Chat

systémový inženýr

Ing. Karel Moulík, CSc.

Po ukončení studia na ČVUT v Praze nastoupil do Výzkumného ústavu rozhlasu a televize, kde byl členem týmu, který vyvíjel odbavovací pracoviště a střihové systémy pro tehdejší Československou televizi. V roce 1995 přešel do České televize, kde pracuje jako systémový inženýr. V současné době se podílí na zajištění vysílání dodatkových služeb: automatické generování teletextových stránek, zavedení a provoz elektronického programového průvodce (EPG), příprava interaktivních služeb na platformě MHP. V oblasti zajištění vysílání České televize se stará o smluvní vztahy s telekomunikačními operátory zajišťujícími především pozemní analogové i digitální vysílání a řeší s tím spojené podněty měst, obcí a diváků. V těchto záležitostech se podílí na komunikaci s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a Českým telekomunikačním úřadem. Je členem Rady programu Digitalizace ČT.

Záznam chatu ze středy 30. dubna 2008

vraťa: „Proč digitalní vysílání je na východu moravy až poslední - oblast Zlínska“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Přeji pěkné pozdní odpoledne všem, kteří dali četu o digitální televizi přednost před přípravou na pálení čarodějnic. Zavádění digitálního vysílání ze západu na východ má několik důvodů: 1. Byla zvolena metoda postupného rozlivu digitálního vysílání z vhodného místa tak, aby se už v období přechodu vzájemně dokrývaly zejména hraniční části pokrývaných oblastí signály ze sousedních velkých vysílačů a bylo už nyní možné zajistit definitivní dokrytí druhotnou sítí. 2. Největší rušení našeho analogového zahraničním digitálním vysíláním je na západě republiky. 3. Domníváme se že tento postup minimalizuje nepříjemné dopady přechodu na diváky.“

Martin Gembec: „Jaký je váš názor na možnost brzkého zavedení formátu MPEG4 místo současného MPEG2? Není na místě obava z přidání dalších stanic do multiplexu, čímž by se nemohla zvýšit kvalita obrazu současných stanic, když už dnes ta kvalita moc vysoká není?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Domnívám se, že pro použití komprese obrazu MPEG4 není ještě vhodná doba, např. z těchto důvodů: 1. Nejde ještě o zavedenou technologii. 2. Je proto malý sortiment přijímačů, které jsou zatím drahé. 3. Použití efektivnější komprese obrazu, např. MPEG4, bude mít své opodstatnění v souvislosti s přechodem od standardního k vysokému rozlišení obrazu a přechodem od systému DVB-T k DVB-T2. Podrobněji viz http://www.ceskatelevize.cz/ct/technika/kapitola29.htm.“

Bembela: „Zdravím PORT.Chtěl bych se zeptat : 1.Páteřní síť vysílačů je definována jen těmi několika?(mám na mysli např. JV moravu jenom Mikulov,se Stražovicemi se nepočítá) 2. Přidělení kanálů pro DVB-T na JV moravě je zvláštní (zřejmě bude docházet k rušení sousedních Slovennských analogových stanic STV2 a Markíza-odstup pouze jeden kanál)“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Ad. 1. Při plánování dig. vysílání jde především o vysílací kanál určený pro určitou oblast (alotment) s rozlohou přibližně jednoho kraje. Tento kanál byl zatím přidělen nevýhodnějšímu stanovišti oblasti a v důsledku možnosti vytvářet jednofrekvenční sítě je možné jej použít i pro více vysílacích stanovišť v oblasti. K Stražovicím se vyjádřit neumím, v seznamu vysílačů na http://www.ctu.cz/main.php?druh=TV&pageid=77&f_tv=0&submit=hledej jsem jej nenašel.Ad. 2. Digitálně lze bez rušení vysílat i na sousedních kanálech.“

Milada: „Dobrý podvečer, kdy si budu moci pustit televizi ve svém mobilu?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Pokud na něm budete chtít přijímat DVB-T, musíte si koupit takový, který DVB-T podporuje. V případě DVB-H si musíte až ČTÚ vypíše výběrové řízení na síť DVB-H a vybere jejího operátora a ten začne vysílat.“

Vladimír: „V jakém stádiu je dnes příprava na spuštění multiplexu České televize?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Budování vysílací sítě pro multiplex se všemi čtyřmi kanály České televize (ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 SPORT) a sedmi stanicemi Českého rozhlasu je připraveno již od závěru roku 2007, kdy základní principy české digitalizace vyřešila 1. listopadu 2007 přijatá „diginovela“, tedy zákon č. 304/2007 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s dokončením přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání. Česká televize, leader přechodu na digitální vysílání v Česku, nyní realizuje první krok nezbytný pro budování MPX 1 – veřejnou obchodní soutěž na poskytovatele služeb spojených s výstavbou a provozem multiplexu veřejné služby. Nabídky jsou očekávány v sídle společnosti Gordion, s. r. o. do 15. května 2008. Vyhodnocení veřejné obchodní soutěže proběhne začátkem června. Harmonogram výstavby MPX 1 a souvisejícího, nezbytného ukončování analogového pozemního vysílání ČT2 v jednotlivých lokalitách určuje TPP.“

Jarda: „Včera jsem ve zpravodajství slyšel informací, že se u nás má přejít na digitál definitivně v listopadu 2011. Myslíte, že se ten termín podaří dodrždet?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „To záleží na tom, jak dobře to půjde.“

Jiří Tomášek: „Dobrý den, pane inženýre, myslíte, že se opravdu podaří přejít na digitální vysílání v roce 2011?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Pokud jde o veřejnoprávní multiplex, mělo by se to stihnout.“

