Chat

Ing. Milan Hlobil
Vystudoval obor radiolokace v Dělostřeleckém technickém učilišti v Martině a na Vojenské akademii v Brně. V oboru radiolokace pracoval v systému inženýrsko-technické služby protivzdušné obrany a v oblasti výuky a výcviku v armádě, naposledy v roce 2005 jako učitel na katedře radiolokace Vojenské akademie v Brně. Publikoval především v oblasti modernizace radiolokační techniky a učebních textů pro výuku systémů třídimenzních radiolokátorů a radiolokační techniky.
Záznam chatu ze středy 17. září 2008
Mirka: „Přeji vám dobré odpoledne - vy sám podporujete stavbu radaru v Brdech nebo nikoliv? Myslíte si, že je nutné v rámci NATA něco obětovat?“
Ing. Milan Hlobil: „Na stavbu radaru mám podobný názor jako p.Coyle (bývalý poradce prezidenta Clintona)- tento projekt je součástí protiraketového systému, který je špatný od samého počátku a stál již přes 100 miliard dolarů bez toho aniž by se prokázala funkčnost tohoto systému. Další výdaje mají být v desítkách miliard. Systém přináší rizika různého druhu, stal se předmětem politiky, zaniká věcná stránka věci. Za těchto okolností vidím oběti jako nesmyslné, vyhrocují se vztahy mezi mocnostmi, vracíme se do stavu, který jsme měli v minulých 40 letech. Je třeba lépe jednat a méně zbrojit.“
-p-: „Mají VaŠE PROPOČTY K DISPOZICI OPOZIČNÍ POSLANCI A POSLANKYNĚ SZ? Mohlo by jim to argumentačně pomoci. Nechystáte nějakou přednášku pro poslance - ti budou o tak vážné věci rozhodovat, ač mnohdy techničtí analfabeti :-) a vůbec věci neznalí. Hezký večer a díky za Vaše úsilí.“
Ing. Milan Hlobil: „Ano, společně s kolegy jsme vytvořili studii, která byla předána do poslanecké sněmovny p.Zaorálkovi pro lepší informovanost poslanců. Pro Stranu zelených jsem o radaru přednášel v Poslanecké sněmovně (v lednu, viz Britské listy "Coyle přednášel zeleným" audiozáznam).“
Army: „Zdravím, rádiové vlny jsou mi koníčkem již řadu let, ale ne klasické radioamatérství, spíš sítě jako wifi apod. Moje otázka tedy zní: může tento radar naslouchat i jiným zdrojům elektromagnetického vlnění? Myslím tím řeba páteřní spoje internetových providerů, které často pracují i na vyšších frekvencích, než 10 Ghz děkuji“
Ing. Milan Hlobil: „Tato funkce radaru, kterou uvádíte je nepravděpodobná. Dle technických údajů radar pracuje na kmitočtech 8-12GHz, radar plní funkci naváděcího zařízení s dalekým dosahem pro antirakety.“
FYDO: „Dobry den. Je mi jasne, ze verejnost o "radaru" nemuze vedet vse, protoze je to proste pro armádu nezadouci, ale v tomto pripade jsem od jednoho fundovaneho cloveka slysel nazor, ze tenoto "radar" je vlastne (mimo fci radaru) zbran, zalozena na patentech Nikoly Tesly? viz uryvek z Teslovy autobiografie: Pro vyvinutí elektromotorické síly takové velikosti stačí terminál o průměru méně než 90 stop, zatímco pro proud v anténě od 2.000 do 4.000 ampér - při obvyklých frekvencích - nemusí být průměr této antény větší než 30 stop. V omezenějším významu tento bezdrátový vysílač je jedním z těch zařízení, v nichž vysílání Hertzových vln je ve zcela zanedbatelném množství v porovnání s celkovou energií. Za této podmínky je tlumící faktor extrémně malý a ve zvýšené kapacitě je uložen