Chat

Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.
Absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. V současnosti je ředitelem Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Zabývá se vývojem metod a algoritmů pro počítačové zpracování a rozpoznávání obrazu. Přednáší a vede doktorandy na FJFI ČVUT a na MFF UK.
Záznam chatu ze středy 28. května 2008
Irča Váňová: „Jak se vám povedlo něco tak úžasného vymyslet? PS: Pěkná reportáž, nezkreslený, na rozsah minimalni zjednodušení.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Diky za uznani:)) Hlavni dik za reportaz vsak patri pani redaktorce Spevakove, ktera si s tim dala velkou praci.“
Radim: „Dobrý den. Pane profesore, až se vaše metody ještě dále zdokonalí, bude možné je využít zpětně třeba při hledání lupičů, kteří vykradli banky, ale jejichž obličeje byly na záznamech kamer příliš nezřetelné?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Podle cerstvych zkusenosti, ktere mame prave s takovymi zaznamy, je to dost problematicke. Kamery v bankach maji totiz velmi maly frame rate, takze je malo snimku na fuzovani, navic lupici byvaji casto maskovani.“
Pavel: „Dost dobry!!! Da se to koupit?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Zatim ne, ale pokud to chcete na vyzkumne (nekomercni) ucely tak vam to zdarma pujcime na vyzkouseni.“
Petr K.: „Bude váš program také komerčně dostupný, nebo je jenom pro vědce?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Podobne jako predchozi odpoved - zatim se neprodava, ale doufam ze jednou ho najdeme treba v mobilech, kamerach, na pracovistich policie, atd. Pro vyzkumne a testovaci ucely ho zapujcujeme zdarma na omezenou dobu.“
Tomáš Kápl: „Hezký den. Opravdu je super resolution český vynález? Proč se tedy na internetu nedají najít nějaké informace v češtině? A proč se o tom, že je to český vynález, nepíše ani na wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Super_resolution)?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Jiste ze superresolution NENI nas vynalez, to snad tam ani nebylo. Nas vynalez je metoda, ktera dnes dela superresolution asi nejlip na svete (podle dostupnych srovnavacich testu a jinych pramenu). Vsechny nase clanky jsou v anglictine. Kdyz si na wiki najdete heslo "image registration" (to je prvni faze pro superresolution), najdete jako hlavni odkaz prave jeden z nasich clanku.“
Jarda: „Pomuze to, co jste vymysleli, napr. pri komunikaci s kosmonauty, kteri poleti na Mars?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „To jste dost vepredu:) Nevim, pri komunikaci asi bude mit prednost rychlost pred kvalitou snimku, ale urcite by se to dalo vyuzit pri vyhodnocovani nafocenych obrazku.“
Květa: „Daji se pomoci fuze spojit vsechny lekarske zobrazovaci metody (rtg, NMR, ...) a vytvorit tak komplexni obrazek cloveka odshora dolu?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Komplexni obraz cloveka ... ten musi zahrnovat i chemicke rozbory telnich tekutin, psychyatricke vysetreni, atd., takze ne. Ale fuzovani NMR, CT, PET, SPECT, apod konkretniho organu se v medicine casto pouziva.“
Laco: „Dobrý deň. Pán profesor je to vynikajúca práca. Gratulujem. Dá sa povedať, že to je prvá podobná práca s takýmto výsledkom?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Dekuji za uznani:) Jestli myslite prvni prace o superesolution vubec, tak to neni. Je to "jen" v soucasnosti nejlepe fungujici metoda na svete (dle dostupnych testu).“
Jiří Poledníček: „Dobrý den, pro mé abstraktní digitální velkoplošné obrazy by takový program znamenal opravdovou revoluci. Chtěl bych ho rozhodně vyzkoušet. Jak vás mohu kontaktovat? (www.holoseum.cz)“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Nechci davat na verejny chat svuj email, ale jiste ho najdete napr. na webu UTIA.“
