Naše evropské šance. Jak je využíváme?

Rybáři v EU

Klikněte pro větší obrázek Možná nevíte, že evropští rybáři mají v rámci EU svůj vlastní fond, ze kterého mohou čerpat finanční prostředky. U nás mohou čerpat prostřednictvím ministerstva zemědělství. V rámci Operačního programu „Rozvoj venkova a multifunkčního zemědělství“ je podopatření věnované výrobcům produktů z ryb. Zájemci mohou čerpat finanční prostředky například na výstavbu nových zpracovatelských zařízení nebo rekonstrukci stávajících provozů, na pořízení nového technologického vybavení na zpracování ryb, založení producentských organizací, hledání nových odbytišť apod.

Jaký projekt připravili a jak finančních prostředků z Evropské unie využili, uvidíte například v reportáži z Klatovského rybářství či ve Střední rybářské škole v Klatovech.

Olomoucké tvarůžky

EU zakáže olomoucké tvarůžky! Další příklad evropského mýtu. Unie ale nemá nic proti českým tvarůžkům. Jde o originální český sýr, jehož původní receptura je starší než pět století: kyselý tvaroh se smísí se solí a zraje v kádích, pak se vytvaruje a usuší. Výroba tvarůžků se po vstupu ČR do EU bude muset přizpůsobit pouze přísnějším hygienickým normám platným v členských zemích EU. Zároveň jsou olomoucké tvarůžky jedním z výrobků, pro který by Česká republika získala exkluzivitu místa původu – tedy jakousi obdobu ochranné známky, která zaručí, že se „pravé“ olomoucké tvarůžky mohou vyrábět pouze v Olomouci.

Stopáž10 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3