enormně velký náboj. Takový obvod může potom být vybuzen impulsy jakéhokoli druhu, dokonce o nízké frekvenci a bude dávat sinusové a spojité oscilace jako alternátor. Vezmeme-li v úvahu nejužší význam termínu, je to rezonanční transformátor, vlastnící tyto kvality, který je dimenzován, aby byl vhodný pro zeměkouli a její elektrické konstanty a vlastnosti, v důsledku čehož se konstrukce při bezdrátovém přenosu energie stává vysoce účinnou a efektivní. Vzdálenost je potom ABSOLUTNĚ ELIMINOVÁNA, PROTOŽE NEDOCHÁZÍ K ZESLABOVÁNÍ INTENZITY přenášených impulsů. Je dokonce možné je se vzdáleností od vysílače zvětšovat podle exaktního matematického zákona. Tento vynález byl jedním z řady vynálezů, zahrnutých do mého "Světového systému" bezdrátového přenosu, do jehož komercionalizace jsem se pustil po svém návratu do New Yorku v roce 1900.)“
Ing. Milan Hlobil: „Pokusím se to upřesnit: V případě špičkových výkonů radaru řádově desítek MW i více (což je při použití nových gallium-nitridových polovodičových prvků v anténních modulech reálné)by byl tvarován úzký paprsek mikrovlnného záření, jehož efekt by posunul radar do kategorie impulsních elmgn. zbraní. T. zn., že by tento paprsek mohl např. vyřadit elektroniku na palubách satelitů nebo letounů.“
Jarka: „Mluvilo se o tom, že by radar mohl být zničen. Jaké má potenciální nepřítel možnosti, aby ho vyřadil z provozu?“
Ing. Milan Hlobil: „Radar může vyřadit taktická raketa nebo střela s plochou dráhou letu vystřelená např. z letounu. T. zn., že musí být logicky řešena protivdušná obrana tohoto radaru, což si může vyžádat stavbu dalších radarů a raketových základen.“
Soňa Hromátková: „Moudrá slova lékaře ve vesniččce střediskové říkají, že když je někdo jediný, tak prostě musí. "Brdský", tedy Vy s kolegy, jste měl zkrátka přijít s kůží na trh dříve, rozhodně před podpisem smlouvy. Vidíte Vy osobně v současné době nějakou reálnou možnost, jak zhatit tento nebezpečný projekt?“
Ing. Milan Hlobil: „Jsou to opravdu moudrá slova. Společně se svými kolegy jsme upozorňovali na rizika již před podpisem, bohužel žádná odborná diskuze nebyla připuštěna, naše názory se t.zv. "nehodily".“
franta: „Proč se uvádí výkon vedlejších paprsků a ne hlavního,může se hlavní paprsek odrazit od mraků a jaký výkon se vrátí zpět.“
Ing. Milan Hlobil: „Vyzařování z bočních laloků směrové charakteristiky je sice podstatně slabší než z hlavního laloku, nicméně do určité vzdálenosti může být i toto vedlejší vyzařování nebezpečné (do vzdálenosti desítek až stovek metrů v závislosti na výkonu radaru). Hlavní svazek se může dobře odrážet např. od bouřkových mraků. T. zn., že kapky vody rozptylují elmgn. energii do různých směrů a část energie se vrací směrem k radaru a část se odráží směrem k zemi. Tohoto jevu využívají radioamatéři v cm vlnovém pásmu k navazování spojení až na stovky km“
Honza: „Dobrý den, nehrozí od US radaru rušení radarů meteorologických? Již dnes jsou občas rušeny bezdrátovými datovými spoji, ale v případě tohoto radaru by se jistě jednalo o mnohem větší "zlo", že?“
Ing. Milan Hlobil: „Ano hrozí, zřejmě se budou muset být použity kmitočty, při kterých by toto rušení nehrozilo. Větší riziko podle mého názoru hrozí směrovým spojům (i energií odraženou od déšťových mraků), s tím souhlasím.“
