Chat

Mgr. Roman Neruda, CSc.
Vědecký pracovník Ústavu informatiky AV ČR, přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se umělou inteligencí, hlavně oblastmi umělých neuronových sítí, evolučních algoritmů a inteligentních agentů a aplikací těchto metod v robotice, strojovém učení a získávání znalostí z dat (data mining). Více v reportáži Digitální konvergence z cyklu PORT.
Záznam chatu ze středy 26. listopadu 2008
Lišák: „Dobrý večer. Pane magistře, nad čím žasnete ? Hezký večer.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „první otázka a hned těžká :) žasnutí je emocionálně poměrně nabité slovo ... mám-li hovořit k tématu, tak mě překvapuje, jak se náš běžný život poslední léta změnil příchodem informačních technologií, jak všichni voláme mobilem, hledáme informace na internetu, píšeme blogy, atd. možná to zní triviálně, ale i když člověk s počítači pracuje, těžko se mu předvídají dopady na společnost (a jinak mám "žasnutí" spojeno spíš se zážitky jako první pohled na Velký kaňon, čtení Samuela Becketta nebo obrazy Jaspera Johnse)“
šárka: „Dobry den,chtela by jsem se zaptat jakpak jste se k teto praci dostal?jiz jsem o vas slysela a velmi me vase ruznorode povolani ktere je spolecne s vasim velkym nadanim zaujalo:o)preji mnoho a mnoho uspechu jak v kariere tak v soukromem zivote:-)“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „děkuju, jeste že není vidět, jak sem se začervenal. k informatice jsem se dostal prozaicky, počítače byly jednou z věcí, které mě bavily na střední škole (mluvíme o druhé půlce 80.let), druhá v pořadí byla literatura, ale u té jsem si nedovedl představit, jak bych jí vlastně měl studovat a pak i praktikovat. pak jsem si pár let myslel, že budu programátorem, až mě má vedoucí diplomové práce na mff uk v praze - dr. věra kůrková - ukázala, že výzkum v informatice je celkem dobrodružství. a u toho zůstalo, nicméně i ty další aktivity se snažím nezanedbávat. a nakonec se ukazuje, že i informatika dnes dílem proniká do kdejaké jiné vědní oblasti a dílem se inspiruje u biologie, filozofie, ... což jsou přesně ty přesahy, co mě baví.“
J. Podzimek Praha: „Máte doma inteligentní kuchyň nebo nějaký spotřebič? Plánujete nějaký a proč? Děkuji a zdravím“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „doma nic moc inteligentního nemám, je to dílem tím, že třeba myčku jsem si kupoval už před lety a to ještě (v obchodech) nic inteligentního nebylo. ale je to oblast, která mě dost zajímá, i když jsou věci, třeba pečení chleba, kde bych opravdu nerad nějakou tu inteligentní pekárnu nechtěl, protože když člověk hněte celé sobotní dopoledne těsto, tak si u toho nádherně zrelaxuje. paradoxně ale teď uvažjeme o koupi jednoho z robotických vysavačů do práce pro experimentování, protože to je otevřená platforma, kterou lze snadno rozšířit o další hardware i software.“
gjkvdgb: „chci se zeptat jestli je těžký se dostat na vaši fakultu“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „není :-)“
E.P. Praha: „Kterého autora kromě S.Becketa ještě rád čtete? A píšete i sám - ať už odborně nebo jinak ? Ve Vašem oboru by se našlo témat - a nejen pro sci-fi. Zdraví“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „náhodný výběr: joyce, pynchon, nabokov, holan, burroughs, lem, ... omlouvám se těm, co jsem nejmenoval, většinou jsou už mrtví :-] píšu i sám, vědecké články jsou samozřejmé, to dílem musím, a dílem to dělám rád, v literatuře jsem se od sci-fi odklonil, a poslední dobou píšu hlavně texty pro kapelu, kde si je i křičím.“
knihomol: „Jestlipak znáte své předky? Nejste nějak spřízněn s Janem Nerudou, básníkem ?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „no, legitimní potomky neměl :-)“
kij8uhbyg: „dobry den jak sa mate“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „mám se docela dobře, i když se trochu stydím chatovat takhle veřejně.“
