ing. Petr Jedlička: „Zatím to nikdo na světě nedokáže. Snažíme se tyto děje pochopit a snad někdy... Zvířata zemětřesení včas vycítí to se potvrdilo i teď v záp.Č., ale díky čemu to nevím. Stálo by to za poctivývýzkum“
rodina z Dejvic: „Jak využívají Mariánské lázně, příp. jiné lázně (nové prý jsou na kopci u Prachatic v již. Čechách) sopečné činnosti a jejích výsledků či následků? Jaká je pravda o Yellowstonském parku a nebezpečí výbuchu? Zdraví a děkuje“
Ing. Petr Jedlička: „Ano, využívají bez bývalé sop. činnosti by zde nebyly. Ano, toto nebezpečím zde je a výbuch by mohl ovlivnit celý svět.“
Lubomír Lavička: „Můžeme očekávat zeměstřesení i v Olomouckém kraji resp. na Šumpersku?“
Ing. Petr Jedlička: „Jeseníky jsou naše nejnebezpečnější oblast. Může zde být silné zemětř.“
Vlčnovský: „Jaké jsoupříznaky a nebezpečí od čísla 6 Richterovy stupnice při vulkanickém zemětřesení? Děkuji, apne inženýre.“
Ing. Petr Jedlička: „Tomuto stupni (6) tak odpovídá 8. st. makroseismické stupnice. Mnohí majú problémy udržať rovnováhu. Mnohé domy majú veľké trhliny v stenách. Niekoľko dobre postavených bežných budov má vážne poškodené steny. Slabé staršie budovy sa môžu zrútiť. Ovšem vulkanicá z. mohou být mělko pod povrchem a tím i následky mohou být horší, odpovídající 9. st. Všeobecná panika. Mnoho slabých budov sa zrúti. Aj dobre postavené bežné budovy utrpia veľmi ťažké škody: ťažké poškodenie stien a čiastočne aj štrukturálne škody.“
P. Jedlička: „Máte nějaké bližší informace o situaci ve střední Americe, zvláště pak Kostarice? Jak se zachovat, když jste někde - zažil jsem např. letos v létě na Krétě malé otřesy - a přijde zemětřesení nad 6 stupňů ?“
Ing. Petr Jedlička: „Jak se chovat tam, kde je nebezpečí zemětřesení: Před zemětřesením Zorientujte se v místě, ve kterém se nacházíte. Kde je vypínač plynu, vody a proudu? Neohrožují Vás poličky, skříně a další volné předměty? Prostudujte si důležitá telefonní čísla, lokální návod pro případ zemětřesení nebo příchodu mořské vlny tsunami. Připravte si doklady, peníze, svítilnu a další potřebné věci pro případ rychlého opuštění místnosti. Během zemětřesení V budově vyhledejte nejbližší bezpečné místo: rám dveří, pod pevným stolem, pultem nebo postelí. Nedostatek času nedovoluje vyhledat nejbližší kryt. Pozor na volně se pohybující předměty. Při vybíhání z domů pozor na padající římsy a komíny. Ve volném prostoru vyhledejte otevřená místa dále od budov, mostů, stožárů vysokého napětí a vysokých stromů. Po zemětřesení Zachovejte klid ! Buďte připraveni na dotřesy. Poskytněte první pomoc zraněným. Zapněte si rádio a sledujte instrukce. Nepoužívejte výtah. Může být poškozen nebo zablokován výpadkem proudu. Přezkoušejte plyn, vodu a elektrické vedení. Při poškození vypněte hlavní vypínač. V budově a okolí vyhledejte možná ohniska požáru, dle možnosti je uhaste nebo zavolejte hasiče. Pozor při opouštění budovy - stále se ještě mohou řítit římsy, komíny a jiné části budov. Žádné soukromé telefonní hovory. Telefonní síť musí být především využita pro organizování záchranných prací, při přetížení hrozí výpadky. Žádné soukromé cesty autem - silnice musí zůstat volné pro rychlé přesuny policie, hasičů a záchranných vozidel. Sledujte příkazy policie, hasičů a záchranných týmů.“
Eduard Dorazil: „Co je pravdy na tom,že se rozestupuje Moravská brána a její dno klesá.Je to potencionální místo zemětřesení?“
Ing. Petr Jedlička: „Nevím, odpovím ve středu.“
Kláka: „Dělajá někdo nějakou práci na robotu?Je už nějaký vyroběný?“
Ing. Petr Jedlička: „Kláko - nerozumím. Děkuji za otázky a těším se na pokračování ve středu. Přeji všem život bez otřesů. Nashledanou“
Dana Tučková: „Prosím, proč nejsou v novinách informace o zemětřesení v Kostarice? Je tasm spousta Čechů. Dáváte jim - nebo, kdo dává zprávy do ČR ? Kde lze zprávy najít? Nemůžete postrčit Zamini a tisk? Moc děkuji a zudravím. P.S. Zprávy od laiků i z expedic by mohly být součástí Portu a jeho webu, že ?“
Ing. Petr Jedlička: „Ai to není pro ně tak zajímavé. Se sdělovacími médii jsme v kontaktu. Informace o aktuálních zemětřesení např na našich stránkách http://seis.ig.cas.cz/quakemap/index.htmln nebo na str. americké geol. služby : http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Quakes/quakes_all.php“
