Q

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Byli jsme na „Bears on Ice 2009“, akci určené pro queer „medvědy“ z celého světa, a navštívili s nimi některé přírodní poklady Islandu (2009). Režie J. Růžička

Island – mezi Vikingy

Mezi queer potomky dávných Vikingů nás zavede první ze dvou Q, natočených v září 2009 na Islandu. Místo našich nepřekonatelných moderátorek a moderátorů se tentokrát můžete mezi jednotlivými příspěvky těšit na unikátní haiku básně islandského básníka Jokulla „Quida“ Refrssona.

Bears on ice 2009

Začátkem letošního září se na Islandu konal další ročník akce oblíbené mezi evropskými i zámořskými gay „medvědy“ – „Bears on ice“. Prodloužený víkend, během kterého se mohutní fousatí chlapi sjedou z celého světa do Reykjavíku, paří a poznávají přírodní krásy ostrova, je rok od roku populárnější. S organizátorem akce Frostim, který o sobě s nadsázkou prohlašuje, že je největší importér medvědů na Island, jsme si u proslulého Geysiru, který dal jméno všem ostatním světovým vřídlům, povídali nejen o akci samotné, ale i o výhodách a nevýhodách malé islandské queer komunity, kde se všichni navzájem znají. A došlo i na nezkrotnou islandskou přírodu.

Samtökin ´78

Od svého založení v roce 1978 se islandská organizace Samtökin ´78 zasazovala o občanská práva queer Islanďanek a Islanďanů. Aktivisté začínali svou práci v silně tradicionalistické a konzervativní zemi a před rokem, kdy oslavovali 30 let činnosti, oslavovali zároveň přijetí jedněch z nejliberálnějších zákonů na světě, které usnadňují život queer obyvatelům. Dozvíme se, proč se z Islandu stala pro gaye a lesby země zaslíbená, kde jsou vedle registrovaného partnerství nebo manželství stejnopohlavních párů povoleny i adopce dětí nebo umělé oplodnění lesbických žen, přes 70 % islandských kněží nadšeně souhlasí s církevními sňatky a z Gay Pride se stala rodinná událost, na které se sejde celá třetina obyvatel tohoto svobodomyslného ostrova.

Bræðrabylta

Islandský režisér Grímur Hákonarson, který studoval i na pražské FAMU, natočil před pár lety krátký film „Bræðrabylta“, ve kterém s typicky severským klidem a smyslem pro absurdní melancholický humor vypráví příběh milostného vztahu dvou zápasníků tradičního vikingského zápasu „glima“. Získal za něj přes dvacet ocenění z celého světa včetně ceny za krátký film z filmového festivalu Mezipatra a karlovarského Festivalu krátkých filmů. Snímek, který někteří nazývají islandskou „Zkrocenou horou“, dává tradičnímu chlapskému sportu až erotický náboj a našli se i diváci, kteří jsou přesvědčení, že si režisér celý zápas „glima“ a jeho bizarní průběh a pravidla vymyslel.

Styrmir

Na závěr se podíváme za islandskými gay fotbalisty z klubu Styrmir, kteří se pilně připravují na odvetu s českým fotbalovým týmem „Friends“ na příštích Gay games v Kolíně nad Rýnem.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • "Ne homosexuálním sňatkům!" Pařížané opět vyšli do ulic

  21. 4. 2013

  Paříž – Ulice hlavního města Francie obsypali odpůrci homosexuálních sňatků. Zhruba padesát tisíc demonstrujících se vydalo na pochod k sídlu parlamentu. Ten by totiž měl v úterý definitivně schválit návrh zákona o sňatcích stejného pohlaví. Součástí zákona je i povolení adopce dětí.

 • Homosexuální sňatky potřinácté: Odkýval je i Zéland

  17. 4. 2013

  Wellington – Nový Zéland se stal třináctou zemí na světě a vůbec prvním státem v asijsko-pacifickém regionu, který uzákonil sňatky homosexuálů. Pro dodatek k manželskému zákonu se vyslovily zhruba dvě třetiny parlamentu a platit by měl od srpna.

 • Homosexuálové se mohou vzít v 11 zemích světa

  11. 4. 2013

  Montevideo - Uruguay jako druhá země Latinské Ameriky legalizovala sňatky homosexuálů. Zákon definitivně schválili poslanci drtivou většinou. Prezident země už naznačil, že ho podepíše. První homosexuální páry by mohly úřady sezdat zhruba v polovině července. Uruguay platí v Jižní Americe za jednu z nejliberálnějších zemí. Jako první v regionu loni povolila potraty.

Diskuse diváků
 • Peťan 29. 4. 2012 22:31

  Až budu opět zapínat televizi nebo brouzdat po netu, vím kam zamířit. Obzvlášť mě zaujali otevřené rozhovory v posledním dílu Emo. Pěkná práce, klobouk dolu ;-)

 • vaclav moravec 16. 1. 2019 00:20

  Neco tak silenyho by nevymysleli ani komunisti v 50 letech. Doufam, ze ti ma…

 • maaaado 15. 1. 2019 11:24

  úchyláci šíří nenávist virtuální a vymyšlenou "cenzurou" :)

  tohle je jak za nacismu či totáče, šíření nenávisti vymyšlenými nálepkami. EU cenzuruje a zak…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST  *
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady