Elektronický průvodce
4. 6. 2008
Stručné seznámení s funkcemi elektronického programového průvodce na příkladech z vysílání.

Televize po celém světě – a také u nás – přechází z analogového na digitální vysílání. To přináší vyšší kvalitu obrazu a mnoho dalších výhod, ať už signál přijímáte z vysílání pozemního, z družice, kabelovou televizí, anebo po internetu.
Digitální vysílání dokáže namísto jediného dosavadního analogového programu přenést v takzvaném multiplexu čtyři až pět programů v digitální podobě. Diváci tak budou mít k výběru mnohem širší programovou nabídku. Ale jak se v té záplavě vyznat? Už nebudete odkázáni na přehledy v novinách a týdenících.
Součástí digitálního vysílání je totiž speciální služba – elektronický programový průvodce, ve zkratce EPG – z anglického Electronic Programme Guide. Na dálkovém ovládání svého digitálního televizoru anebo set-top-boxu, to pokud budete digitální vysílání sledovat na starém analogovém přijímači, najdete speciální tlačítka, označená EPG, Info a podobně. Pomocí nich si elektronického programového průvodce na obrazovku přivoláte. Průvodce nabízí informace o pořadech všech kanálů, které na svém přijímači můžete sledovat.
Pojďte teď s námi stránky programového průvodce narychlo prolistovat. Začínáme na jeho úvodní stránce – chcete-li, v základním menu. Jsou tam především uvedeny všechny dostupné programy jednotlivých televizních stanic. V dalších sloupcích jsou všechny vysílané pořady uspořádány v časové ose. V tomto případě v půlhodinových intervalech. Časová osa přitom může sahat třeba až týden dopředu.
U jednotlivých pořadů zjistíte čas začátku jejich vysílání i celkovou délku. Po navolení si můžete přečíst stručný popis pořadu. Uvedení podrobnějšího popisu, stejně jako mnoho dalších funkcí průvodce, závisí na tom, zda údaje k nim jednotliví provozovatelé – televizní stanice – poskytují. Divák si může zvolit vyhledávání podle typu nebo žánru pořadu. Zjistíte třeba, jestli se pořad vysílá ve formátu stereo nebo ve vícekanálové verzi.
Pokud pořad není vhodný pro děti, je uvedena hranice věkového omezení. Dětská pojistka zároveň zablokuje přijímač proti shlédnutí. Elektronický programový průvodce také umožňuje nahrávat vybrané pořady, a to pomocí funkce „časovač záznamu“. Úspěšné zaznamenání – třeba na disky DVD nebo na hard-disk, který bývá součástí dražších set-top-boxů – však závisí na tom, zda televizor nebo set-top-box umí komunikovat se záznamovým přístrojem. Jinou praktickou funkcí pro ty, kteří toho chtějí stihnout víc najednou, je „připomenutí“ pořadu, který chcete sledovat a který zanedlouho začne. Pak se vám televize včas rovnou přepne na správný program.
Programový průvodce může mít různou obrazovou podobu. Ta závisí na koncepci a grafické úpravě, jakou jednotliví výrobci přijímačů nebo set-top-boxů zvolili.
Autor: Vladimír Kunz