Soňa Hromátková: „Děkuji za reakci, byť jen částečnou. Mám Vám jen za zlé, že jste s kolegy nenašel dostatek osobní statečnosti a nepodepisoval se pod články v BL jménem, aby bylo jasné, že jde o slova odborníků - v době, kdy lidé po informacích prahli a pídíli se.. Dnes většina lidí ztratila zájem, když už je "upečeno". Hezký den přeji.“
Ing. Milan Hlobil: „Děkuji za Vaši podporu. Od začátku podepisuji svým pravým jménem všechny své články (od ledna 2008).“
Honza: „Jaká jsou zdravotní rizika radaru?“
Ing. Milan Hlobil: „Elmgn. záření má především vliv na centrální nervovou soustavu a oči. Jsou stanoveny mezní hodnoty výkonové hustoty záření, např. výkonovou hustotou 10 000 W/m2 nesmí být osoby ozářeny ani v tom nekratším časovém intervalu.“
mikolas: „jak nám muze radar ublizit? poskodit oci? vnitrnosti? mozek? diky“
Ing. Milan Hlobil: „Ano, především oči a centrální nervovou soustavu (mozek).“
Lvk: „Dobrý den, radar pracije pulsně a otázka zní, může, aspoň teoreticky, nastat např. taková porucha, že začne vysílat kontinuálně, či řekněme tak neřízeně široký puls, jaký dovolí energetický zdroj? Jaké to může mít následky? Jaké jiné poruchy hrozí?“
Ing. Milan Hlobil: „Tento případ je nepravděpodobný. Při impulsním vysílání je možno po krátkou dobu vysílat špičkové výkony, při kontinuálním vyzařování nelze tak vysoké výkony použít. Kontinuálně vysílají jiné typy radarů.“
Petr: „Existuje na planetě jiné známé místo, kde by radar, podobný tomu, který zde má být umístěn, v požadovaném výkonu, v okolí obyvatelstva a doposud vyhovoval všem normám?“
Ing. Milan Hlobil: „Všechny výkonné radary protiraketové obrany jsou umístěny převážně na odlehlých místech (Gronsko, Aljaška a pod.). S podobnými radary umístěnými např. v bývalém Sovětském svazu měli údajně obyvatelé v okolí radaru problémy.“
Soňa Hromátková: „To jste mi neporozumněl. Moji podporu máte, jen jsem chtěla vyjádřit hořkost nad časovou ztrátou vzhledem k vývoji - je po podpisu smluv. A od ledna 2008 - jistě. Odpor však kvasil před rokem a půl.. Jistě nepopřete, že jste byl částí pana Brdského, vyjadřujícího se na Britských listech??“
Ing. Milan Hlobil: „Já sám nevím, kdo je p.Brdský.“
Marek: „Dobrý den, může docházet k rušení mikrovlnych spojů vlivem činnosti radaru? Přeci jen pracuje v pásmu 8-12 Ghz a spoje v 10Ghz. Dále pokud to víte, je ve smlouvě o radaru zahrnuto nějaký limit výkonu, nebo záleží jen na tom, kolik tam američani protlačí. Děkuji za re?“
Ing. Milan Hlobil: „Ano, k rušení může docházet. Ve smlouvě (pokud vím) žádný limit výkonu není. Již delší dobu voláme po zveřejnění parametrů radaru a jejich uvedení do smlouvy - marně.“
Anička: „Dobrý den, z jakého zdroje bude radar pro svoji činnost čerpat elektrickou energii?“
Ing. Milan Hlobil: „Energii bude radar čerpat z el.sítě, záložním zdrojem má být údajně elektrocentrála.“
VlK: „Je možné slabý výkon, který uvádí vláda nahradit lepší citlivostí k dosažení požadované vzdálenosti dosahu?“
Ing. Milan Hlobil: „Toto řešení je nereálné, ve skutečnosti je třeba jít cestou zlepšení citlivosti i navýšení výkonu.“
