Chat

ředitel Centra pasivního domu

Ing. Jan Bárta

V roce 2002 absolvoval Stavební fakultu VUT v Brně, v roce 2005 Fakultu podnikatelskou též na VUT v Brně. Po stážích v Belgii a Německu založil v roce 2005 sdružení Centrum pasivního domu, jehož je v současnosti ředitelem. Centrum poskytuje vzdělávání, poradenství, pořádá informační kampaně a výstavy. Každým rokem pořádá mezinárodní konferenci Pasivní domy.

Záznam chatu ze středy 20. února 2008

Mlčoch: „Pěkný den pane Inženýre, rád bych se Vás zeptal, chtěl bych v tomto roce postavit RD. Zajímajímě tyto parametry : cena domu, náklady na vytápění, rychlost realizace, kvalita. Nejsem z oboru. Přemýšlím o nízkoenergetickém či pasivním domě. Je někde, nějaké informační místo, kde bych mohl svoji potřebu prodiskutovat? Mgr. Martin Mlčoch“

Ing. Jan Bárta: „Dobré odpoledne, zdravím z Brna všechny účastníky chatu. Na otázku pana Mlčocha odpovím obecně, protože konkrétní čísla jsou individuální. Cena pasivního domu je průměrně o zhruba 10 % dražší než u domu běžného. Potřeba energie na vytápění je zhruba čtvrtinová ve srovnání s běžnou novostavbou, rychlost záleží na zvolené technologii, ale neliší se od běžného, a kvalita vysoce převyšuje standard. Informační místa jsou k dispozici v rámci Sítě center pasivního domu téměř po celé republice, základní poradenství je poskytováno bezplatně. Stejně tak chystáme řadu seminářu po celé republice, rovněž bezplatně. Kontakty a další informace najdete na našem webu http://www.pasivnidomy.cz/sit-center-pasivniho-domu/projekt/“

Jiří Vojtěch: „Pane inženýre, můžete prosím sdělit, jaká je Vaše jazyková vybavenost? Děkuji.“

Ing. Jan Bárta: „Angličtina, němčina, polština, trochu holandština“

Petr Huml: „Jsou nějaké dotace na solární panely? Jestli ano tak v jaké výši?“

Ing. Jan Bárta: „Na solární panely jsou dotace od Státního fondu životní prostředí. Jejich výši ani konkrétní podmínky v tuto chvíli neznám, protože se zabýváme úsporami energie. Podrobné informace najdete na webu www.sfzp.cz“

Jiří Ševčík: „Dobry den zajimalo by me kolik je rozpocet hrube stavby na nizkoenergeticky dum. Mohu nekde videt projekty nizkoenergetickych domu?“

Ing. Jan Bárta: „Nízkoenergetické domy (NED) by měly být propracovány do detailů a nevím o nikom, kdo by nabízel NED na klíč. Rozpočet je potom stejně jako celá stavba individuální.“

Karel Srdečný: „Proč zatím není na trhu stavebni systém na pasivní úrovni aspoň pro rodinné domky? Proč pořád ten porotherm apod.? Vždyť není žádný důvod, aby pasivní dům byl dražší než obyčejný? Má užší nosné stěny, ušetří se na vytápěcím systému apod. Proč už se dávno nestaví všechny domky takto?“

Ing. Jan Bárta: „Na trhu systémy jsou, ale proč se pořád staví z ...therm, netuším. Že by dobrý marketing? Např. systémy ztraceného bednění, vápenopískové bloky, dřevěné panely připravené v továrně apod. Hodně lidí má představu, že dům = dům z katalogu. Ale dům není spotřební zboží, většinou si ho pořizujeme na celý život a má smysl se nad ním zamyslet.“

Petr Klinovský: „Dobrý den, nápad s nízkoenergetickými domy je jistě zajímavý, ale jedním z nejdůležitějších hledisek pro stavbu domu jsou jistě finance. Kolik stojí postavení takového domu?“

Ing. Jan Bárta: „Je to individuální, průměrně do 10 % navíc, ale lze to i za stejnou cenu (a samozřejmě i výrazně dráž).“

Matěj: „Dobré odpoledne, chtěl bych se zeptat, zda je stavba nízkoenergetických domů podporována státem? Myslím finančně či materiálně“

Ing. Jan Bárta: „Zatím není, ani finančně ani materiálově (i když si pod tím moc neumím představit).“

