Chat

vědec

Michael Londesborough

Britský vědec, pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. Posledních pět let provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži, zaměřuje se na borany, karborany a metalakarborany. Třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Zaměřuje se zejména na zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a vytváření vztahů mezi mladými vědci ve Velké Británii a České republice. Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony. Je spoluautorem a moderátorem pořadu PORT, kde předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti.

Záznam chatu ze středy 7. ledna 2009

Lenka: „Dobrý den chtěla bych se zeptat proc jste se dal na vedu?“

Michael Londesborough: „Dobry den Lenko a vsem čtenáři a vitam Vas k dnesnim “Chat” se mnou Michael Londesborough. Lenko, všeobecně ve skole mi bavilo ale predevsim se mi libilo veda obzvlast chemie. Jednak jsem prirozne typ, ktery chce se dozvedet vse o veci...vzdycky jsem mel na rodici a na ucitelovi otazky...proc je obloha modra? Proc listy z stromu padaji v podzim? Proc lih hori ale voda ne? Jaky to vypada uvnitr atom? Svet kolem nas se mi zdalo tak zajimave a proto chtel jsem vedet jak to cely funguje. A diky tomu, ze jsem mel skveleho ucitela chemie, ktery jako kyslik podporuje horeni organicke latech, podporoval moje chtic se ucit a se dozvedet. Cim dal jsem soustredil na uceni vedu, tim vic jsem rozumel svet kolem nas, a tim vic jsem mel z zivota radost. Tak jsem se dal do vedy. A proto Lenko dovolim si Vas doporucit, abyste chodila na co nejvic akce a prednasek behem Tyden vedy a techniky (www.tydenvedy.cz). Muzete i videt me v pondeli 3.11 v 13:00hod v budove Akademie ved CR na Narodni tride v Praze, kde diky podpora Britsky Rady (http://www.britishcouncil.org/czechrepublic) a AV CR (www.cas.cz) budu prednaset o oxidu uhliciteho a jeho ohromny ucinek a vliv, ktery soucasne ma na nase planeta, jeji klima a jeji ekonom. Anebo prijdte do Plzni za mnou, kde v 17:00hod ve nove Science centrum TECHMANIA budu delat velky vedecky sou o nejduleitejsi molekuly nasi planety.“

vcapkova@gmail.com: „Vidím-li Vaše pokusy v pořadu Port, jsem nadšená. Máte pedagogický a jazykový talent. Jak se Vám líbí Praha a Česká republika vůbec. Proč jste si zvolil za místo působení právě toto místo. Přeji hodně pracovních i osobních úspěchů .“

Michael Londesborough: „Dobry den a dekuji Vam za hezke slova. Rad slysim, ze Michaelova Pokusy se Vam libeji. Zvolil jsem prave Cesku kvuli cely rada duvodu. Udelal jsem sve doktorat v Leeds Anglie, kde jsem se zajimal o skupina chemicky sloucenniny znamy jako borany neboli boron hydrides. Techto latech jsou opravdu krasna a zajimava skupina. Nevyskytuje se v prirodu....my vedci musime je vytvorit v laboratore. Tvoreji se jako mnohostenny shluky a proto maji velmi neobvykle vlastnosti. Zajima mi jak muzu pouzivat techto neobvykle vlastnosti na aplikaci v ruzne oblasti jako jsou mikroelektroniku, medicinu a nove materialu. Historie boron hydridu zacina v nemecko v roce 1912. Cili je to mlada chemie. A ta chemie byla vyvinuta ve evrope, v Rusku i v Americe. Tady v Evrope delala hodne skupina vedcu z Rezi na Ustav Anorganicke Chemie. Tato skupina se stalo slavnou mezi boranovou vedeckou komunitou. Spoustu skupiny vedci z celeho sveta, ktere se zabyvaly na chemie borany nejakym zpusobem spolupracovali s hosimi z Reze....vcetne skupina v Leedsu Anglie kde jsem studoval ja. Proto jsem byl behem muj doktorant do Reze poslany na 12 tydnu v roce 2001. Libilo se mi tady...prace, i lidi, i Praha, i krajina, i cesky jazyk...a proto jsem se vratil v roce 2003. Od te doby jsem mel, a jeste stale mam, tolik zajimave prace ve vyzkumu a popularizace vedu, ze nebyl duvod z Cesku odejit...a doufam, ze jeste dlouho duvod nebude.“