Radek S.: „Myslím, že radar bude vysílat pouze v případě zachycení rakety, proč je tedy tak podle Vás nebezpečný?“
Ing. Milan Hlobil: „Radar protiraketové obrany musí být každodenně zapínán z důvodu funkční kontroly (uvádí se zřejmě na 2hod). O délce zapnutí bude rozhodovat jednoznačně velení armády USA.“
Eva: „Z odvysílaného příspěvku vyplývá, že by u nás mohl stát vůbec nejvýkonnější radar na světě a že vliv takového radaru na obyvatelstvo ještě nikdy nebyl vyzkoušen. Pochopila jsem správně, že lidé v blízkém i vzdáleném okolí Brd by se tak stali pokusnými králíky?“
Ing. Milan Hlobil: „Radary tohoto typu jsou umístěny na odlehlých místech, tento radar by byl vyjímkou, rizika jsou reálná.“
RBk: „Dobrý den, jste si plně jistý tím, že nás chce vláda svými údaji "obalamutit" ? Jinými slovy, jste si jist svými výpočty?“
Ing. Milan Hlobil: „Fyzikální zákony nelze obejít. Původně byl min. obrany uváděn špičkový výkon 4,5MW, když začali odborníci oponovat byl najednou udáván výko pouze 170 kW.“
Roman: „Je tento radar nebezpečnější, než radary, kterých jsme tady měli hromady po kopcích a točily se stále? Děkuji“
Ing. Milan Hlobil: „Ano je nebezpečnější, špičkové výkony radarů, které máme u nás jsou podstatně menší, menší jsou i rozměry antén.“
Petr: „Dobrý den, je nutné, aby na základně trvale byli američané? Nelze v průbehu roku, dvou vyškolit české odborníky z AČR? Děkuji“
Ing. Milan Hlobil: „Na tuto otázku nejsem bohužel schopen odpovědět. Smlouva ČR-USA hovoří jasně.“
Miloš: „Dobrý den, ke stavbě radaru mám rozhodně negativní stanovisko, tak jak drtivá většina mých známých a přátel. Mám otázku či dotaz, která nesouvisí přímo s radarem, ale problematiky se také trochu dotýká. Na sousední rodinný dům vzdáleny cca 30m se má montovat základová stanice pro mobilní síť. Budou zde umístěny dvě vysílací antény GSM 900MHz typ K739634, jedna z nich bude směrována přes štít mého rodinného domu. Přímo za štítem je dětský pokoj. Přes ubezpečení všech "odborníku" že vše je v pořádku , mám stále nepříjemný pocit ze škodlivosti elektromagnetického záření. Jaký máte na věc názor, případně na koho se obrátit pro pravdivé informace ?“
Ing. Milan Hlobil: „Zde nezbývá nic jiného než požádat uživatele, aby doložil výkonovou hustotu záření v místě Vašeho bytu. Po instalaci doporučuji požádat telekomunkace o změření výkonové hustoty elmgn. záření.“
Karel M.: „Řekněte mi prosím, proč se tímto technickým problémem hlouběji nezabývají odborníci a radaroví specialisté na ministerstvu obrany, hlavně ti, co jsou v centru dění a vyjednávání s americkou stranou. To je mi tedy záhada.“
Ing. Milan Hlobil: „Stejnou otázku si kladu i já. V případě tak závažného projektu mělo být provedeno oponentní posouzení nezávislými odborníky, na základě znalosti parametrů radaru. Toto se nestalo a není o to ze strany vlády zájem.“
Miso: „Dobry den som zo slovenska a chcem sa spitat ze ten radar ktoy ponukala ruska strana aki je vas nazor nanho a ci bi splnil ulohu tohto“
Ing. Milan Hlobil: „Podle mého názoru by to určité řešení bylo, není ale zřejmě důvěra mezi Ruskem a USA.“