Vlado Michalovic: „o 10% drahšie ako bežné domy tak to je utopia. Tam je niekde problém v definovaní "prumeru".. no u nas na Slovesnku je to neporovnatelne drahsie. Bavime sa o Pasivnom dome,“

Ing. Jan Bárta: „Samozřejmě záleží na tom, s čím porovnáváte. Ale taky záleží na tom, jak je to navrženo. Hodně se dá ušetřit na nosných konstrukcích, na vytápění, paradoxně i na kvalitě (nemusíte za pět let rekonstruovat, což je časté u katalogových domů).“

patrik: „Dobry den, rad bych se zeptal, zdali jiz jste realizovali pasivni chatu celorocne obyvatelnou a jak financne li si od pasivniho domu?dekuji“

Ing. Jan Bárta: „Dobrý den, naše sdružení žádné stavby nerealizuje. Čím by se měla lišit celoročně obývatelná chata od domu?“

kofpak: „Dobrý podvečer, zajímalo by mě zda je možnost vidět nějaký referenční dům?“

Ing. Jan Bárta: „Ano, domy je možné navštívit - buď po individuální domluvě, nebo jednou ročně v listopadu pořádáme Den pasivních domů, kdy je možno navštívit více domů organizovaně. Domy nestavíme, nemáme žádný referenční dům, ale ukazujeme obydlené domy. Je to lepší než syntetický dům bez normálního života. www.pasivnidomy.cz/domy/“

Filip Tesner: „Mě by zajímalo jakým způsobem v daných případech ekologicky izolovaných staveb rešíte splnení bezpecnostních parametrů. V reportaži Portu bylo vidět omítání slaměne izolace, stejně tak jsem již [ač z dálky :) ] viděl podlahove izolace z konopí. Materiál je něčím napouštěn? Jak je zajištěna např. odolnost vůči ohni? Hlodá ve mě myšlenka ne zrovna nejbezpečnějšího bydlení, v případě použití podobných materiálů, celkově potom i např. dřevěné stavby.“

Ing. Jan Bárta: „Mnohem větší problémy mají s polystyrenem, důležité je uzavření povrchu, bez kyslíku nic moc nehoří, problém je nyní s požadavky certifikace celých skladeb, nejsou na to připraveny ani velké firmy s běžnými materiály.“

Roman: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat na porovnání cena/návratnost solárních panelů, a jestli existuje nějaká dotace na stavbu nízkoenergetických domů nebo jen jeho součástí (solárních panelů) ze strany státu, či jiné organizace.“

Ing. Jan Bárta: „Dotace na výstavbu neexistuje, dotace na solární panely, fotovoltaika a další OZE dává (nebo alespoň loni dával) Státní fond životního prostředí“

J.: „rád bych se zeptal, zda musí být v pasivním domě parozábrana.“

Ing. Jan Bárta: „Musí být vzduchotěsná vrstva (což není to stejné jako parozábrana). Záleží na konstrukci.“

kofpak: „Ještě by mě zajímalo o kolik je stavba takového to domu časově náročnější nebo naopak.“

Ing. Jan Bárta: „Pečlivě musí být zpracován projekt - do detailů. Časová náročnost závisí na zvolené technologii (a zvolené firmě). Když je dobrá organizace a umí to, tak je časová náročnost srovnatelná.“

Hora: „Dobrý den, jak jsem koukal tak ve středních čechách a okolí Prahy nejsou vůbec zastoupené, jestli jsem to z reportáže dobře pochopil. Je možnost nějaké spolupráce, kdybych se chtěl v tomto oboru nějak specializovat? (např.: založit firmu)“

Ing. Jan Bárta: „Ve středních Čechách i v Praze jsou firmy a lidé, kteří se zabývají pasivními domy. Ale obecně je jich málo, prostor pro specializaci určitě je. Spolupráce možná je, napište mi prosím na email.“

igor: „pekny den chcem sa spýtať aka je vhodna skladba strešneho plášta šikmej strechy pre obytne podkrovie ktore by malo splnat charakteristiku nizkoenerketickeho domu pripadne aspon hrubku tepelnej izolacie dakujem“

Ing. Jan Bárta: „konstrukce musí splňovat U < 0,12. Pro klasické materiály (PPS, min. vlna) se doporučuje 350-400 mm (pro pasivní dům).“

Lukáš Jindra: „Dobrý den pane inženýre, naše nově vytvořená společnost se zabývá výstavbou nízkoenergetických a pasivních RD, v této chvíli dokončujeme několik projektů, které by měly být realizovány v první polovině tohoto roku. Jaké jsou podmínky stát se vaším členem?“