Veronika Václavková: „Dobrý den, viděla jsem Váš pokus, který jste nazval "horký led". V němž jste říkal, že v ohřívacích sáčcích je octan sodný. Já bych se Vás chtěla zeptat, jestli existuje ještě nějaká jiná sloučenina, která se používá v těchto sáčcích. Předem děkuji za odpověd.“

Michael Londesborough: „Dobry den Veroniko, O jina sloucennina nevim. Vsak v zasade jakakoli sloucennina, ktera muze tvorit presyceny roztoku a ma exotermicky, cili teplo vydavajici, jev behem sveho krystalizace z roztoku, muze byt pouzivana. Octan sodny je ale taky dobra v tom, ze je levna (protoze je to prirucni latka) a je podstate netoxicka. Diky za otazku Veroniko a sledujte PORT a Michaelova Experimenty dal (www.ctport.cz), a prijdte se podivat na Tyden vedy a techniky (www.tydenvedy.cz)“

Tomáš: „Dobrý den.VYdal jste nějakou knihu se svími pokusy?“

Michael Londesborough: „Zdravicko Tomasi a dobry den Vam preju, Knihu jsem jeste nevydal, ale je to vec, ktera o tom premyslime. Dejte mi Vas adresu a budete prvniho cloveka ktery budouci kniha dostane...kdyz teda se bude to uskutecnit. Doufam, ze nekdy ano. Zatim to bude muset stacit sledovat pravidelne PORT na CT2 kazdou stredu (www.ctport.cz), a prijdte se podivat na Tyden vedy a techniky (www.tydenvedy.cz) a dalsi vedecky akce s Akademie ved CR (www.cas.cz) a Britskou Radu (http://www.britishcouncil.org/czechrepublic)“

Ondra: „Múžeme si vyzkoušet test s vysavačem doma? Jak daleko doletí střelivo?“

Michael Londesborough: „Mily Ondro, Dik za otazku! Dulezity je behem replikaci jakykoli Michaelovy Pokusu je budete statecny, odvazny, ale hlavne, prosim Vas, opatrny. To obzvlaste plati pro test s vysavacem. Je to nejlepsi delat to venku a zamerit tam kam nikdo neni. Strelivo musi tesne vyjit do hlaven a MUSI byt pritom mekky...pouzivejte navod ke konstrukce jak jsme ukazali na TV. Jak daleko to doleti Tomasi?!?...to prece jenom zalezi na Newtonova fysika a jeho zakonu pohybu, a, samozrjeme, jak silny a vykonny mate vysavac. Takze mejte vedeckou zabavu...nejen opakujte pokus, ale i o tom vedeckym zpusobem premyslejte...a hlavne budte opatrny.“

Pepé: „Dobrý den! Co pro vás znamená a co očekáváte od výzkumu v CERNu?“

Michael Londesborough: „Dobry den! Bohuzel ted budeme muset cekat na jare 2009 az dozvime se vic o co se deje v CERNu kvuli tomu, ze meli techniky problem. Vsak to je jenom skytavka....v nasledujici letech novy LHC (large hadron collider: je to zarizeni ktery se srazi velky castice jako jsou protony s neuveritelnou energie)bude nam odhalit tajemstvi hmota...cili z ceho se sklada hmota. Od stary rekove si myslelo, ze zakladni castic hmota je atom. Pak Ernest Rutherford a Niels Bohr (a dalsi) objevili, ze atomy se sklada jinema casticami jako jsou elektrony, kteri toci okolo centralni jadro, ktery se sklada protony a neutrony. Pak se dozvedeli, ze i protony a neutrony castice se skladaji z mensi castici. Vedci zkusili dat dohromady 'universal theory' ktery se jmenuje 'Standard Model' a ktery vsechno o hmota vysvetluje. Vsak prisli na tom, ze chybi jim castic ktery patri k jejich predstavu o hmota. Tato castice se jmenuje Higgs Boson. Prave tato castice hledaji, aby byli si jisty, ze jejich 'Standard Model' je spravny. Dobre rozumet z ceho se sklada hmota je nepopsatelne dulezity pro lidstvo...a z tohoto hledani, jsem si jist, ze bude odhaleni pri cestu spoustu novych vedeckych objevu, kterych budou velmi uzitecne v aplikace. Dale, to ze ted v Evrope mame v CERNu s LHC nejlepsi urychlovac na svete znamena, ze budeme v Evrope schopny prilakat nejlepsi vedci z svete. Cili uroven veda v Evrope bude stoupat na horu. To je dulezity pro nasi kulturu i ekonom. Takze, na zaver, mam velke ocekovani od vyzkumu v CERNu a se na vysledky velice tesim.“