Honza: „Pokud by radar měl výkon (někde) uváděných např. 4,5MW (lze asi jen spekulovat), do jaké vzdálenosti by bylo možné, aby byl člověk zasažen oním zdraví nebezpečným výkonem 10 000W / m2 ? Pokud by byl zasažen přímo nebo téměř přímo (odrazem od mraku, letec na rogalu atd.). Děkuji za odhad“
Ing. Milan Hlobil: „Podle slov gen.Oberinga by byl velice ohrožen rogalista do vzdálenosti 8km od radaru. Odraz od mraku není pro člověka příliš nebezpečný. V případě, že by byl použit tento výkon a anténa (průměr 25m) vznikla by velice nebezpečná (Fresnelova zóna) asi do 40km.“
Stenly: „Dobrý den pane Hlobile, prosím Vás, jak jste to myslel s tím radarem jako impulsní zbraní? To by radar uměl konkrétně co, střílet impulzama na rakety bez antiraket v Polsku?“
Ing. Milan Hlobil: „Imp. elmgn. zbraň je schopna např. vyřadit elektroniku na palubách satelitů nebo letounů.“
Marek Tomečka: „Kdo bude provádět měření elmg.smogu v okolí radaru po instalaci?“
Ing. Milan Hlobil: „V popisu práce to má Český telekomunikační úřad.“
Martin K.: „Není možné, že hlavní funkcí radaru postaveného u nás je pouze ozařovat cíl a synchronizovat síť pasivních sledovacích stanic po celém světě (neco podobného jako u našeho systému systému TAMARA)? Takto by se daly polohy cíle určit mnohem přesněji než z jediného radaru, šly by snadno odlišit klamné cíle, postačoval by zlomek výkonu (takže i výkon udávaný američany by byl reálný).“
Ing. Milan Hlobil: „Účel radaru je jednoznačně definován ve smlouvě ČR-USA, t.zn. radar by měl pracovat ve prospěch základny antiraket. To další by byla spekulace.“
Pepa: „Jak na vaše argumenty reaguje naše vláda? Hodlá se riziky radaru vážně zabývat? Oslovil vás oficiálně někdo třeba z ministerstva obrany nebo ministerstva zahraniči?“
Ing. Milan Hlobil: „Oponentní argumenty vláda odmítá, nikdo mě (ani kolegy)z vlády neoslovil.“
Mirek: „Dobrý den, na vojně jsem na radaru sloužil,ovšem ten měl docela jiné parametry a i tak jsme měli přísné pokyny.Dle toho,co jsem již slyšel a o této problematice vím,lze předpokládat,že může nastat nepříznivá sutuace a být zasažení obyvatelé i ve značné vzdálenosti.Ccá až sto km.Nebo se mýlím?Díky a příjemný večer bez radarů.“
Ing. Milan Hlobil: „V tomto případě by to stovky km nebyly, riziko je reálné v oblasti t.zv. Fresnelovy zóny, která může mít vzdálenost cca desítky km ( kritické by to mohlo být do 40 km).“
Jan, Moravské Budějovice: „Nepředstavovaly větší nebezpečí ty radary, co tady byly za Vaší éry v Krnčicích? Děkuji“
Ing. Milan Hlobil: „Tyto radary měly podstatně menší výkon a zisk antény, takže riziko je nesrovnatelně menší.“
Marek: „Dobrý den, rád bych se zeptal, jak a zda je v našem státě právně ošetřeno, aby taková rozhodnutí, jako stavba radaru tohoto formátu, nebyla pouze politická, ale zakládala se i na shodě odborníků v oborech, kterých se to týká - jako je např. ten váš. A jak se vlastně dosazují lidé do vědeckých komisí, které o radaru vytvoří posudky pro vládu? Děkuji za odpověď“
Ing. Milan Hlobil: „Vláda vychází pouze ze závěrů Státního zdravotního ústavu, který není nezávislý. Chybí nezávislá oponentura po které odborníci volají (bezvýsledně).“
