Chat

biolog

Mgr. Petr Myška

Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, od roku 2002 působí ve městě Puerto Vallarta na mexickém tichomořském pobřeží. Bývalý pracovník Akademie věd České republiky a korespondent rádia BBC, v současné době se věnuje především popisu rozmanité mexické přírody. Je zakladatelem a majitelem nakladatelství Viva Natura a internetové encyklopedie www.vivanatura.org. Více v reportáži Kde přezimuje keporkak?

Záznam chatu ze středy 21. května 2008

Karel Vesleý: „Dobrý den,nestihl jsem váš příspěvek,požádal bych vás o specifikaci lokality a termínu pozorování keporkaků, dále o posouzení možnosti freedivingu s touto nádherou podobně jako je to možné na Azorech. děkuji“

Mgr. Petr Myška: „Prijemne dopoledne ze slunecneho Mexika. Prispevek Portu byl porizen v zatoce Banderas u mesta Puerto Vallarta na zapadnim pobrezi Mexika. Keporkaci se zde vyskytuji kazdorocne behem zimnich mesicu. Zacinaji se objevovat nekdy kolem poloviny listopadu a posledni se zde vyskytuji nekdy koncem dubna. Co se potapeni tyce, to zde bohuzel neni mozne z nekolika duvodu. Tim hlavnim je fakt, ze pozorovani keporkaku (a i mnoha dalsich druhu velryb) je v Mexiku regulovano zakonem, ktery stanovuje prisna pravidla a vzdalenosti, ktere se behem teto aktivity musi dodrzovat. Na provozovani techto aktivit je take potreba zvlastniho povoleni. Potapet, nebo plavat s velrybami je potom vyslovne zakazano. Druhym aspektem je fakt, ze mistni vody jsou behem zimy relativne zakalene a je pravdepodobne, ze by clovek pod vodou velryby ani moc dobre nevidel. Priblizit se k velrybe na vzdalenost mensi nez 30 m pak jiz dokonce vyzaduje napr. povoleni k vedecke cinnosti.“

Katka: „Chtěla bych v budoucnu studovat a pomáhat kytovcům jaký obor bych asi měla studovat?“

Mgr. Petr Myška: „V zemich ktere maji to stesti, ze maji more, je velmi oblibenym oborem morska biologie. Pokud byste chtela studovat doma v Cechach, pak by pro Vas asi bylo nejlepsi studovat zoologii obratlovcu na Prirodovedecke fakulte. Pravdou ale zustava, ze osobne znam mnoho vybornych lidi, kteri velryby leta studuji a chrani a pritom biologii na univerzite nikdy nestudovali. Studium na univerzite, at uz v Cechach, nebo v zahranici bych Vam ale jiste doporucil. Ja sam jsem ve skole stravil znacnou cast meho zivota a v zadnem pripade toho nelituji.“

Bára: „Jak jste se dostal k tak zajímavé práci v Mexiku?“

Mgr. Petr Myška: „Mexiko jsem nekolikrat navstivil jiz behem mojich studii na Karlove Univerzite. Po ukonceni magisterskeho studia jsem se do Mexika znovu vydal s nadeji, ze zde jako biolog zajimavou praci najdu. Cesta nebyla vzdy primocara, ale podarilo se mi seznamit se s mnoha zajimavymi lidmi a projekty a zapojit se do jejich reseni.“

Marie Šálová: „Kdyz jste studoval Karlovu universitu, pomyslel jste si nekdy, ze budete mit moznost pozorovat velryby, krokodyly, delfiny atd v Mexiku ? Co pro Vas tato prace znamena ?“

Mgr. Petr Myška: „Jiz od velmi utleho veku me lakaly daleke zeme Latinske Ameriky. Behem studiji jsem potom stravil mnoho mesicu na tomto kontinente a mel jsem moznost zvirata, ktera zminujete lepe poznat. To bylo take jiste hlavnim duvodem toho, ze jsem rodne Cechy opustil. Tato prace a moje rodina jsou dusi meho zivota.“

Petr Klokočný: „Petře co jste studoval tady v čechách? A jaké výzkumy jste tady podnikal. díky“

Mgr. Petr Myška: „V Cechach jsem nejprve studoval Ochranu Zivotniho Prostredi v Brne na Masarykove Universite. Posleze jsem v tomto oboru pokracoval v Praze na Ustave Pro Zivotni Prostredi, a zaroven jsem studoval na katedre Zoologie, Prirodovedecke fakulty UK obor Ekologie/ Etologie. V Cechach jsem se behem mojich studii venoval predevsim hmyzu pod vedenim skveleho vedce a ucitele prof. Jana Zdarka.“

Markéta: „Skvělá reportáž z expedice! Co chystáte dále ? A přizvete diváky Portu k dalším pozorováním co nejaktivněji ? Díky a zdravím Vás i keporkaky.“

Mgr. Petr Myška: „Dekuji, jsem rad, ze se Vam reportaz libila. Dalsi kapitolky z Mexika se jiz v Portu pripravuji a verim, ze i ty se Vam a ostatnim divakum budou libit. Samozrejme cilem je a bude divakum krasnou mexickou prirodu co nejvice priblizit a podivat se "pod ruce" lidem, kteri zde se zajimavymi zviraty pracuji.“

Zdenek L.: „Příroda ve střední Americe musí asi být dost odlišná od té naší. Co vás tam nejvíc překvapilo?“

Mgr. Petr Myška: „Co Vas zde nejvice prekvapi je neuveritelna rozmanitost ekosystemu a potazmo rostlin a zvirat. Napriklad v pripade mojeho bydliste (Puerto Vallarta) je mozne behem 40 minutove jizdy autem navsitiv more, jeho plaze, opadavy tropicky les, poloopadavy tropicky les, dubove lesy a borove lesy. Kazdy z techto ekosystemu ma pak svoje charakteristicke rostiny a zivocichy. To je skutecne unikatni.“

Janka: „Moc mě zaujalo, že velryby mají "mléčné pumpy". Kolik takových struků kerporkak má?“

Mgr. Petr Myška: „Samice keporkaka ma dva struky. Jeden na kazde strane genitalii.“

Dan E.: „Dobrý den, ve vašem medailonku se píše, že jste bývalý zaměstnanec AV ČR a rádia BBC. Pro koho tedy pracujete nyní nebo si výzkum financujete z vlastních zdrojů? A proč jste si vybral právě mexiko pro svůj výzkum? Co plánujete do budoucnosti. V neposlední řadě bych Vám rád poděkoval za dnešní reportáž v pořadu České televize. Byla velice zajímavá a poučná. Děkuji. Dan E.“

Mgr. Petr Myška: „Dekuji, jsem rad, ze se Vam porad libil. Mexiko me zaujalo jiz zminenou rozmanitosti prostredi, rostlin a zvirat. Tato zeme patri mezi 12 biologicky nejrozmanitejsich statu na svete a v mnoha ohledech hraje i mezi nimi primat. Napriklad ma nejvice druhu plazu, kaktusu, je druha v poctu savcu...atd. Mexicka priroda napriklad v porovnani s prirodou Evropskou skryva take ale stale jeste mnoho vice tajemstvi - o praci neni nouze. Nektere projekty, kterych se zucastnuji jsou financovany z casti vladou, jine potom z privatnich sponzorskych daru, dalsi z vlastnich zdroju. Pristupy je nutne kombinovat.“

Jirka: „Dobrý den, myslíte, že velryby mají hudební sluch?“

Mgr. Petr Myška: „To je velmi hezka a zajimava otazka. Museli bychom ale asi nejdrive hudebni sluch nejak definovat. Nevim co si pod timto vyrazem predstavujete prave Vy, ale uvazme, ze samci keporkaku jsou schopni komponovani velmi dlouhych a komplexnich melodii za pouziti komplexnich zvukovych vzorcu a navic dokazi takovouto "pisen" odposlouchat od ostatnich samcu a pote sami bezvadne "prednest". Ja bych jim hudebni sluch neupiral - myslim, ze ho maji:)!“

Vladimír: „Dobrý den do Mexika, mají biologové odhad, kolik keporkaků je dnes na světě? Hrozí jim vyhubení lovem anebo jsou lovem ohroženy jiné druhy velryb? A studuje se někde inteligence velryb podobně, jako je v případě u delfínů? Díky za odpověď. Vláďa“

Mgr. Petr Myška: „Celosvetova populace keporkaku se dnes odhaduje na 60 - 70 tisic velryb. Diky zakazu (lepe receno omezeni) lovu velryb se populace v poslednich desetiletich zacinaji opet stabilizovat. Ac je tento fakt zcela jiste pozitivni, bitva neni jeste zdaleka vyhrana. Mnoho druhu morskych savcu stale jeste bojuje o preziti. Hrozbou neni jenom jejich primy lov, ale take predevsim devastace jejich potravnich zdroju a znecisteni oceanskych vod. Studovat inteligenci keporkaka je obtizne jiz vzhledem k jeho velikosti. Drzet tato zvirata v zajeti je (nastesti) nemozne a prace s temito tvory v divoke prirode je slozita. Jisty nahled nam ale mohou poskytnou prave jejich pisne. Faktem ale zustava, ze o techto jedinecnych tvorech vime jen velmi malo.“

Petr: „Dobry den, spise nez dotaz kratke konstatovani: Sleduji PORT velmi casto a musim rict, ze dnesni dil byl pro me jeden z nejzajimavejsich. Je videt, ze nasi vedci si nezadaji s temi zahranicnimi i "v terenu". Panu Mgr. Myskovi blahopreji k tomu, co dela, a tise zavidim... ;) A na zaver prece jen dotaz: Chystate nejake dalsi dily, ktere by se venovaly vedeckym expedicim, na nichz se ucastni cesti vedci? Dekuji“

Mgr. Petr Myška: „Tesi me, ze se Vam dnesni prispevek libil. Velky kredit si zaslouzi stab Portu, ktery na jeho priprave pracoval. Souhlasim s Vami, verim, ze by nasi verejnost jiste zajimalo jak se pracuje vedcum v zahranici a doufam, ze do dalekych koncin sveta stab opet vyjede a divakum mnoho zajimaveho nabidne. Do Mexika se divaci jeste urcite podivaji - dalsi prispevky odsud ze zatoky Banderas se uz v Portu zpracovavaji. Bude jeste i zminka o velrybach, ale navstivime i jina zajimava zvirata.“

Petr: „Petře jak je dnes v Mexiku? Svítí sluníčko? A mexická kuchyně? Zvykl jste si? nechybí vám knedlíky:)“

Mgr. Petr Myška: „Mate pravdu, proc tomuto Chatu trochu neodlehcit! V Mexiku sviti slunicko temer neustale. Tady v Puerto Vallarta je kolem 300 slunecnych dni v roce. Mexicka kuchyne je uzasna, ale abyste ji mohl spravne ocenit, musite si na to "taco" prijet sem. Knedliky mi nechybi, dobre pivo ano - to se v Mexiku jeste nenaucili.“

Boleslav Mlady: „Jaky je vas nazor na sebevrazedne najezdy kytovcu na plaze a melciny?“

Mgr. Petr Myška: „Na jednotnem nazoru na tuto problematiku se neshodnou ani nejvetsi svetove kapacity v oboru. Je pravdepodobne, ze duvodu existuje mnoho, od dezorientace po zraneni, chorobu a stari. I tady v Puerto Vallarta jsme byli svedky takovych udalosti, i kdyz ne v masove skale. V naproste vetsine pripadu ale slo o zvirata, ktera byla zranena, nebo nemocna. Kytovci jsou savci jako lide a pokud se napriklad kvuli zraneni nedokazi udrzet na hladine, vyhledavaji melke vody v blizkosti plaze, aby se neutopili.“

Portýr: „chci se zeptat zda je v banderas bay vidět také jiné kytovce?“

Mgr. Petr Myška: „Ano. Tady v zatoce Banderas bylo zaregistrovano clekem 14 druhu morskych savcu. Nektere druhy zde ziji celorocne, jako napriklad Delfin skakavy (Tursiops truncatus) nebo Delfin skvrnity (Stenella attenuata), jine druhy navstevuji zatoku jenom po cast roku, napriklad keporkak a dalsi druhy se objevuji nepravidelne, napriklad kosatky.“

Barbara H.: „Port je moderní pořad a měl by častěji spolupracovat s českými nebo zahraničními expedicemi. Zpěv i zápasy kekorků a vyprávění členů vědecké výpravy bylo moc zajímavé. B.“

Mgr. Petr Myška: „Souhlasim s Vami. Cesti divaci by jiste ocenili nahlednout do prace vedcu v jinych koutech planety. Port je skvele "okno" do takoveho sveta!“

Milan Kromach, Praha: „Zdravím, moc hezká reportáž, nepřipravujete do portu ještě něco o Mexiku? Před rokem jsem byl také na západním pobřeží ale dole u Acapulca. Krása. díky“

Mgr. Petr Myška: „Mexiko je krasna zeme a v Portu se jeste objevi. Bude pokracovani o keporkacich jako objektu studia, ale take o velrybach jako turisticke atrakci a o tom k jakym strastem to muze vest. Na porad prijdou ale i dalsi zajimava zvirata.“