lukáš: „kde berete nápady na xperimenty“

Michael Londesborough: „Aha..Lukasi...u nas v anglie rikame: A magician never gives away his tricks. Takze asi tak.“

Valeria: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jestli nevíte jak se tvoří názvy oxidů, kyselin, solí... a dalších takových věcí. Zajímalo by mě jak se to tvoří třeba v anglii, protože jak jistě víte mi na tohle tvoření máme své názvosloví nebo spíš koncovky ný, natý, itý, ičitý, ičný, ečný, ový, istý, ičelý.Já chodím na španělské gymnázium a máme rodilého lektora jednou týdně, zatím jednou týdně potom budeme mít chemii ve španělštině.On nám to jaksi nevysvětlil a ani možná nevysvětlí, budu si na to muset najít materiály někde jinde.Tak mě napadlo, že by se to mohlo tvořit podobným způsobem.Předem moc děkuji za odpověď ať už bude jakákoli.“

Michael Londesborough: „Mila Valeria, Je to vyborna otazka co se mi zeptate. Je to vsak na prilis dlouhy odpovidani. Ale odpoved Vam rad napisu. Proto muzete mi prosim poslat Vas emailova adresa a budu casem Vam zaslat meho odpoved.“

lukáš: „kde schanite experimenty“

Michael Londesborough: „OK, OK...Lukasi, to, ze se zeptate dvakrat, prozradim Vam to. Mam hlubokou zkusenosti ve vedecky pokusy diky tomu, ze od meho studie ve vysoky skolu v Leeds University, delam vedecky popularizace. V Leedsu byl skvely popularizator, ktery mi hodne naucil. Jinak: Nektery experimenty vidim na internetu. A nektery experimenty proste sam vymyslim. Ale nejdulezitejsi je mit okolo jakykoli experimentu nejaky smysluplny pribeh, aby ten pokus byl k necemu. Cili vzdycky musim dat kazdy experiment do kontextu. Pro Michaelova Experimenty vymyslim kontexty, kteri se tykaji kazdoudenne zivot. Pro jiny sve cinnosti ten kontext musi byt neco odbornejsiho...treba nove vyzkumny experimenty v ramce grantovy prihlasce, anebo experimenty ktery potvrdi aplikacni vlastnosti pro prumysl, atd, atd.“

Petra: „Kde o Vas muzeme se dozvedet vic?“

Michael Londesborough: „Diky Petro za otazku! Vzdycky muzete sledovat moje ruzne aktivit (badani, vysledky, popularizace, atd) na moje osobny webove stranky (http://www.iic.cas.cz/~michaell/). Tyto stranky avsak delam sam a teprve ted jsou 'on-line'. Hodne jeste musim doplnit, ale vsechno aktualne informaci tam brzy bude. Jinak prosim sledujte stranky Akademie ved AVCR (www.cas.cz a www.tydenvedy.cz), stranky Britsky Rady (http://www.britishcouncil.org/czechrepublic) a samozrejme stranky PORT (www.ctport.cz) No, a uz je muj hodinu na Chat u konce. Dekuji Vam vsem za otazky a doufam, ze uvidim nekterych z Vas na Tyden Vedy a Techniky. Na shledanou a mejte se pekne, Michael Londesborough“

David Štych: „Dobrý den! Byl jsem na Vaší přednášce v Plzni 6.listopadu. Bylo to skvělé a velmi zábavné. S vámi je chemie prostě suuuper! David“

Michael Londesborough: „Dobry den Davide a Vsem chatujicim! Dekuji Davide za komplement a jsem rad, ze chemie Vam tak bavi. Jen tak dal! Michael“