Hela: „Mam u Brd chalupu, je tak krasna priroda a krasne lesy, kam chodime na houby, desi me rozhodnuti o postaveni radaru, ale prijde mi ze je stejne jiz rozhodnuto a nic nam jiz od radaru nepomuze. Hrozna je predstava, ze se budu pohybovat s detmi v mistech, kde nam vlastne bude hrozit nebezpeci, aniz bychom to prave zrovna tusili. Myslite, ze jeste rohodnuti o stavbe radaru v Brdech muze neco zvratit? Proc vybrali zrovna huste osidlenou oblast kousek od Prahy?“
Ing. Milan Hlobil: „Paradoxně můžete být na tom lépe, než občané vzdálenějších obcí. Tím chci říci, že riziko může být větší ve vzdušné prostoru. Na výběr byly Libavá a Brdy, nakonec to jsou Brdy. Zvrátit to mohou pouze poslanci.“
Petra: „1/ Pokud je radar opravdu tak nebezpečný - proč máme jako ČR zapotřebí do toho jít? 2/ Vždyť pokud bude radar opravdu tak účinný, bude mít jistě negativní vliv na lidské zdraví ... Myslím, že by politici měli zvážit veškerá rizika .... 3/ Dále bude cílem potencilonálního útoku .... podporuji myšlenku, že by měl být v neobydlené oblasti a ne cca 16 km od zástavby ...“
Ing. Milan Hlobil: „Souhlasím s Vámi.“
Marek: „Dobry den. Radar odsuzuji, je to jen dalsi zbrojeni. Chtel bych se zeptat na moznost ruseni ostatnich radio zarizeni v pasmech 5Ghz a 10Ghz prece jen jako ISP vim co udela zarizeni s vetsim vykonem za paseku. O limitech pro vysilaci pasma v 5Ghz a 10Ghz ani nemluve. dekuji za odpoved“
Ing. Milan Hlobil: „Rušení je reálné. Oficiálně se uvádí - do 5km rušení TV a do 10km rušení radiových prostředků. Rušení se ale může díky odrazů energie projevovat i dále.“
Tomečka Marek: „Využiji toho chatu, abych zavspomínal na našho kámoše Ivana Javoru, vzpomenu si na něj vždy, když nastupuji do vlaku. A držím palce v té válce , co teď vedete. tomecka.marek@seznam.cz“
Ing. Milan Hlobil: „Děkuji a zdravím Vás. Na Ivana také vzpomínám.“
Jaroslav Dolenský: „Dobrý den pane Ing. Hlobile, V pořadu PORT o radaru 17. září jste se zmínil o tom, že radar s tak vysokým výkonem by se posunul do kategorie impulsních zbraní. Kdyby tomu tak bylo, pak by radar skutečně žádné antirakety nepotřeboval a elektroniku v raketách, ale třeba i v letadlech a jiných zbraních by byl schopen zničit na dálku elektronicky - impulsem. Už se o tom zmiňoval pan Kaucký na www.atmonline.cz v souvislosti s tím, když vláda letos na jaře tvrdila, že radar v Brdech žádné antirakety v Polsku nepotřebuje. Co si o tom myslíte, je to reálné, nebo se jedná jen o propagandu. Dobře zpracovaný a hlavně i když technický, přesto srozumitelný pořad. Děkuji a přeji Vám hezký den.“
Ing. Milan Hlobil: „Ono to tak jednoduché není. Dá se předpokládat, že na velkých dálkách budou cíle odolné vůči elmgn. impulsu. Bylo by třeba znát parametry radaru.“
FYDO: „Dobry den. Je mi jasne, ze verejnost o "radaru" nemuze vedet vse, protoze je to proste pro armádu nezadouci, ale v tomto pripade jsem od jednoho fundovaneho cloveka slysel nazor, ze tenoto "radar" je vlastne (mimo fci radaru) zbran, zalozena na patentech Nikoly Tesly? viz uryvek z Teslovy autobiografie: Pro vyvinutí elektromotorické síly takové velikosti stačí terminál o průměru méně než 90 stop, zatímco pro proud v anténě od 2.000 do 4.000 ampér - při obvyklých frekvencích - nemusí být průměr této antény větší než 30 stop. V omezenějším významu tento bezdrátový vysílač je jedním