Petr Hurský: „Jste ještě on-line ? Děkuji Petr“
Ing. Petr Jedlička: „Zdravím všechny účastníky chatu. Jestě odpověď ze soboty pro Eduarda Dorazila: Zjistil jsem, že nikdo neví zda Moravská brána klesá. Je pravděpodobné, že Haná nepatrně klesá. Zemětřesení zde může být kolem 4. st. Richterovy stupnice.“
Leon: „Chci se zeptat jestli se dá do budoucna očekávat větší zemětřesení na Chebsku.“
Ing. Petr Jedlička: „Ano, roje se budou s určitou pravidelností opakovat. Předpokládá se, že zde může být zemětřesení max. kolem 5. st Richter. stupnice. Tak silné bylo naposledy v r. 1908 - výročí 100 let .“
dan: „jaký podíl ma na zemetreseni mesic?“
Ing. Petr Jedlička: „Měsíc resp. slapové pohyby, které na Zemi způsobuje mohou zemětřesení spustit. Měsíc, ale není jeho příčina.“
petr lukac: „proc treba ta sobka nevibuchne?“
Ing. Petr Jedlička: „Ani to geologové v dlouhém časovém horizontu nevylučují.“
petr lukáč: „proc jsou zemetreseni skoro kazdy den v chebu , a kdy jsou ty nejvetší“
Ing. Petr Jedlička: „Při nahromadění dostatečné energie dochází k jejímu uvolňování, v záp. Čechách, velkým množstvím slabších zemětřesení. Potom dochází k tzv. seismickému roji, kdy během několika dnů až týdnů vzniknou až tisíce otřesů.“
pete cheb: „jste z chebu?“
Ing. Petr Jedlička: „Ne jsem z Prahy, ale do Chebu a okolí často jezdím.“
petr cheb: „je pravda ze je činna komorní hurka? a i dylen?“
Ing. Petr Jedlička: „Z geologického pohledu jeste není zcela vyhaslá. Aktivní byla před asi 400 000 lety. Železná Hůrka jv od chebu je ješte mladší.“
jake: „jak se mate a co si myslite o pohydu zemskych desek :)“
Ing. Petr Jedlička: „Pohyb zemskych desek fakt, který byl objeven díky seismickým měřením. Mám se čím dál tím stejně - dobře.“
pete cheb: „jste z chebu?“
Ing. Petr Jedlička: „Pokud již nemáte otázky, tak nashledanou a přeji Vám život bez otřesů. Na chatu ještě chvíli zůstanu. Kdykoli mi můžete napsat na adresu jepe@ig.cas.cz. Nashledanou“
Vladimír: „Dobrý podvečer. V předchozím chatu jste uváděl, že nejnebezpečnější oblastí - rozuměl jsem pokud jde o zemětřesení - jsou Jeseníky, Jesenicko. Jak to? Co je zdrojem tamních otřesů? A jak silné otřesy tam byly zaznamenány a kdy se odehrály? Může se zemětřesení na Jesenicku vyskytnout nebo opakovat v blízké době?“
Ing. Petr Jedlička: „Předdpokládá se zde zemětřesení tak do 5,5 st Richter. st. V r. 1986 zde bylo z. 3,7 st., za posledních 12 let nejsilnější asi 2,2.Proč se přesně neví. Celá tato oblast je tektonicky oslabená a větší část pohybů Českého masivu se realizuje zde.“
Viktor Hadrava: „Dobrý večer, můžete mi říct, kde se dá u nás studovat obor seismologie a jaké uplatnění potom ti studenti mají v praxi? Děkuji.“
Ing. Petr Jedlička: „Geofyziku, jejíž součástí je seismologie je možné studovat na Matematico-fyzikální fakultě UK a užitou geofyziku na Přírodovědecké fakultě UK.“
Vladimír: „Co to znamená tektonicky oslabená oblast? Je to něco podobného jako jsou na Chebsku ty pozůstatky sopečné činnosti? Nebo jsou tam pod Jeseníky nějaké zlomy? A jak velké jsou ty pohyby Českého masivu, že se projevují právě v Jeseníkách? Děkuji.“
Ing. Petr Jedlička: „Pohyby jsou velmi malé max. pár mm. Sopečná činnost zde byla a zlomy jsou zde také. Napište mi adresu a já Vám pošlu kontakt na někoho kdo se touto oblastí zabývá.“
eva: „zdravím.. v predchádzajúcom chate ste spomínali zemetrasenie v Komárne.. môžeme očakávať podobné zemetrasenia v blízkej budúcnosti?“
Ing. Petr Jedlička: „Silné zemětřesení v této oblasti může být, ale kdy to si neodváží nikdo říci.“
atomio: „dobrý den jak se máte,“
Ing. Petr Jedlička: „Již jsem na stejnou otázku dnes odpovídal.“
karel: „co vam rika havarie cernobilu“
Ing. Petr Jedlička: „Nevím co chcete slyšet. Z hlediska seismiky jsme tento výbuch nezaznamenali, byl příliž slabý.“
Vladimír: „Promiňte moje odmlčení. Moje adresa je vladimir.kunz@popularis.cz. Děkuji i za své dcery - zájemkyně.“
Ing. Petr Jedlička: „Zitra Vam poslu emailovou adresu na kolegu z Brna, který se o tuto oblast zajímá.“