fsdg: „odpovidate rad na otazky“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „jsou tu samé pěkné otázky, na ty se odpovídá dobře. takže celkově to je zatím lepší než třeba u zubaře“
Hnz: „Dobrý den, měl bych dvě otázky: 1. Máte nějaký vzor (Turing, McCarthy, Minsky, nebo snad prof. Kotek)? 2. UI (genetické algoritmy, neuronové sítě, atd.) jsou velmi výpočetně náročné, proto bych se chtěl zeptat jaký používáte HW a jakou softwarovou platformu (Matlab, atd.)?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „1. turing je taková osobnost, že se k němu těžko nějak vztahovat, ale samozřejmě, jeho všestrannost a nonkonformita, za kterou nakonec zaplatil i životem, to je ohromující. podobně je pro mě vzorem kurt goedel, který převrátil celou matematickou logiku, nebo stanislaw ulam. 2. většinou si ty evoluční programy píšeme sami v c++, poslední dobou i v javě a na výpočty máme clustery několika PC. i tak to trvá hodiny.“
Běta: „Jak dlouho dnes asi trvá, než se věc, kterou zkoumáte, propracuje až do výrobků na trhu?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „zatím to byla otázka spíš desetiletí než let, ale všechno se zrychluje. dnes se např. dají koupit video kamery s optickou stabilizací založenou na fuzzy logice, což je téma, které je i v teoretickém výzkumu stále živé.“
Vojta: „Pořád se mluví o tom, jak se budou jedním ovladačem ovládat všechny přístroje v bytě. To mně dost děsí - zdá se mi to dost složité a třeba moje babička by si s tím ani nerozsvítila, ani nepustila televizi, asi by si ani neuvařila. Pracuje se na tom, aby to bylo jednoduché i prio seniory?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „my konkrétně ne, ale tuhle tendenci vidím, zatím je to spíše na úrovni software, třeba vyhledávání na internetu je čím dál tím snadnější, takže to zvládají i laici a to před pár lety nebylo. hlasové ovládání už je taky celkem zvládnuté, dokonce na úrovni, že se učí váš hlas. takže jde o to dostat tyto existující technologie do těch televizí apod. (ale musím říct, že pro mě je třeba použít varnou desku jednodušší než zapálit kamna.)“
divák z Berouna: „Vysvětlete, prosím, do jakého oboru patří data mining a proč je to pro nás a kde důležité. Hodně úspěchů“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „data mining je oblast, která čerpá ze statistiky, umělé inteligence a strojového učení. důležité to je čím dál tím víc, protože máme spoustu dat, které nám střádají různá přístroje od elektronových mikroskopů po družice, a ze kterých chceme získat nějakou informaci, která je v nich schovaná. představte si třeba kartotéku pacientů, kde jsou uvedeny příznaky nemocí a následná diagnóza zkušeného lékaře. takový data-miningový program se dokáže na základě těchto dat naučit pomáhat při diagnózách.“
tina:o): „mate rad vasu pracu“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „většinou ano, zvlášt, když se podaří něco vymyslet nebo naprogramovat, nebo když vídíte, že jste zaujal studenty na přednášce. takhle koncem roku se musí vyplňovat formuláře o činnosti pro grantové agentury a další úředníky, a to zase moc rád nemám.“
Filip: „Zabyvate se take elektronikou?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „nezabývám, jen software a teorie. ale obdivuju lidi, co tomu rozumí.“
Marcipánka: „dobrý den,mám na vás otázku.bavil vás tento obor odjakživa nebo jste se k tomuto zajímavému povolání dostal až později nějakým vývojem?Mně osobně tato problematika zajímá,ale bohužel matematika mi moc nejde.moc vás zdravím a přeji spoustu dalších úspěchů.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „už jsem to zmiňoval, byl to v mém případě celkem dlouhý vývoj, rozhodně jsem v dětství nesnil o tom, že budu vědcem. matematický základ je důležitý, ale je třeba rozlišovat mezi technickými věcmi, které člověk získá studiem, a mezi nápady a idejemi, které jsou spíš věcí pochopení situace a velmi důležitá je tvořivost.“