z těch zařízení, v nichž vysílání Hertzových vln je ve zcela zanedbatelném množství v porovnání s celkovou energií. Za této podmínky je tlumící faktor extrémně malý a ve zvýšené kapacitě je uložen enormně velký náboj. Takový obvod může potom být vybuzen impulsy jakéhokoli druhu, dokonce o nízké frekvenci a bude dávat sinusové a spojité oscilace jako alternátor. Vezmeme-li v úvahu nejužší význam termínu, je to rezonanční transformátor, vlastnící tyto kvality, který je dimenzován, aby byl vhodný pro zeměkouli a její elektrické konstanty a vlastnosti, v důsledku čehož se konstrukce při bezdrátovém přenosu energie stává vysoce účinnou a efektivní. Vzdálenost je potom ABSOLUTNĚ ELIMINOVÁNA, PROTOŽE NEDOCHÁZÍ K ZESLABOVÁNÍ INTENZITY přenášených impulsů. Je dokonce možné je se vzdáleností od vysílače zvětšovat podle exaktního matematického zákona. Tento vynález byl jedním z řady vynálezů, zahrnutých do mého "Světového systému" bezdrátového přenosu, do jehož komercionalizace jsem se pustil po svém návratu do New Yorku v roce 1900.)“
Ing. Milan Hlobil: „Upřesnění: Úzký paprsek výkonného mikrovlnného záření může např. vyřadit elektroniku na palubě satelitu nebo letounu.“
Tereza Nohavicová: „Dobrý den, nesleduji podrobně průběh schvalování umístění radaru na území ČR a proto se možná naivně zeptám: Je již jisté, že se v Brdech bude radar nacházet? Předem děkuji za odpověď.“
Ing. Milan Hlobil: „Rozhodnutí je na poslancích a senátorech.“
Věra: „Dobrý den, vypracoval jste vy nebo jiný kolega odborný posudek pro vládu, než podepsali smlouvu o umístění radaru v Brdech?“
Ing. Milan Hlobil: „Pro vládu jsem žádnou studii nevypracoval, ani o to nebyl zájem. Společnou studii jsem s kolegy předal do poslanecké sněmovny p.Zaorálkovi.“
Jarda K.: „Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat proč povolili stavbu radaru,když je to takové riziko. Ještě by mě zajímalo jaký je váš nazor na tento radar“
Ing. Milan Hlobil: „Názor na radar mám podobný jako bývalý poradce prezidenta Clintona p.Coyle, který prohlásil, že radar nesplňuje deklarované funkce, pohlcuje finance a navíc j e rizikový, vyvolává mezinárodní napětí.“
tomas: „Slyšel jsem, že pokud se člověk vystaví silnému elektromagnetickému poli vhodné vlnové délky s vysokým výkonem, odp. např. frekvenci mikrovlné trouby, tak za určitou dobu oslepne, a poté to rozloží tělní tekutiny. Je možné, že pomocí vhodných odrazů vln radaru může dojít k tak vysoké koncetraci energie, že by to způsobylo tak závažná poranění?“
Ing. Milan Hlobil: „Mikrovlnné záření ohrožuje především centrální nervovou soustavu a oči. Riziková je z hlediska odrazů především oblast Fresnelovy zóny, které může sahat do deítek km (cca 40 km).“
Petr: „Dobrý den, myslíte si, že dnes zveřejněné postřehy opravdu probudí zvědavost odpovědných osob? Kontaktoval Vás již někdo z ministerstva obrany anebo vládní činitel? A druhá otázka: pokud jsou Vaše závěry správné, nezdá se mi, že by Američané vyrukovali s parametry přístroje, které shodí přední český odborník a de facto kdokoliv, kdo je obeznámen s radary. Děkuji za odpověď.“
