Chat

Mgr. Petr Myška
Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Bývalý pracovník Akademie věd České republiky a korespondent rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org.
Záznam chatu ze středy 11. června 2008
bája z valtrovic(u znojma): „líbí se vám vaše práce??“
Mgr. Petr Myška: „Dobre dopoledne z Mexika vsem divakum Portu. Moje prace se mi samozrejme libi. O prirodu se zajimam od utleho detstvi a tezko si dovedu predstavit, ze bych bez prace v prirode mohl vubec existovat.“
Pavel: „Dobrý den pane Myška. Chtěl jsem se zeptat, kolik zvířat vlastně v mexiku žije? Ví to někdo? Mohou se tam najít nějaká překvapení? a jestli jsou tam kouty, kam ještě člověk nevkročil, jako třeba v Amazonii. Díky“
Mgr. Petr Myška: „Dobry den Pavle. Celkovy pocet druhu v Mexiku je samozrejme nezname cislo. Tak tomu je ale i v pripade mnoha (patrne vsech) dalsich zemi na nasi planete. Nase znalost prirody je v mnoha ohledech stale jeste velmi mala. Co se ale vi zcela urcite je, ze Mexiko ma neuveritelne mnozstvi druhu rostlin a zvirat. Velmi casto jsou take objevovany druhy nove a o prekvapeni tedy neni nouze. To je prave na praci v teto zemi tak fascinujici. Ja jako Evropan a svym zpusobem stale jeste novacek se tady obcas nestacim divit. Kouty, kam jeste nikdy nevkrocil clovek tady jiste jeste jsou, i kdyz ne v takove mire jako ve zminene Amazonii. Mexiko je prece jenom husteji obydlena zeme.“
J. Měřinský: „Dobrý podvečer. Pane Myško, skoro denně se nám dostávají informace o vyhynulém druhu, rodu atp., ať vinou civilizačního rozpínání, nebo evolucí. Je to možná smutné, ale v důsledku těch samých, nebo podobných, vlivů, nepřibývají na Zemi nové druhy, poddruhy, mutace, živočichů či rostlin? Jsme opravdu jen chudší? Děkuji J.Měřinský“
Mgr. Petr Myška: „Dobre dopolende z Mexika. Odpoved na vasi otazku je bohuzel ano - dnes jsme stale jen chudsi. Vznik novych druhu je velmi dlouhy proces a ac druhy v minulosti jak vznikaly, tak vymiraly, rychlost s jakou dnes druhy mizi mnohonasobne prevazuje jakoukoliv miru vymirani registrovanou v minulosti.“
Monča: „Dobrý den ,máte svoje internetové str.s fotkami Mexika?děkuji“
Mgr. Petr Myška: „Dobre dopoledne. Stranek mam hned nekolik. Hlavnim projektem jsou stranky www.vivanatura.org, moji sbirkou fotografii se potom muzete projit na strankach www.imanat.com“
Anička: „Jak dlouho vám trvá, než se vám podaří vyfotit třeba krokodýla? Můžete ho fotit i zblízka? Je nějaké zvíře, které se vám ještě nepodařilo vyfotit?“
Mgr. Petr Myška: „V pripade krokodylu je treba mit trochu stesti. Mnozi jsou velmi plasi a je tezke vyfotografovat je z blizka. Neni to ale nemozne, jen je treba se mit na pozoru, protoze krokodyli jsou na prvni pohled celkem letargicka zvirata, ktera se ale mohou pohybovat velmi rychle. Take existuji jiste lokality, kde je krokodyly mozno videt a fotografovat bez nejmensich problemu a to proto ze si na pritomnost lidi uz zvykli. Jedno takove misto je i blizko mojeho bydliste, jmenuje se Manzanilla.“
Vašek: „Dobrý den. Kolik z celkového množství druhů se vám už v Mexiku podařilo zmapovat? Přišel jste na nějaký, který byl až dosud neznámý?“
Mgr. Petr Myška: „Dobre dopoledne z Puerto Vallarta. V moji praci jsem se soustredil predevsim na faunu obratlovcu zapadniho Mexika. Na zmapovani fauny celeho Mexickeho teritoria pracuje mnoho tymu odborniku a tento projekt bude jiste jeste mnoho a mnoho let trvat. Ja sam jsem jeste zadny nepopsany druh nenasel, mnohe mene zname druhy se mi ale podarilo fotografovat a tak prispet do nekolika vyznamnych projektu, kde byla o podobne fotografie nouze.“
Petr K.: „Kdyz fotite zvirata, snazite se o to, aby fotka byla umelecka, nebo spis o to, aby obrazek vystihnul charakteristický rys toho ktereho zvirete?“