Zoltan: „You obviously know what causes hangover, but is there anything that helps human body get over it faster?“

Michael Londesborough: „Dear Zoltan, The best cure for a hangover is not to get drunk in the first place! Ethanol je vazne toxicka chemicka latka, s kterou my lidi bychom meli experimentovat ci konsumovat velice opatrne. In the case of a hangover there isn't too much that we can do to help ourselves. Increasing your intake of water will help to rehydrate your body, but otherwise you must wait until your body metabolises all the ethanol and acetaldehyde. Veselou Vanoce preje Michael“

Katka: „Dobry vecer, nemam zadnou otazku ale prave jsem shledla vas porad Port a musim se priznat, byla jsem mile prekvapena! Jeste jsem nevidela tak dobre zpracovany porad na chemii a fyziku, ktery by me tak upoutal. Moc chvalim a budu sledovat i nadale.“

Michael Londesborough: „Dobry vecer Katko a dekuji za milou zpravu. Budu rad, kdybyste nam pravidelne sledovala. Od noveho roku budeme vysilat i kazdou sobotu v 12hodin, CT2. Pristi rok bude plny skvely pokusy z svete veda, takze nenechejte si to ujit. Krasne vanoce preje Michael“

Lukáš: „Ahoj prosim napises mi podrobňe stou webkamerou a de to udelat s kazdou (dnešní díl).“

Michael Londesborough: „Ahoj Lukasi. Podivej se na http://www.ceskatelevize.cz/program/port/michaelovy-experimenty/303-martini-protrepat-nemichat/ Tam je cely James Bondovi pokusu s navodem jak stavit infra-cervena kameru. Zkus to a dej vedet jestli se Ti podari. Zij s PORTem! M“

Ota: „Umíte perfekně česky! Jak jste se tento jazyk vlastně naučil?“

Michael Londesborough: „Dekuji, ale se obavam, ze moje cestina je jeste ve vyvoji. Ale snazim se na sebe pracovat a zlepsit svuj jazykovy vybavnosti. Vzdyt, 'kolik jazyku clovek umi, tolikkrat je clovekem'.“

Honza: „Dobrý den! byl jsem 12.12 ve Šlapanicích na vaší show CO2 a bylo to SUPER!! zajímala by mě jedna věc..když jste dal do balónku H a O v poměru 2:1 a potom zkoušel jeho výbušnost, jakto že se ze směsi nestala H2O?“

Michael Londesborough: „Ahoj Honzo! Po vybuchu z tato smes plynu se stala H2O.“

Ota: „Lze dle vaší zkušenosti porovnat český pořad Port s některým pořadem stejného typu vyráběným a vysílaným ve Velké Británii?“

Michael Londesborough: „Samozrejme si myslim, ze PORT je daleko lepsi nez jakykoliv porad z VB ;o)“

Alexandr H: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak mám vyrobit svítící ( luminiscenční ) drink Díky“

Michael Londesborough: „Cokoliv s tonikem sviti pod UV zareni. Totiz tonik obsahuje chininu, ktera prijma UV zareni a sviti modrou. http://www.ceskatelevize.cz/program/port/michaelovy-experimenty/299-zazracny-chinin/“

Jana: „Dobrý večer, jak často ty pokusy zkoušíte, než se vám opravdu povedou? Nebo jsou to jen televizní triky?“

Michael Londesborough: „Zarucim, ze vsechny pokusy jsou opravdovy. Obcas se potrebuje parkrat je vyzkouset nez je natocime, ale co vidite na obrazovce je realita“

Ondřej Hudec: „Dobrý den, zajímalo by mne co vás zavedlo do Česka a jak se vám u nás líbí. Jak vnímáte českou povahu a chtěl byste zde zůstat natrvalo?“

Michael Londesborough: „Cesko je narod dobri lidi, krasna priroda a prijemny pocasi. Mne se tady libi a pro zatim vubec neprijde mi do uvahu odsud odejit. Bylo to chemie coz mi puvodne zavedlo do Ceska v roce 2001. Pri studie meho phD v Anglie, jsem byl poslan v ramce spoluprace s vedcimi z Ustavu Anorganicke chemie, kteri, jako ja, specializuji na chemie boru.“

