Chat

biolog

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.

Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Pak se začal zabývat elektronovou mikroskopií a jejím využití v biomedicínském výzkumu. Pracoval na mikroskopické analýze synoviální tekutiny, která se nachází uvnitř kloubního pouzdra, a později na analýze transportu proteinů virusu chřipky v infikovaných buňkách. Postdoktorskou praxi absolvoval v letech 1996 až 2004 ve Švýcarsku na Univerzitě v Lausanne v elektronmikroskopické laboratoři, zabývající se výzkumem buněčného jádra. Věnoval se mikroskopické analýze syntézy, úpravy a pohybu nukleových kyselin. Absolvoval také několik krátkodobých pobytů: Ústav virologie a environmentální mikrobiologie na Univerzitě v Oxfordu, Velká Británie; Slater Institute (Univerzita v Amsterdamu), Holandsko a Virologický institut Univerzity v Bergenu, Norsko. V současnosti pracuje na Ústavu buněčné biologie a patologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho hlavním tématem je studium vnitrobuněčné distribuce skupiny proteinů genového umlčování s využitím světelné a elektronové mikroskopie zahrnující 3D elektronovou tomografii.

Záznam chatu ze středy 27. února 2008

Leoš Cmarko: „Jak svět mohl něco takového stvořit?? Tak dokonale! Jak se to všechno stvořilo?“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Dobrý podvečer všetkým a ahoj Leoš. Je nutné si uvedomiť, že všetko "to" nevzniklo naraz. Vznik našej planéty a života na nej bol proces, ktorý prebiehal tisíce a tisíce rokov a s najvačšou pravdepodobnosťou ten proces zďaleka nie je pri konci.“

Máří: „Jak je vlastně možné pořídit 3D snímek buňky?“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „3D snímka bunky nie je otázka jednej fotografie. Priestorové snímky sú výsledkom počítačového spojenia viacero fotografií nasnímaných z roznych uhlov alebo roznych rezov buňky.“

Pecha, Praha 5: „Dobrý večer, slouží váš výzkum k ulehčení kloubních chorob, např. artrózy anebo osteoporózy? Děkuji“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Výskum, na ktorom sa podielame, je tzv. základný výskum. To znamená, že naše výsledky nie sú priamo použitelné pri liečení chorob. Naše výsledky uverejňujeme vo vedeckých časopisoch. A tam sú dostupné pre tzv. aplikovaný výskum, t.j. výskum, ktorého výsledky už možu byť priamo použité v klinickej praxi.“

Vladimír Kunz: „Dobrý večer, můžete odhadnout, za jak dlouho poznáme mechanismus buněk resp. jejich jádra natolik, abychom mohli provádět cílené manipulace či operace pro zvládnutí nemocí, proti nimž jsme zatím bezbranní? Děkuji.“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Cielené manipulácie pre zvládnutie niektorých chorob sa robia relatívne bežne. Výskum v tejto sfére pokračuje obrovskou rýchlosťou, takže počet chorob, ktoré sa dajú touto formou zvládnuť, sa stále zvačšuje. Bohuzial sa zvačšuje aj počet identifikovaných chorob, takže ten proces može byť nekonečný.“

Ing. Jarmila Nováková: „Můžete nám říci, v jakém aplikovaném výzkumu a v klinické praxi jsou Vaše výzkumy využívány? Nebo byly využity? Zdraví“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Výsledku, ktorý je aplikovaný v klinickej praxi, predchádza obrovské množstvo poznatkov zo základného výskumu. Takže je veľmi ťažké povedať, že niektorý náš výsledok konkrétne pomohol v praxi.“

tomáš stříbrný, chomutov: „Pane doktore. Chci se zeptat k čemu běžný smrtelník takový výzkum potřebuje. K čemu nám vlastně je? díky. tomáš“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Bez základného výskumu neexistuje aplikovaný výskum, ktorého výsledky slúžia priamo napr. v liečení nemocí. Čiže aj keď sa niekomu može zdať, že základný výskum nepotrebujeme, nie je to pravda.“

Provazník: „Který ze zhraničních studijních pobytů byl z hlediska Vaší profese nejdůležitější? S pozdravem“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Samozrejme ten najdlhší - v Lausanne.“

divák: „Ale ten proces nepokračuje, pane doktore... Jenom my odhalujeme.“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Dovolím si tvrdiť, že ten proces pokračuje. Samozrejme aj naše poznatky sa zlepšujú.“

Jan: „Jde někde na internetu nalézt přiklady 3D elektronových fotografií?“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Určite ano. Stačí použiť niektorý z vyhladávačov a ako kľúčové slovo použiť napr. "electron tomography".“

Honza Pusenský: „Dopbrý den. Co jste v Laussane konkrétně studoval, resp., na jaké výzkumu jste se podílel? Děkuji“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „V Lausanne som pracoval na lokalizácii transkripcie (prepis genetickej informácie z DNA do RNA) v buňkovom jadre a tiež na lokalizácii vírusových nukleových kyselin v infikovaných bunkách.“

Leoš Cmarko: „Kolko asi stoji taky "DOBRÝ" elektronový mikroskop?“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Dobrý elektrónový mikroskop stojí niekoľko miliónov korún.“

Rathouský Ivan: „Dobrý den, pane doktore. Kdybyste měl laicky vysvětlit, čím se zabýváte a o čem byl příspěvek o piškvorkách, jak byste to řekl? Děkuji.“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Náš ústav sa zaoberá výskumom bunkového jadra a genetickej informácie v ňom uloženej. Dokážeme označit niektoré bielkoviny alebo nukleové kyseliny, aby sme ich pohyb potom mohli sledovať i v reálnom čase, napr. počas bunkového delenia. Relácia medyi iným ukázala použitie takýchto "in vivo" experimentov pri výskume jadierka ako výrobcu ribozmov.“

zvědavý divák z Prahy: „Promiňte, velmi mě to zajímá. V čem proces pokračuje, prosím o laskavé příklady, pane doktore. Kde jinde se to můžeme dovědět než od vědců a odborníků. Moc děkuji.“

RNDr. Dušan Cmarko, PhD.: „Urcite je to velmi zaujimavy namet a urcite na dlhsiu debatu. Kludne ma kontaktujte napr. e-mailom. Mozeme to rozobrat.“