Michal: „Dobrý den pane profesore.Jak jste se k tomu výzkumu dostal.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Pocitacove zpracovani obrazu jsem delal vlastne uz na diplomce na FJFI pred 20ti lety, moc se mi to libilo a uz jsem u toho zustal. Libi se mi ze tam je matematika doslova videt.“
Dan: „Velmi pekna reportaz! Tohle by vas myslim mohlo zajimat: http://people.csail.mit.edu/alevin/papers/MotInv-s-LevinEtAl-SIGGRAPH08.pdf http://www.cse.cuhk.edu.hk/~leojia/projects/motion_deblurring/deblur_siggraph08.pdf http://research.microsoft.com/~jiansun/papers/ImageDeconv_Siggraph08.pdf“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Diky! Je videt ze se orientujete:) Podivam se.“
Martin: „Dobrý den. Mohli byste udělat webovou stránku v češtině, kde byste napsali více o vaší metodě zpracování obrazu a současné úrovni výzkumu ve světě ?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „V cestine asi ne, ale nase oddeleni ma pripravene nove stranky (snad budou spusteny do prazdnin) kde najdete strucny popis metod, ukazky aplikaci, prezentace v ppt, a radu clanku.“
Andrea M.: „Mám tomu rozumět tak, že pokud mám z foťáku rozmazané fotky, tak vy je umíte doostřit?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Velmi dobre:) Ale tech fotek musi byt nekolik a ten objekt se mezitim nesmi moc hybat. Jde to i s jednou fotkou, ale jinou metodou a s horsim vysledkem.“
Jirka: „Jakého matematického aparátu se při fůzi využívá?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „To co bylo ted v TV vyuziva hlavne numericke metody optimalizace - tedy hledani minima nejake funkce ktera ma hodne promennych.“
honza: „je nejaky optimalni pocet obrazku na vstupu pro optimalni vystup? Diky.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Ne, minimum je 1+ faktor zvetseni (muze byt i necelociselny) na druhou. Proti ocekavani zvysovani poctu obrazku na vstupu pomaha jen kousek nad toto minimum, pak uz moc ne.“
Martin: „Proč nechcete udělat webové stránky v češtině pro českou veřejnost, když jste čeští vědci placení z veřejných zdrojů ČR - tj. z daní českých občanů ?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Vedecke texty v cestine nemaji v tomto oboru smysl, mely by minimalni dopad a je to plytvani casem. Pokud jste myslel nejake propagacni stranky pro ne-odborniky, tam by cestina mohla byt, ale tvorba takovych stranek aby k necemu opravdu byly je casove narocna. Ale je to mozna dobry napad, treba bychom na to mohli najmout nejakeho studenta.“
Jan Nemecek: „Pripojuji se s gratulaci. Zajimalo by me jaka je casova narocnost takoveho zpracovavani. ( pardon jestli to bylo v reportazi zmineno, cetl jsem pouze text na strankach PORTu )“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Cele to bezi v Matlabu, optimalizaci na cas jsme zatim nedelali, ale ukazky ktere jste videl se pocitaly radove nekolik sekund. Zalezi take na poctu iteraci kdy to zastavime.“
Petr: „Dobry den, zajimalo by me s jakym minimalnim poctem fotek se tato meta da uplatnit v rozumne mire a jake jsou vlastne potrebne parametry fotky nebo zaznamu pro uplatneni v praxi.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Jak uz jsem psal, minimum je 1+ faktor zvetseni (muze byt i necelociselny) na druhou. Zvysovani poctu obrazku na vstupu pomaha jen kousek nad toto minimum, pak uz moc ne. Zasadni predpoklady jsou dva: plocha scena (tedy ne moc 3D) a na ni staticke objekty. Pohyb muze byt, ale stejny v cele scene.“
Lukas: „Dobrý večer. Mohl byste mi prozradit jakou optimalizační funkci pro minimalizaci kriterialni funkce v programu Matlab pouzivate? Dekuji za odpoved“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Muzete pouzit treba fmincon z Optimization Tbx, ale podstatna je jina vec: kriterialni funkce muze mit hodne falesnych lokalnich minim, to musite dobre osetrit.“
Martin: „Ano, měl jsem na mysli propagační stránky pro širokou veřejnost, které by popularizovaly vědu a ukazovaly úspěchy českých vědců. Pokud se má zvýšit zájem mladých a veřejnosti o vědu je potřeba dělat pořádnou propagaci a veřejnost vzdělávat. Prezentace v TV je fajn, ale to nestačí. V TV je na to příliš málo prostoru, ale webové stránky jsou dobrou a levnou cestou. Pokud do toho zapojíte studenty, tím líp. Vychováte si vlastní dorost a povědomí se o vás ještě zvýší. Přeji Vám hodně dalších úspěchů a jako vášnivý fotograf se těším na Váš software. P.S. Kdyby jste na vašich stránkách dali možnost stažení zkušební verze, bylo by to super.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Vite, za ta leta jsem uz delal par akci pro "odbornou verejnost". Jejich dopad je minimalni a jejich priprava stoji spoustu casu, ktery pak chybi jinde. Motivovani a vychova studentu probiha predevsim na prednaskach - ty sice taky stoji spoustu casu, ale aspon k necemu jsou. Zkusebni verze neni na webu umyslne, ale zajemcum z non-profit sfery ji zasilame zdarma mailem. Tedy klidne i Vam:)“
Lucie: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli tato metoda se i dá uplatnití v lékařství. Díky za odpověď.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Pro medicinu jsou typicke fuze z ruznych modalit, na to tahle metoda neni urcena. Nevim o klinickem vysetreni kde by byla superresolution potreba. Ale pokud do mediciny pocitate i mikroskopicka vysetreni, pak ano.“
Martin: „Zabývali jste se i problematikou odstranění šumu v obraze ? Dokáže to váš software uspokojivě odstranit ?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Jiste, bez toho by to bylo nepouzitelne. Kriterialni funkce obsahuje cleny ktere zajisti potlaceni sumu ve vysledku. Pokud ovsem mate v obrazcich jen sum a zadne jine poskozeni/rozmazani, staci mnohem jednodussi metody, napr. casove prumerovani.“
Martin: „Jaká metoda, případně jaký software je nejlepší pro zaostření rozmazané fotky, pokud máte pouze jeden snímek ?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Zadny - nic nefunguje univerzalne a uspokojive. Pokud opravdu nemate zadne info o typu rozmazani, je snaha ho nejprve ze snimku odhadnout, a pak pouzit nekterou ze specializovanych metod. Pro rozmazani chvenim ruky se za velmi dobrou povazuje napr. metoda Fergus, SIGGRAPH (snadno najdete na Googlu).“
Alena: „Dobrý den. Co si jako absolvent ČVUT myslíte o radaru na území ČR? Děkuji“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Ja neznam jeho technicke parametry a ani nevim, co doopravdy za to americane nabizeji, takze kvalifikovane to posoudit neumim. Ale v referendu bych hlasoval pro - americane se taky neptali jestli vylodeni v Normandii nebude mit pro vojaky nejake nasledky.“
Jana: „Jaký foťák je nejlepší myslím značka.“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Zalezi nejlepsi na co. Pokud myslite na pocitacove "kouzleni" s fotkami, tak hlavne at umi ukladat krome JPEGu taky nekomprimovane snimky.“
Martin: „Co použít v případě, že rozmazání není způsobeno pohybem ruky, ale špatným zaostřením objektivu ? Lze i takovou fotku opravit i když je k dispozici pouze jeden snímek ?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Pokud opravdu VITE ze je to spatne zaostreni, tak teoreticky ano, ale v praxi ty metody vetsinou nefunguji kvuli sumu. Je to obtiznejsi uloha nez pri tresu ruky.“
Petr: „Slyšel jste někdy o Psychowolkmenech??“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Trochu. Myslim ze to je podobny podvod jako pripravky na hubnuti, zazracne hrnce atd. Ale osobni zkusenost nemam.“
Antonín: „Na jaké střední jste studoval?“
Prof. Ing. Jan Flusser, DrSc.: „Gymnasium Arabska, Praha 6, 1976-80“