Lukáš: „Kde muzu najit vaše celé filmi“

Michael Londesborough: „www.ctport.cz“

Martin: „Zdravím a chtěl bych vám poděkovat za váš pořad je v něm spousta dobrých pokusů a vysvětlení. Vás bych doporučil do škol na fyziku a chemii aspon by byla oživená hodina o pokusy a nápady.“

Michael Londesborough: „Diky Britska Rada a Akademie Ved, pocestuju cesky a moravsky skol a prednasim o vedu. Velmi rad ucinim tato prace. Povazuji mladi studenti jako nasi budoucnost a proto je to dulezite s nimi pracovat.“

Jirka Malý: „Dobry večer, budete také dělat pokusy z jiných oborů než je chemie? Jste nejlepší pořad o vědě. Děkuji!!!“

Michael Londesborough: „Mily Jirko, Delame pokusy z vsech stran vedy. Podivej se na nase webove stranky (www.ctport.cz). Tam najdes pokusy z ruznych odboru vcetne fyziky, matematiky, historie, zemepisu, biologie, atd.“

Karel Rymeš: „Dobrý den(dnes už počtvrtý), zajímaly by mě vaše nejbliží přednášky.“

Michael Londesborough: „Dobry den Karle (po prve ;o) Zitra budu prednaset na Nymburku Pristi rok budu mit nektere prednasky. Dam na nase webove stranky informace o kdy a kde pokud byste si pral vedet. Zdravim, M“

eva: „How long does the euphoria of love takes when the object doesnt love me“

Michael Londesborough: „Dear Eva, thank you for your wonderful and philosophical question. It is very possible that if you feel that the object of your love doesn't love you in return then the levels of the chemicals that generate feelings of love and euphoria will change. Love is a mysterious and fascinating subject that is very difficult to explain fully with science. In 'Love and Chocolate' (http://www.ceskatelevize.cz/program/port/michaelovy-experimenty/267-laska-a-cokolada/) I wanted to try and get some science into our understanding of our feelings of love, however, I realise that it is a very difficult task. Regards, Michael“

Alenka: „Jak dlouho jste v čechach? Toužil jste vždy po tom dělat nějaké takovéhle pokusy?“

Michael Londesborough: „Ahoj Alenko! Jsem v cechach sest let. Neocekoval jsem kdyz jsem do Ceska prijel, ze budu delat pokusy na TV...ale jsem velmi rad, ze tu moznost mam.“

Honza Č.: „Hallo :) Dnes jsem se díval na PORT a nejbližší pokus mi bylo zapalování filtračního papíru ve 40% roztoku etanolu . Myslím , že právě tento pokus je propagován ve velmi populární podobě - zapalování bankovky (+ přidání NaCl ). A má otázka zní : Zkoušel jste zapalovat peníze ? (namočené ve 40% etanolu samozřejmě :) A má druhá otázka , která už hraničí se stropem mých chemických znalostí :) , je : Za předpokladu splnění bodu 1 - Kolik vás to stálo ??? :D Btw: Nice job ! PORT is cool ! :D“

Michael Londesborough: „Hallo Honzo! Jaka myslite, ze byla skutecne pricina svetove financni krize o ktere zadna agentura nepsala? :o))) Ale do opravdy...zkousel jsem mnohemkrat to stejny pokusu s bankovku a funguje to. Asi jsem dosud riskoval celkem 5tis korun a neprisel jsem ani o jeden korun. Zdravim, M“

Petr: „Chtěl jsem se zeptat kdo vymýšlí pokusné příběhy. Např. o síle dámských kalhotek byl to fakt dobrý nápad, ikdyž tam stačila normální gumička.“

Michael Londesborough: „Pribehy a skripty vymyslim a pisu ja. Snazim se aby vedecky pribeh byl vzdycky zabavny a zajimavy...protoze pro me a doufam, i pro Vas, je veda zabavna a zajimava. A rozhodne damsky kalhotky jsou zabavnejsi a zajimavejsi nez obycejna gumicka“

Kateřina: „Dobrý večer,nechtěl byste mě učit angličtinu:D?“

Michael Londesborough: „Dear Katerina, a main aim of PORT is to teach you all some English...Fast English ;o)“

Martin: „Chtěl bych se zeptat zda li nebudete přednášet někdy v Hradci Králové.“

Michael Londesborough: „Mily Martine, Zkuste napsat Britsky Rady a Akademie Ved a se tam zeptat jestli by to slo.“

Rosťa: „Ahoj Michaeli. Těšíme se na příští rok a na mnoho dalších zajímavých a inspirativních pokusů. Hodně supr nápadů přejí debrujáři z Třince.“

Michael Londesborough: „Diky Rosto! Taky se tesim a zdravim vsechny debrujari z Trince! M“

kuba: „ahoj...jak jee???“

Michael Londesborough: „Je mi dobre Kubo, jak se Vam vede?“

Jitka: „Ahoj Michaeli, zdravím ze Stříbra, právě jsme dokoukali Port :-), těšíme se, že k nám zase někdy zavítáte provádět pokusy.“

Michael Londesborough: „Ahoj Jitko a zdravim vsechny mladi vedci ze Stribra! Verim, ze my jeste se zastavime u Vase mestecko v blizsi budoucnosti. Zijte s PORTem a vesele vanoce preji! m“

Kateřina: „Nerozumím ale přesto děkuji :D,toho smajla si vážím :).“

Michael Londesborough: „Tak jeste jednou ;o)“

Sam: „chemie je nejvíc debilní předmět..“

Michael Londesborough: „Dovolim si s Vami nesouhlasit. Chemie je skvele predmet a verim, ze casem se Vam taky bude to zdat. Zkuste nam sledovat a dejte nam sance Vas presvecit, ze chemie je krasna“

Michal: „Mohu se zeptat, kde budete zitra v Nymburku? A jestli je jeste mozne se tam vubec dostat se podivat? Dik za odpoved a preji hezky vanoce!“

Michael Londesborough: „Budu na Gymnasium Nymburk. Musite tam zavolat a se zeptat jestli je jeste misto. Treba se uvidime... Kdyz ne, tak i Vam preju hezky svatky a vesele vanoce“

Martin: „Chtěl bych se zeptat zda li neplánujete pokusy kolem spalovacích motorů. Jaké děje v nich probíhají a další.“

Michael Londesborough: „Spalovaci motor vytvori energie tak, ze spaluje chemicke slouceniny obsahujici uhlovodiky. Lamou se vazby mezi uhlikem a vodikem a tvori nove vazby mezi uhlikem a kyslikem (CO2) a vodikem a kyslikem (H2O). Tato chemicka zmena uvolnuje energii, ktera rozhyba motor. Vsak ja planuju Vam predvest v novem roce Michaeluv Experiment, v kterem ukazeme potencialni palivo budoucnosti: etanol a vodu“

Petr: „Slyšel jste někdy o psychowalkmanu? Co nato říkáte? mě to velice zajímá“

Michael Londesborough: „Petre, to vite, ze znam psychowalkman. Nakonec nas reziser z PORTu jeden ma, a zkousel jsem ho. Bylo to zajimave zkusenosti“

Zuzued: „Ahoj!v lednu bude iný vysielací čas PORTU? kdy sa môžem opäť tešiť na váš skvelý pořad? Dakujem za odpoved“

Michael Londesborough: „Dakujem za otazku Zuzko. V januari budeme vysielat premieru v sobotu v prave poludnie, taktiez na CT2. Dufam, ze sa budete pozerat a ze aj nase nove PORTy sa Vam budou pacit“

Tom: „Nešlo by udělat nějaký díl na psychowlkman?“

Michael Londesborough: „Ted o tom uvazuju“

Michal: „Zkousel jste nekdy sestrojit nejake perpetuum mobile? Ja si jiz mesic hraji s magnetickym pm, ale zadne poradne vysledky. Nemate zkusenost?“

Michael Londesborough: „Michale, neztracej cas, pm je krasna predstava ale podle zakladniho zakona thermdynamiky nelze pm sestrojit ani s vyuzitim magnetu. Ale pokracuj soustredit tvoje sily a zajem na opravdovou vedu a techniku. Budeme Te a tvoje napady potrebovat pro lepsi budoucnost“

Marek: „Dobrý den, chystáte nějaké další pokusy s tekutým dusíkem nebo něco podobné "Faraonovým hadům"? A ještě bych se chtěl zeptat jestli je pravda že litr tekutého dusíku stojí stejně jako litr mléka. Jinak chválím vaše pokusy a hlavně skvělé vysvětlení a zajímavá prezentace těchto pokusů. Marek“

Michael Londesborough: „Je to mozne, ze udelame dalsi pokus s kapalnym dusikem. N2 patri k mem nejoblibenejsi molekuly. Neznam konkretni cenu tekuteho dusiku, ale neprekvapalo mi by to, kdyby byla podobna jako cena mleko, protoze je dusik skutecne vsude na nasi svete...predstavuje 80% nas atmosfer“

Lukáš: „prosim te co je potreba abi se člověk stal takovim domacim vědcem“

Michael Londesborough: „Lukasi, staci nadseni a chut experimentovat. Pravidelny sledovani PORT bude taky hodne pomahat ;o)“

martina: „preji vam stastne a vesele vanoce“

Michael Londesborough: „Martino, taky Vam preji vesele vanoce! A i Vam ostatni chatujicim preji vesele a krasne vanoce a budu se na Vas tesit pristi rok kazdou sobotu 12:00hod a stredu v 17:15hod! Vas Michael“

Jindra: „Už máte představu, jakými pokusy nás potěšíte v novém roce?“

Michael Londesborough: „Dobry vecer Jindro a Vsem chatujici. Zdravim Vas vsichni a zaroven Vam preju vsechno nejlepsi k novem roce. At Vam se vse vydari podle Vasi predstav. Jindro, Vam reknu, ze opravdu mate se na co tesit letos z Michaelovy Experimentu. Poznate chemicke tajemstvi detsky plenky a jak muzou nam zachranit proti doby sucho...Probereme budouci palivo a jak dostat z vody ohromny mnozstvi energie...V kuchyni vytvorime hurikany a ohenivy tornady...a zjistime jak anticky Rimsky cisarove vymysleli prvni zmrzlinu.“

Lukáš: „prosim odepis mi na to jak se mam stat domacim vědcem a co na to potrebuji“

Michael Londesborough: „Lukasi...je to jednoduchy...zeptat se sam sebe otazky o sve okolnosti a pokusit si je odpovedet s experimentami. K tomu samozrejme nesmi chybet pravidelne sledovani PORT na CT2 kazdou sobotu a stredu“

David Štych: „Dobrý den! vyrobil jsem si indikátor z červeného zelí a chtěl bych se zeptat jakou má max. trvanlivost. Děkuji! David Štych“

Michael Londesborough: „Dobry vecer Davide! Je to vyborna otazka, na ktery se nebojim odpovedet, ze 'nevim'. Takze, Davide, sam si vymyslel vyborny vedecky projekt. Zkuste jiz vyrobeny indikator pouzit kazdy den a upozorovat jestli zmeny v barvech jsou porad stejny. Potom mi prosim kontaktujte s vysledkami...by mi opravdu zajimali“

hynek: „předem vše nejlepší do nového roku 200í. Rád bych se zeptal kde berete nápady pro pokusy, jestli je první nějaký "jev" aten chcete vysvětlit, nebo si jen tak hrajete v kuchyni a vysvětlujete si co se tam děje :) Díky za odpověď“

Michael Londesborough: „i Vam preju vse nejlepsi do noveho roku Hynku! Snazim se dostat do kazdodenne zivota veda a to z vsech stran a hlavne tam kde se neocekava. Osobne, ja vidim svet jak jeden velky a nepopsatelne krasny experiment. Vsude kam koukam tak vidim vedu a pokusim vymyslet zajimavy vedecky pribehy kteri vysvetluji ruzne vedecky jevy. Obcas prvni prijde 'jev' a pak hrani a obacs to naopak“

Honza: „Kde jste se naučil tak pěkně česky a jak dlouho vam to trvalo ? díky žák 5.třídy“

Michael Londesborough: „Cesky jazyk se snazim dobyt a vladnout uz sest let. Jak ctete mi to dela porad problemy, avsak se budu snazit dal se ucit az budu to mit dokonaly. Ucim se sam s pomocem vsechny cesky lidi s kterymi denne potkavam. Dik za otazku Honzo a mej se pekne“

Mirka: „Výborná práce Michale, Vaše pokusy jsou dle mého názoru neuvěřitelně přínosné, a to jak z edukativního hlediska, tak z hlediska praktického. Navíc se mi nesmírně líbí, že používáte svůj rodný jazyk (angličtinu), což alespoň mi rozšiřuje další obzory :-) Jen tak dál, moc Vám fandím!“

Michael Londesborough: „Dear Mirko, thank you for your support. One of our targets at PORT is to introduce some 'fast science English'...Mezinarodni jazyk pro vedu je (alspon zatim) stale anglicky. Je pro vsechny budouci vedce dulezite, aby ovladali anglicky jazyk. Vzdyt "kolik jazku clovek umi, tolik je cloveka"“

Martin: „Chtěl bych se ješzě zeptat zda li nemáte zkušenosti s vodíkem v motoru. Výrobu vodíku jsem viděl ale motor na to nechce jet.“

Michael Londesborough: „Martine: Sledujte PORT a v nasledujici mesici uvidite odpoved prave na tuto otazku. Budu vytvorit vodik, ukazat jeho energie, a vysvetlovat jak to pouzit“

Mirek: „Velmi dekuji za Vase porady a snahu popularizovat vedu a priblizit ji mladym lidem and last but not least thank you for your wonderful English. BTW neuvazujete o nejakem poradu ve stylu CLEVER Milana Steindlera?“

Michael Londesborough: „Dobry a pohodly vecer Vam preju Milano. Myslim si, ze PORT je cleverer (cili chytrejsi) nez CLEVER a neplanuji delat neco podobneho. Planuju delat ale i lepsi veci. Chystam je. Budte pripravena pro dalsi zajimavosti z svete veda“

Martin: „Chci bejt nej vědec co pro to udelat ?“

Michael Londesborough: „Martine, musite byt vizionar; Nesmite se bat se na cokoliv zeptat; Vzdycky musite vyhledat ta pravda a potrvdit to sam pro sebe; A nezaponente...a happy scientist is a good scientist“

Vašek: „Chtěl jsem se zeptat když namočím bankovky do whisky, lihu a podobně i přesto že tam bude špetka soli neznehodnotí to tu bankovku? Děkuji“

Michael Londesborough: „Hodnotu bankovku se porad udrzuje. Shori alkoholu a zbyde Vam bankovku mokrou z vody, coz casem uschne. Nedojde k zadny skodu. Ale stejne...budte pri pokusu opatrny a cvicite predtim s kousek normalni papir az to budete umet a mit pocit jistotu“

Vašek: „Michaele, rád bych se zeptal, jaký je nejlepší roztok pro voltův článek (v domácím prostředí) a z jakého materiálu bych měl mít anodu a katodu abych získal co největší napětí na svorkách. Děkuji a přeji mnoho úspěchů Vám i celému teamu PORTU v roce 2009, rád Váš pořad sleduji.“

Michael Londesborough: „Zdravim Vasku! Pri pokusu ja jsem pouzil H2SO4 (kyselina sirova) coz pouzival puvodne Volta kdysi davno. To jsem si koupil v obchode. Vsak snad by stacilo ocet anebo vodni roztok kyprici prasek. Dulezite je pouzit neco ktery vodi. A na jakeho materialu byste mel mit anodu a katodu abyste ziskal co nejvetsi napeti....tak to nebudu odpovedet a necham to schvalne na Vas a Vase moznost to sam zkoumat. Je to vzdy uspokojnejsi kdyz prijdete na odpoved sam. Hodne uspechu do noveho roku Vam preju“

Lenka Krajickova: „ahoj Michaele. Vsiml jsem si, ze mate v Portu take rubriku expedice. Moc se mi libil dil o keporkakovi. co chystate dalsiho. diky lenka“

Michael Londesborough: „Ahoj Lenko! Jsem rad, ze se Vam libilo PORT Expedice. V lednu jeste mate moznost videt dalsi dil a tentokrat bude o delfiny. Uzijte se to!“

Radek a 2 deti: „Dobry vecer Michale - dekujeme za skvely typ - prave jsem s detmi uskutecnil pokus s etanolem. Bylo to super, detem se to moc libilo. Dekujeme.“

Michael Londesborough: „Prosim. Jsem rad, ze se to detem libilo“