Ing. Jan Bárta: „Napište mi prosím na mail, rád Vám odpovím. Tady bohužel není prostor. Díky za pochopení.“

Naďa: „Je možné, stavět nízkoenergetické domky za běznou cenu domků? Musí být vždy vzduchotechnika, nebo je možné použít něco jiného levnějšího? Jaká je spotřeba el. energie na vzduchotechniku? Je důležité oddělit obvodové zdi od základové desky kvůli tepelnému mostu?“

Ing. Jan Bárta: „Ano (cena), vzduchotechnika s rekuperací by měla být (u pasivních domů musí být). Spotřeba el. záleží na velikosti, ale jsou to jenom 2 ventilátory. Oddělení obvod. zdi od základů ano (a eliminovat i všechny ostatní tepelné mosty, např. osazení oken, různé balkony apod.)“

Jozef Kimák: „Keby ste staval, dom postavil by ste si pasívny resp. ned dom?“

Ing. Jan Bárta: „určitě pasivní (ale spíš budu rekonstruovat a taky co neblíž pasivnímu :-)“

Jana Blažková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné postavit si nízkoenergetický dům svépomocí, nebo zda musí být vždy přítomna nějaká autorizovaná stavební firma. Děkuji za odpověď.“

Ing. Jan Bárta: „Lze stavět svépomocí, ale není to žádná legrace (ani u normálního domu). Rozhodně doporučuji někoho zkušeného pro konzultace a kontrolu. Spousta lidí, co začali svépomocí, to nakonec předali firmě. Je to méně časově náročné, a ve výsledku to může být i levnější.“

Hora: „Dobrý den, rád bych se zeptal jak je možné vzdělat se v tomto oboru. Děkuji“

Ing. Jan Bárta: „Připravujeme pro odborníky semináře specializované na pasivní domy, měly by být na podzim. V říjnu bude konference PASIVNÍ DOMY 2008 v Brně. Pro laiky (investory, stavebníky, ...) pořádáme na jaře spoustu seminářů se základními informacemi - zdarma.“

Jan Jaroušek: „Seznámil jste se při studiu na Stavebni fakultě s problematikou těchto staveb?“

Ing. Jan Bárta: „Ne, bohužel. Ale teď už je to trochu jiné.“

Naďa: „Jaký materiál na obvodové zdivo je pro nízk. en. dům vhodnější? Porobeton, nebo porotherm? Jak silná musí být tepelná izolace? Jaká izolace je vhodnější - polystyren, nebo minerální vata? Děkuji“

Ing. Jan Bárta: „Vhodnější je to, co je dostupnější a levnější. Nosná konstrukce musí být tlustá pouze aby staticky vyhověla, tepelnou izolaci zajišťuje jiný materiál. Takže skladba 175 mm zdivo + 300 mm izolace. PPS a min. vlna jsou srovnatelné užitkem, PPS je levnější. Podrobný článek o tepelných izolacích je na našem webu, kdybyste chtěla vědět podrobnosti.“

Černý: „Dobrý den, vím, že při rozhodnutí o stavbě nízkoergetického domu nejde jen o investici do bydlení. Ale přesto, znáte nějakou kalkulaci, za jak dlouho by se mohlainvestice do nízkoenergetického domu vrátit úsprami energie ?“

Ing. Jan Bárta: „u PD to může být do 23 let při růstu cen energie 5 % ročně (což je optimistické). Ale neberte to prosím jako absolutní číslo, záleží na mnoha faktorech.“

paloK: „Dobrý den, ... niekedy mi to pripada ako len nahananie sa za cislom "spotreba pod 15w/m2 rok", kazda zima je ina a v niektorych sa moze hranica prekrocit, dom prestavy byt pasivny ? -alebo je za tym este aj nieco ine (preco tato hranica), ... byvate Vy v PD? odporucili by ste (postavili by ste si) radsej poschodovy dom - kvoli energiam - (lepsi faktoru tvaru budovy ...)“

Ing. Jan Bárta: „definice PD je jiná - musí mít tak nízkou potřebu energie na vytápění, že je možné objekt vytápět pouze hygienicky nutným množstvím vzduchu. Vychází to na měrné ztráty 10 W/m2. Za těchto podmínek je možné upustit od klasického vytápění (kotel + rozvody + radiátor) a zlevnit tak jednorázově stavbu. Takže to není honění se za číslem, ale za financemi. Hodnota 15 pak vychází z klimatických podmínek ve střední Evropě, a je výpočtová. Lze ji ovlivnit chováním uživatel, atd. V PD nebydlím, ale chtěl bych, raději v patrovém.“