Mgr. Petr Myška: „To je zajimava otazka. Samozrejme se vzdy snazim o oboji, ale to velmi casto v jedne fotografii zachytit nelze. Pak ve mne zvitezi biolog nad fotografem a predevsim se snazim vyfotit zvire tak, abych zachytil jiste charakteristicke rysy. Takove fotografie pak nejlepe poslouzi treba prave v takovem pruvodci jakym je prvni vydani knihy Viva Natura. Vetsinou mam pak ale jeste moznost nekolikrat spoust stisknout a zachytit i jine aspekty fotografovaneho zivocicha.“
Mexicana: „Zijí v Mexiku medvědi? Díky“
Mgr. Petr Myška: „V Mexiku zili historicky jak grizliove, tak medvedi cerni - baribalove. Posledni grizly byl ale strelen v roce 1960 a ac neni vylouceno, ze nekolik malo exemplaru obcas navstivi Mexicke teritorium ze Spojenych Statu, grizly se v Mexiku povazuje za vyhynulu druh. Baribal, ac velmi ohrozen se vyskytuje na severu Mexika v nekolika malych populacich a to take zaslouhou nekolika soukromych rancu, ktere medvedum nabizeji ochranu.“
X man: „Dobrý den:) pane Myško, zahlédl jsem v záběrech...mimochodem moc krásných...že na pozadí byly nějaké mayské stavby, snad pyramidy. ...odkud je to točené.? A bylo těžké leguány točit?“
Mgr. Petr Myška: „Mate pravdu, v jednom zaberu je v pozadi videt Mayske ruiny z archeologicke zony Tulum na Yucatanskem poloostrove. V popredi ja pak zaber zaostren na Leguana prouzkovaneho (Ctenosaura similis), ktery je pribuzny Leguanu cernemu (Ctenosaura pectinata) odsud ze zapadniho pobrezi. Obe zvirata, a vlastne cely dnesni prispevek takhle krasne natocil pan Petr Tomaides z Portu pri nedavne navsteve Mexika.“
Jirka: „Dobry den p. Mysko,muzu vam poslat nejake fota z GA USA (hada,mury) rad bych vedel co to je...Jirka H.“
Mgr. Petr Myška: „Dobry den Jirko. Samozrejme muzete. Piste na adresu pmyska@vivanatura.org“
Naďa Smazová, Příbor: „Dobrý den, mám dotaz mimo dnešní téma, ale ráda bych znala odpověď. Jste synem Jana Myšky z Mladé Boleslavi? Jestli ano, jsme příbuzní, moje matka Marta Myšková z Příbora je sestřenicí Vašeho otce. Budu moc ráda, jestli se mi ozvete.“
Mgr. Petr Myška: „Tak to mamku pozdravujte, protoze skutecne jsem synem jejiho bratrance. Zdravim vsechny do Pribora!“
Josef K.: „Dobrý den.Rád bych se zeptal na Váš názor na globální oteplování.Myslíte si, že má na něj člověk velký vliv?“
Mgr. Petr Myška: „Dobre poledne z Mexika. Ackoliv je globalni oteplovani neuveritelne komplexni jev, vliv cloveka na nej je dnes jiz neoddiskutovatelnou realitou. Na jeho vyzkumu dnes pracuji tisice velmi kvalifikovanych odborniku z mnoha oboru a v zavery jejich pozorovani mam plnou dveru.“
Josef K.: „Dobrý den.Zajímalo by mne v jakém stavu jsou v Mexiku biokoridory a zdali probíhají i mezi pobřežím obou oceánů.“
Mgr. Petr Myška: „Dobre poledne z Mexika. Biokoridory jsou dnes v Mexiku velmi diskutovanou ochranarskou agendou, nebot mnohe rozsahle ekosystemy jsou dnes jiz velmi fragmentovany. Mexiko spolupracuje se staty Stredni Ameriky na biokoridoru, ktery zacina v Paname a konci zde v Mexiku. Co se tyce orientace biokoridoru, naprosta vetsina jich bezi severo-jiznim smerem. Ve stredu Mexika jsou totiz velmi vysoke hory (az 5.000 mnm), ktere prakticky rozdeluji stat na dve poloviny. Pro naprostou vetsinu druhu jsou neprekonatelnou prekazkou.“
Iveta Loučná: „V příspěvku se mluvilo o arách. je to druh na pokraji vyhubení? díky“
Mgr. Petr Myška: „Ano, druh ary, ktery jste mohla videt v Portu je silne ohrozen. Jmenuje se Ara vojensky (Ara militaris) a zije pouze na zapadnim pobrezi Mexika. Jeho populace jsou decimovany jak kacenim tropickeho lesa, tak vybiranim hnizd pytlaky. Kolem Puerto Vallarta jsme vsak nasli nekolik zachovalych skupin a snazime se zasadit o jejich ochranu, predevsim pak ve spolupraci s mistnimi komunitami, ktere v tropickem lese ziji.“
Josef K.: „Děkuji za odpovědi.A hezký den do Mexika přeji.“
Mgr. Petr Myška: „Dekuji vsem za jejich zajem a otazky a s pranim dobre noci se loucim z Mexickeho pobrezi Ticheho oceanu. Na shledanou. Petr Myska“