Ing. Milan Hlobil: „Vláda nepovažuje oponentní názory za relevantní, to je základní problém. Američané vyrukovali původně se špičkovým výkonem 4,5MW, když začali odborníci oponovat, tak najednou min. obrany uvedlo špičkový výkon pouze 170kW. Myslím, že to je dostatečně vypovídající.“
Tomečka Marek: „Nevím, jestli si na mne pamatujete ze Slatiny z ITS. Nejsem lokártorčík, takže Vaše výpočty nedovedu posoudit a ani nemusím. Americký radar na našem nechci a neznám nikoho, kdo by ho chtěl. Myslím, že jde pouze o svéru vlivu. Jinak přeju hodně úspěchů ve Vaší práci“
Ing. Milan Hlobil: „Zdraví Vás a přeju hodně zdraví.“
Soňa Hromátková: „Zdravím část pana Brdského. Jsem ráda, že jste se konečně objevil na obrazovce. Není ale pozdě??“
Ing. Milan Hlobil: „Pozdě není, ještě je to na poslancích a senátorech.“
amy: „Myslite ze uz je stejne rozhodnuto, ze rada v Brdech stat bude, nebo je jeste moznost, ze by tomu tak nebylo, prijde mi to opravdu riskantni rozhodnuti, zrovna brdske lesy by mely byt rezervaci“
Ing. Milan Hlobil: „Ještě se musí vyjádřit poslanecká sněmovna, oni mají velkou odpovědnost.“
Pavel: „Jak pravděpodobné podle vás je, že radar v Brdech bude používat výkonnější vysílací moduly, než jsou ty současné o výkonu 10W? Dokážete si typnout pravděpodobný výkon nových osazených zářičů? Díky za odpověď.“
Ing. Milan Hlobil: „Firma Raytheon má cíl dosáhnout výkon 550 W. (viz Microwave Journal 1/2008).“
Jarda: „Dobrý podvečer pane inženýre. Je vám známo, jaký názor na radar, který má stát u nás v Brdech, mají odborníci v zahraničí? Zabývá se jím někdo hlouběji kromě Čechů a Američanů?“
Ing. Milan Hlobil: „Toto je otázka vhodná pro p.Neorala starostu Trokavce, ten o tom ví více. (podle jeho slov ano)“
tester: „test“
Ing. Milan Hlobil: „ano“
Řehoř: „Jaké cíle byly ostřelovány v Iráku, v Gruzii a v Osetii jako první, nebo mezi prvními ? Nebyly to náhodou právě radary ????“
Ing. Milan Hlobil: „Podle vojenské taktiky jsou radary skutečně první na seznamu cílů.“
Řehoř: „Jaké cíle byly ostřelovány v Iráku, v Gruzii a v Osetii jako první, nebo mezi prvními ? Nebyly to náhodou právě radary ????“
Ing. Milan Hlobil: „Podle vojenské taktiky jsou radary na prvních místech v seznamu cílů.“
Lubos: „Radaru jenom tak nezabranite, pan Topolanek byl schopen podvest vlastni dite a manzelku, takze od nej nic dobryho cekat nemuzeme. Je to hlavne velky byznys a ten rozhoduje co bude a co nebude. Slusni lide jsou jenom kusy, ktere muzou nahradit jine kusy z Azie.“
Ing. Milan Hlobil: „Na tom něco je, pořád ale doufám, že slušnost může zvítězit.“
Leoš: „Dobrý den, p. Hlobil nahlas a otevřeně řekl, jak je radar "bezpečný" ! Elektomagnetické vlny se mohou šířit po odrazu naprosto nepplánovaně a nelze tedy zaručit bezpečnost radaru vzhledem k předpokládanému dosahu-tím pádem i výkonu. Děkuji za bezvadnou reportáž.“
Ing. Milan Hlobil: „Děkuji za podporu.“
ONDRA LIBEREC: „poslal byste mi foto s podpisem prosíím na e mail ondrasw@seznam.cz“
Ing. Milan Hlobil: „Pokusím se.“
Jennifer: „Dobré odpoledne, při jaké politické straně jste?“
Ing. Milan Hlobil: „Toto není otázka politická, je to otázka zdravého lidského rozumu.“
Roman: „Nevím proč, pane plukovníku, ale chat se nezobrazuje. Jinak Vám držím palce“
Ing. Milan Hlobil: „Děkuji, už jsem to napravil.“