Petr K.: „Kdy bude Česká televize vysílat v HD? Děkuji za odpověď.“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Náš strategický záměr vychází z koncepce, kdy především v příštím roce zvyšujeme primární výrobu HD pro archiv s tím, abychom od ZOH 2010 ve Vancouveru mohli HDTV začít vysílat v nějaké zajímavé ploše (prime time). Co a jak začneme šířit dřív, je zatím ve stádiu úvah, určitě během obzvlášť druhé poloviny roku 2009 by se měly na satelitu, nebo i další distribuci některé věci v HD objevit.“

Oldřiška Holá: „Dobrý den, kolik digitálních kanálů plánuje Česká televize do budoucna?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Máte-li na mysli další digitální programy, souvisí to také s tím, budeme-li mít pro jejich šíření k dispozici další multiplex.“

Kamil Petr: „Prosím, kdy se dočkáme vysílání ve vysokém rozlišení České televize ze satelitu? Děkuji za odpověď KP“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Viz předchozí odpověď.“

Jitka Pohorská: „Chtěla bych se zeptat, bude někdy digitální vysílání "na vyžádání"? Jitak P.“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „To je už nyní např. v IPTV a u nás je zde ve dvou formách: 1. http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/ 2. http://videopujcovna.ceskatelevize.cz/main.ctvod“

Petr Vysokomýtský: „Dobrý den, Mám telefon, který dokáže příman digitální pozemní vysílání. Bydlím v Jižních čechách, na Písecku. Chtěl bych se zeptat, jestli bude signál dostatečně silný na to, abych ho mohl přímat malou anténou (myšleno v mobilu)?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „To záleží na tom, jak daleko budete od vysílače. V první fázi jsou vysílací sítě DVB-T projektovány pro příjem na anténu vně budovy. Ve velkých městech se v budoucnu počítá se zvýšením intenzity pokrytí i pro příjem uvnitř budov.“

Tomášek z Plzně: „Pane inženýre, bude se někdy vysílat televie v rozlišení 1080 řádků? Zdraví LT“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Ano, s tímto počtem řádků počítáme.“

Jiřina Petrová: „Když se dívám na programy na UPC, tak někdy úplně zamrznou nebo se rozčtvrečkují. Jak je to možné? To o velkém pokroku příliš nevypovídá.“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Omlouvám se, ale vyjadřovat se ke kvalitě přenosu mě v tomto případě nepřísluší.“

Káťa: „může radar, který bude stát v Brdech, nějak ovlivnit digitální příjem? Ten radar má mít obrovský výkon.“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Radar používá jiné vysílací kmitočty než pozemní televize. I když to nedokážu posoudit, domnívám se, že se neuplatní ani nějaké parazitní vyzařování.“

Bembela: „RE:Ještě k tomu odstupu DVB-T kanálů:Digitální kanaly moho spolu sousedit,ale co digitál a analog?Zvláště když musím použít kanálový slučovač protože jsou vysílače různými směry , a jak známo odstupy na bezstrátové sloučení na UHF jsou 3-4 kanály?Nevíte tedy jak je na tom Slovenské DVB-T?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „V Praze se vysílá na 25. kanálu a na obou sousedních kanálech jsou velmi silné analogové vysílače (http://www.ctu.cz/main.php?druh=TV&pageid=77&f_transmitter=praha&f_channel=&f_pol=0&f_tv=&f_druhvys=0). Problémy zde může způsobovat přebuzení anténních zesilovačů, zvláště, jsou-li nekvalitní (nelineární). Omlouvám se, ale popsat slovenské DVB-T dnes z časových důvodů nezvládnu.“

Marek: „Pane inženýre, bude se u nás někdy později vysílat HD i pozemně? Jak to bude vypadat? Jako když začínali s HD v USA, tak na večerní hlavní pořad museli spojit kapacitu celého multipexu do jediného programu? A bude se vysílat rovnou v té normě 1080p, jak na ni lákají v obchodech na ty nové digitální přijímače? Anebo bude nějaké přechodné období s nižším rozlišením asi nějakých 720 řádků? Děkuji za odpověď. M.“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Pro pozemní vysílání v HD bude zřejmě nutné mít k dispozici další multiplex. Jistě se poučíme ze zahraničních zkušeností. V normě 1080p se určitě rovnou vysílat nezačne. Použije-li se 720 řádků místo 1080i, budou muset obraz přijímače přepočítat do svého zobrazovacího rozkladu tak, jako to dnes dělají u 720 x 576i.“

Martin Gembec: „Plánujete spuštění nějaké MHP aplikace v MPX1 ještě letos? Jaká aplikace přichází v úvahu nejdříve. Děkuji za odpovědi.“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „To je těžko říci, jestli se projekt MHP rozběhne s nějakými smysluplnými výsledky. V úvahu přichází nejdříve aplikace představující vstupní portál MHP, kde bude možné spouštět 2 až 3 aplikace šířené ve vysílaném signálu a aplikace přenášené zpětným internetovým kanálem. Ve vysílaném signálu by mohla být aplikace přenášející výběr toho nejzajímavějšího z teletextu nebo dalších informačních zdrojů a zobrazovač EPG, který by divákům zpřístupnil i informace, které už v EPG máme, ale běžné přijímače je nezobrazují.“

Tanja: „jak se mate,?“

Ing. Karel Moulík, CSc.: „Mám se celkem dobře, ale ta digitalizace je opravdu fuška. Děkuji za dotazy a přeji všem příjemný zbytek dnešního večera a filipojakubské noci. S pozdravem Karel Moulík“