Míša H.: „Máte nějaké oblíbené pořady v České televizi nebo se nedíváte ? Děkuje“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „publicistiku sleduju, mám-li čas, a občas se rád podívám na nějaký zajímavý film či dokument na čt2.“
Marcipánka: „sníte o ,,robotické" budoucnosti plné techniky?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „krátká odpověď je ne. líbí se mi, když jsou technologie spíš neviditelné a jenom nám pomáhají. ale kdoví, jak to nakonec dopadne, že?“
Pardon: „Mam dotas jste jeste tu?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „jsem, jenom mi trvá psát ty odpovědi.“
Petr: „Jakou hudbu máte rád, posloucháte doma a při jakých příležitostech? Hrajete na nějaký nástroj? Nestvoříte nějaký?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „hudbu poslouchám hodně, většinou z ipodu do sluchátek, při práci, cestou v mhd, rock, alternativu, ... (http://www.last.fm/user/beckettt) taky tvořím, jsem členem alternativní kapely, trochu hraju na klávesy microkorg, ale před ostatními hudebníky se stydím.“
beautiful: „Co si myslíte o pověsti o Golemovi? Hezký večer“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „překvapivě aktuální, ta metafora golema-hardware a šému-software je zajímavá.“
Michalička: „Dobrý večer. Máte také svůj blog? Děkuju.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „nemám, zmítám se mezi tím, že nemám co říct a tím, že nemám čas to říkat.“
Lucie: „Dobrý den,s jakou známou osobností jste se postal??“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „potkal? hmmm. kevin warvick, profesor kybernetiky z readingu v uk si povidal s willem smithem o filmu já robot. počítá se to? :-)“
Malá Ivana: „Máme v Česku dobré popularizátory vědy? Děkuji a hezký večer“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „máme, když jsem tuhle byl na besedě o julesu verneovi s prof. petrem a ondřejem neffem, a líbilo se mi to. ale samozřejmě, jen houšť. (ale sám vím, že to není snadné.)“
jiri h.: „Pisete, ze se "pred ostatnimi hudebniky stydite", jak potom muzete hrat v nejake kapele? Nebo to je ukazka te fuzzy logiky? :o)“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „jsou věci, o kterých víte, že je děláte dobře a pak jsou věci, o kterých víte, že lidi kolem je dělají mnohem líp, to neznamená, že je nemůžete dělat, ale jistá pokora je na místě. tak jsem to myslel.“
Hnz: „Když už jste zmínil fuzzy, dneska každá druhá pračka, lednička využívá fuzzy logiku a je to prezentováno jako "zázrak techniky", přitom samotné využití fuzzy v řízení nic v podstatě neřeší a bylo by lépe kdyby se vývojáři soustředili na něco jiného než na módní fuzzy. Chtěl bych se zeptat zda máte stejný názor nebo shledáváte fuzzy přínosným?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „nemám rád války o programovacích jazycích nebo školách či přístupech k řešení problémů. fuzzy logika je krásná oblast matematické logiky s teoretickými základy. při aplikaci v praxi je to heuristika a jeji úspěšnost je do jisté míry otázkou inženýrského zvládnutí. mě se třeba líbí možnost učit daty model neuronové sítě s lokálními jednotkami a ten potom interpretovat jako fuzzy kontroler ... ale tím vůbec nechci říct, že klasické kontrolery patří minulosti, naopak, líbí se mi, že poučený inženýr má teď teoreticky větší škálu možností, jak řešit nějaký problém. a stran té nálepky "fuzzy!, která prodává spotřebiče, to mě v horších chvílích štve a v lepších jen pozvednu obočí, ale zdá se mi, že takhle fungují i jiné oblasti společnosti. prostě k mainstreamu a pop-kultuře je třeba přistupovat s implicitní nedůvěrou.“
qwerty: „Co si myslíte o pokusech implementovat umělou inteligenci do počítačových her,pane magistře? Sledujete tyto trendy?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „líbí se mi to. někteří moji (a nejen moji) studenti experimentují v evoluci řídících algoritmů pro boty do her typu unreal tournament. je to konkrétní ukázka obecnějšího problému, nakolik jsou současné metody učení schopné konkurovat "lidským" řešením problémů. myslím, že to je důležitá oblast výzkumu a virtuální prostředí her je lacinou alternativou reálným prostředím třeba pro autonomní vozidla.“
Lucie: „Dobrý den, Jak se máte?Je Vas predek Jan Neruda?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „pořád se mám dobře, děkuji. a pořád není.“
Ahoj: „Je tezka vase prace?“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „není tak těžká, jak jsem si třeba myslel, když jsem studoval. je potřeba se jí věnovat soustavně, a věci příbuzné s matematikou mají tu nevýhodu, že je to více abstraktní a technické, než jiné přírodní či technické vědy, takže je třeba ten jazyk, jakým mluví informatika, chvíli studovat. ale myslím, že to je trochu v nadsázce "práce jako každá jiná".“
Mirda: „Jak si představujete společnost vzhledem k umělé inteligenci dejme tomu za15-20 let? Děkuji“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „moje vize je, že metody umělé inteligence a učení nám umožní ne nějaký převrat, ale spíše příjemnější život. například inteligentní agenti a webové služby vám najdou informace lépe než dneska na základě toho, že vědí, co vás zajímá. letenky nebo zájezd na dovolenou si koupíme jednodušeji levněji, protože nám nějaký software chytře prohledá všechny možnosti. telefon nám poradí nejbližší restauraci nebo výstavu, televizi budeme ovládat hlasem, ... omlouvám se, že tam nejsou žádní roboti, centrální mozek lidstva nebo cybersex. ale třeba se mýlím :)“
Petr: „Texty pro kapelu, kde si je i křičím - tak to nám musíte prozradit více! Udělejte si pořádnou reklamu, když máte šanci. Kde Vás možno viděti a křičeti slyšeti? Děkuji za zprávu.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „odkážu vás, petře, na google, mimochodem, ten používá opravdu zajímavý algoritmus využívající teoretických výsledků lineární algebry :) anebo mi napište na roman@cs.cas.cz“
učitel: „Jak si představujete současnou výuku matematiky na školách 1. a 2. stupně? Děkuji Vám.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „to je pro mě těžké, nejsem v tom odborník. připadá mi, že určité věci se prostě musí naučit, a ty v osnovách jsou. ale hodně záleží na učiteli, jestli to podá poutavě anebo vyprodukuje další záplavu lidí, co se pak chlubí, že jim matematika nikdy nešla. obecně si myslím, že dobrý učitel na ZŠ a SŠ je k nedocenění, sám na některé vzpomínám, hodně mě ovlivnili. jestli jste učitel, přeju vám hodně trpělivosti.“
qwerty: „Když zmiňujete Google, máte tuto firmu "rád"? A proč.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „já google jako firmu zas tak moc neznám, takže nemám vyhraněný názor. obecně: přijde mi zajímavé, jaké matematické metody využívají (od té lineární algebry po cloud computing), líbí se mi, že mají podpůrné programy pro studenty, které zapojují do práce na praktických projektech, a konečně, je zajímavé, že (hlavně v usa) je to jméno synonymem vyhledávání (sloveso 'to google'), podobně jako říkáme luxovat. dá se říct, že je považuju za ty sympatičtější z IT korporací, ale neplatí mě ani jim nechci nijak dělat reklamu.“
Hnz: „Děkuji za odpovědi. Ať se Vám neurony správně učí a geny v genetických algoritmech dobře množí. Přeji příjemný zbytek večera.“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „děkuju, pěkný večer i vám honzo.“
Jan: „Které otázky se obáváte, že Vám ji tu někdo položí a jaká je na ni odpověď? Děkuji“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „odpověď je "to by mě nikdy ani nenapadlo!" :-)“
huiiu: „halooooooooo“
Mgr. Roman Neruda, CSc.: „omlouvám se těm, kteří museli čekat, snažil jsem se nad odpověďmi přemýšlet, což se, jak vidno, nepodařilo vždy, ale trochu to prodloužilo potřebný čas. přeju všem pěkný večer; pro mě byl příjemnějším, než jsem si původně myslel.“