David W.: „A jak je to s podporou pasivních domů ze strany státu v zahraničí? Kde by se měli naši politici inspirovat?“

Ing. Jan Bárta: „V Rakousku, Německu, Belgii, Švýcarsku, severní Itálii.“

Jitka Černá: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má pasivní dům nějaké nevýhody nebo nedostatky (kromě vyšší pořizovací ceny), které je potřeba dále řešit - např. jaké je vnitřní klima, není uvnitř moc sucho?“

Ing. Jan Bárta: „Dobrý den, bude to znít špatně, ale nedostatků a nevýhod je velmi málo. Kromě vyšší náročnosti na projekt i stavbu (nejem finančně, ale i odborně a kvalitativně) mě nic nenapadá. Vlhkost se dá řešit - problém nastává v zimních měsících, kdy je venku nízká vlhkost, a větráním odvádíme vlhkost z interiéru pryč. Existují však řešení, jak se tomu vyhnout (méně vzduchu, zpětné získávání vlkhosti apod.)“

Jozef Kimák: „Prikláňate sa pri týchto domoch viac k strechám sedlovým alebo pre nich typickým pultovým? a prečo?“

Ing. Jan Bárta: „K pultovým. Kromě toho, že se mi víc líbí, hlavně pro jejich praktičnost. U pultové střechy můžete beze zbytku využít prostor v patře, je jednodušší na provedení (a tudíž i levnější), snáz se řeší detaily. A z energetického hlediska je dům kompaktnější.“

Josef Červený: „Dobrý den, jaký je nejlepší materiál na stavbu nízkoenerg. domku? Proč není vhodný ....therm? např. porotherm? Prý má lepší vlastnosti co se týká vlhkosti v domě? Lépe vlhkost vstřebává a uvolňuje? Děkuji“

Ing. Jan Bárta: „...therm je snahou kombinovat tepelnou izolaci a nosnou funkci do jednoho. Pořádně pak nefunguje ani jedno, a je to zbytečně drahé. Pro regulaci vlhkosti jsou výrazně vhodnější nepálené materiály (např. jílová omítka), pálená cihla moc vlhkost nereguluje.“

bali: „Co rikate na hlinene domy? myslim tim napr. hlinene omitky nebo domy postavene z nepalenych cihel.“

Ing. Jan Bárta: „Proč ne?“

Josef Červený: „Jak je vhodný stavební materiál pro pasivní a nízkoen. domky - nazvaný vápenopískový, vyráběný nedaleko Borovna?“

Ing. Jan Bárta: „Vhodný je, lze navrhnout nosnou stěnu i 115 mm, což při doplnění 300 mm izolace je perfektní tloušťka. Mám pocit, že se vyrání v Německu a v Borovnu je zastoupení pro ČR.“

Jozef Kimák: „Aká je možnosť nápravy napr. u drevenej konstrukcie, ak mi nevyjde door test aj keď oba druhy fólie sú vyhotovené správne?, a ako je s nápravou masívnej konštrukcie , keď som dodržal aj zásadu osadenia otvorov formou obidvoch fólií, myslím tým, čo s povrchom obvodovej konštrukcie?“

Ing. Jan Bárta: „Musíte najít, kde je problém a ten se pak snažit řešit. Obecně odpovědět nelze. Snad jen to, že pro dřevostavby je výrazně účinnější použít pro vzduchotěsnou vrstvu OSB desky nebo obdobné. Je tam menší riziko nekvalitní práce, a menší riziko poškození.“

paloK: „mnoho dnesnych NE domov sa casto zatepluje ETICS s EPS (polystyren) - pocul som ze v nemecku ich davaju dole - ze pod izolaciou rastu plesne - viete o tom nieco?“

Ing. Jan Bárta: „Při dostatečném zateplení plísně nehrozí - nikdy tam nebude teplota nižší než je teplota rosného bodu. Tento problém se často vyskytuje u zateplení 50 mm PPS, kdy je na rozhraní PPS a zdiva nízká teplota, voda kondenzuje. Děkuji za Váš zájem a za Vaše otázky. V případě zájmu o pasivní domy nás můžete navštívit, nebo poslat email, nebo zavolat, rádi Vám poradíme a odpovíme na Vaše otázky. Přeji všem hezký zbytek večera“