Chat

geodet a kartograf

Ing. Karel Večeře

V roce 1986 absolvoval Stavební fakultu ČVUT v Praze, obor geodézie a kartografie. Do roku 1990 pracoval na tvorbě nových map evidence nemovitostí v Geodézii, s. p. Pardubice. V letech 1990 až 1993 působil jako vedoucí výpočetního střediska na Krajské geodetické a kartografické správě pro Východočeský kraj a jako zástupce ředitele Katastrálního úřadu v Pardubicích. V roce 1994 byl jmenován místopředsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, v této funkci působil až do roku 2002. Řídil mimo jiné projekt digitalizace souboru popisných informací katastru (1994 až 1998) a projekt nového informačního systému katastru nemovitostí (1999 až 2001). Je spoluautorem mnoha koncepčních materiálů v oblasti zeměměřictví a pozemkové evidence. V roce 2002 byl jmenován předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, tuto funkci zastává do současnosti. Je členem Vědecké rady Fakulty stavební ČVUT.

Záznam chatu ze středy 6. února 2008

kristýna: „jak se máte?“

Ing. Karel Večeře: „Dobrý podvečer, děkuji za otázku, celkem to jde.“

Lenka Němcová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné zjistit číslo náhodně vytipované parcely on-line na serveru katastru nebo je k tomu potřeba placený přístup? Podle čísla pak dále zjistím např. vlastníka, ale nevím, jak zjistit právě toto číslo. Děkuji“

Ing. Karel Večeře: „Parcelní číslo si prozatím můžete najít pouze v orientační mapě, která je přístupná v rámci placeného dálkového přístupu k údajům katastru. Od března letošního roku bude orientační mapa parcel přístupná i bezplatném nahlížení do katastru, tedy v aplikaci, kterou zřejmě používáte, když hledáte vlastníka parcely, jejíž číslo už znáte.“

Dan: „Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaké mají u vás možnosti mladí absolventi vysokých škol? Díky, Dan“

Ing. Karel Večeře: „Na katastrálních úřadech chybí nejvíce absolventi vysokých škol v oboru geodézie a kartografie a příbuzných oborů např.geomatika nebo geoinformatika. Potřebujeme také absolventy právnických fakult, uplatnění máme i pro absloventy universit v oborech zaměřených na veřejnou správu. Na některých pracovištích, zejména v krajských městech a v Praze hledáme informatiky, v Praze máme též uplatnění pro geografy.“

Miroslav Svoboda: „Jak dlouho bude trvat digitalizace ČR. U nás jsou stále některé pozemky v evidenci podle pk“

Ing. Karel Večeře: „Digitalizace katastrálních map je nyní provedena přibližně na 1/3 území státu. Snažíme se ji urychlit, podle současných plánů by měla být dokončena do r. 2015, což představuje ročně převést do digitální formy více jak 1000 katastrálních území.“

Mirek: „Dobrý den. Mají možnost soukromé osoby nahlížet do katastrálních map na internetu? Jestliže ano, kde? Děkuji a přeji hezký zbytek dne.“

Ing. Karel Večeře: „Nahlížení do katastrálních map je nyní možné pro uživatele dálkového přístupu do katatsru, což je služba pro registrované uživatele, kteří tak mohou získávat elektronicky podepsané výpisy z katastru a kopie map z území, kde je již digitalizace provedena. V této aplikaci jsou dostupné také rastry katastrálních map z území, kde digitalizace neproběhla, takže i tam lze parcely vyhledat třeba s pomocí navigační mapy(např. otofota). Od března bude možnost prohlížet katastrální mapy i bezplatné internetové aplikaci Nahlížení do KN. Podrobnější informace jsou na www.cuzk.cz.“

d.kucerova: „Dobrý den, předpokládám, že od Vás zaměřený pozemek bude nejpřesněji a nejjistěji. Dělá ČUZK tuto službu? Děkuji za odpověď“

Ing. Karel Večeře: „Musím Vás zklamat, zaměřování hranic pozemků a vyhotovení geometrických plánů pro vyznačení v katastru je podnikáním, kterým se zabývají soukromé geodetické firmy. Katastrální úřady provádějí jen některá měření v rámci digitalizace katastrálních map. Mezi soukromými geometry je však mnoho zkušených a šikovných lidí, kteří Vám jistě vyjdou vstříc. Problém dnes není v přesnosti měření, to už naznačil dnešní PORT, ale spíše v nalezení hranic v terénu a odsouhlasení jejich průběhu se sousedy.“

Martin: „Dobrý den, známý mi říkal, že v rámci digitalizace katastru mu byl do evidence připsán kus lesa(který fyzicky vůbec neexistuje), uprostřed jeho pole. Není to chyba? Myslel jsem, že digitalizace má za cíl zanést do evidence správné aktuální údaje?“

Ing. Karel Večeře: „Nemohu se od stolu vyjadřovat ke konkrétnímu případu, který neznám. K tomu, co popisujete, by dojít nemělo. Je však třeba také říci, že digitalizace je převod stávající dokumentace do digitální formy, takže nelze očekávat, že výsledek bude zcela aktuální. Může se například stát, že ani po digitalizaci nebudou evidovány všechny budovy, přestože jejich existence je katastrálnímu úřadu známá (vždyť jsou na první pohled vidět třeba v ortofotomapě). Vědět o určité změně v území nestačí, změna musí být doložena listinami, které umožní provést zápis vlastníka, druhu pozemku a jeho využití apod.“

franta: „co bude znamenat existence nového satelitního systému Galilio ve vztahu k současným mapám pro GPS“

Ing. Karel Večeře: „V dnešním PORTu byla krátce představena síť permanentních stanic pro příjem signálu z družic GPS. I po realizaci systému Galileo bude taková síť permanentních stanic propojených do řídícího centra potřebná, neboť nebude reálné bez korekcí získaných z provozu stanic této sítě určovat polohu s centimetrovou přesností. Takže Galileo může nahradit nebo doplnit GPS, čímž jistě dojde k určitému zpřesnění měření, ale síť CZEPOS bude i potom potřebná pro přesná měření.“

Ing.Tomek, Sušice: „V minulosti byly hranice pozemků vytýčené přímo v terénu zaměřeny za pomoci dostupných měřicích prostředků a aktuálně platného kartografického systému přeneseny do geodetických map a do katastru. Nyní jsem se setkal s tím, že jsou údaje z katastru (zaměřené s přesností odpovídající dané době) nově vytýčovány v terénu za pomoci nejmodernější techniky a tedy dochází i ke změnám výměry pozemků. Neměl by být postup opačný - přesně zaměřit stávající hranice pozemků (majetku) a na základě těchto měření zpřesnit údaje v katastru?“

Ing. Karel Večeře: „Každý kvalifikovaný geometr z údajů poskytnutých katastrálních úřadem pro měření ví, jakou přesnost může od údajů o poloze bodů na hranicích pozemků očekávat. Podle toho s nimi také musí pracovat. Pokud je použitým podkladem pouze mapa vniklá měřením před více než 150 lety, což je stále častý případ, může se vytýčená hranice od svého průběhu v terénu lišit i třeba o 2 metry a každý zkušený geometr ví, že má dát přednost hranici v terénu a doporučit sousedů, aby tuto hranici uznali. Nelze však paušalizovat, v takové lokalitě mohou být některé hranice podloženy přesným měřením. Je to jako v každé jiné profesi, chce to znalosti, pečlivost a zkušenost.“

Pavel: „Dobrý den, studuji obor Kartografie a geoinformatiky. Zaslechl jsem, že katastrální úřady by měli mít převeden katastr do digitální podoby tuším do konce tohoto roku, ale že jim na to chybí spousta lidí (které nemá kdo zaplatit) a tak se daří tento termín víceméně dodržet jen v největších městech ČR. Nemyslíte, že by měli úřady vyčlenit více prostředků na takto důležité projekty? Přece jen by to usnadnilo a urychlilo práci zaměstnancům a také lidem, kteří s danými informacemi musejí pracovat.“

Ing. Karel Večeře: „Vaše informace nejsou přesné, digitalizace katastrálních map by měla být dokončena do r. 2015, je to velký objem práce. Kvalifikovaní lidé samozřejmě chybí, takže budete-li mít zájem, přijďte. Samozřejmě s Vámi souhlasím v tom, že jde o důležité informace, které by si zaloužily větší pozornost.“

Petr Zajíček: „Dobrý večer, už jste večeřel?“

Ing. Karel Večeře: „Děkuji za otázku, ještě jsem nevečeřel a už se na měco dobrého těším. Čas pro tuto diskusi vypršel, omlouvám se těm, na jejichž otázky jsem nestihl odpovědět, snad někdy příště. Díky za zájem o geodézii i o katastr nemovitostí.“